Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan lirasının yeni sabit dolar kuru belirlendi

Lübnan lirasının yeni sabit dolar kuru belirlendi

Lübnan, yerel para birimi için yeni resmi sabit döviz kurunu kabul etti
Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 12:15
Beyrut'ta bir bankanın veznesindeki Lübnan lirası banknotları (Reuters)

Lübnan Merkez Bankası'ndan bir kaynak, yaklaşık yüzde 90 oranında değer kaybeden yerel para birimi lira için Şubat ayından itibaren yeni bir ‘resmi sabit döviz kuru’ belirlendiğini açıkladı. Böylece dolar bin 507 Lübnan lirası (lpb) yerine 15 bin lpb’den işlem görecek.

Lübnan, 1997 yılında dolar kurunu bin 507 lpb olarak sabitlemişti. Ancak Lübnan para birimi, ülkenin tanık olduğu eşi ve benzeri görülmemiş ekonomik kriz nedeniyle üç yılda dolar karşısında yüzde 95'ten fazla değer kaybetti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Merkez Bankası’ndan kaynak, ajansa yaptığı açıklamada, doların artık bin 507 lbp’den işlem göremeyeceğini belirterek, bu sabah itibariyle doların 15 bin lbp’den işlem göreceğini söyledi.

Bir doların 15 bin lbp’den işlem göreceği yeni resmi sabit kur, ABD para biriminin şu anda yaklaşık 58 bin lbp’den işlem gördüğü kara borsada lpb’nin gerçek değerinden yaklaşık dört kat daha düşük.

Lübnan, 2019 yılından bu yana Dünya Bankası'nın dünyanın en kötüleri arasında sıraladığı bir ekonomik çöküşle karşı karşıya. Yerel para birimi, değerinin yaklaşık yüzde 95'ini kaybederken ülke nüfusunun yüzde 80'inden fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor

Resmi sabit döviz kurunda Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ülke için hayati önem taşıyan yardımın kilidini açmak için reform çağrısı yaptığı bir dönemde değişikliğe gidildi. IMF’nin yapılması çağrısında bulunduğu söz konusu reformlar arasında döviz kurunun birleştirilmesi, bankacılık sırları kanununda değişiklik yapılması, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ve sermaye kontrolü kanununun onaylanması yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya