Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kudüs Gücü Irak'tan milyonlarca dolar kaçırmakla suçlanıyor

Kudüs Gücü Irak'tan milyonlarca dolar kaçırmakla suçlanıyor

Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 12:30
Devrim Muhafızları üyeleri (Reuters - arşiv)

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun (DMO) yurtdışı kolu olan Kudüs Gücü, İran'ın Bağdat'taki büyükelçiliği ile iş birliği içinde Irak'tan DMO’nun İran'daki hesaplarına milyonlarca dolar geçirmekle suçlandı.

Londra merkezli Iran International kanalı, İran sınırlarındaki istihbarat ve askeri operasyonlardan DMO adına sorumlu olan Kudüs Gücü'ndeki bir kaynaktan döviz kaçakçılığı şebekesi hakkında bilgi aldığını belirtti.

Kanal Twitter hesabında, Kudüs Gücü'nün Bağdat, Necef, Kerbela ve Süleymaniye'deki döviz bürolarından İran'daki DMO hesaplarına on milyonlarca dolar kaçırdığına dikkat çekti.

Kanalın yayınladığı bilgilere göre şebeke, eski Kudüs Gücü mensubu Mahmud Hüsnizade isimli bir kişi ile iki Irak vatandaşı, Meysem Hamza Kasım Derraci ve Meysem Sadıki tarafından yönetiliyor. Kanal, Kudüs Gücü’ne bağlı Birim 400’ünün mali işler yetkilisi Muhammed Tacan Cari'nin paraları DMO’nun Ansar Bank şubesine yatırdığını bildirdi.

Kanalın haberinde, “Tacan Cari, İran büyükelçiliğinde eski bir çalışan ve Kudüs Gücü mensubu olan Irak'taki saha kolu Mustafa Bak Batın ile çalışıyor. Batın, Tahran'da ödeme belgesini düzenledikten sonra Irak'taki döviz bürolarından dolar alıyor.” ifadeleri yer aldı.

Bu konuda kanal, Kudüs Gücü'ne bağlı ve ticaretle uğraşan Hüseyin Asine'nin hesabına ait bir mali makbuzu elde ettiğini belirtti. Bilginin “Irak'ta DMO’nun kara para aklamasının özetini gösterdiğini” ifade eden kanal, bunun Irak pazarının sermayesini tükettiği belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya