Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, kripto para birimleri için ‘ilk küresel sistemi’ kurmayı planlıyor

İngiltere, kripto para birimleri için ‘ilk küresel sistemi’ kurmayı planlıyor

Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 14:30
Plan, kripto para birimi endüstrisini sarsan bir dizi yüksek profilli küresel başarısızlığı takip ediyor (AP)

İngiltere hükümeti, kripto para birimi alanını düzenleme ve pazarla ilgili suiistimalleri önlemek amacıyla ‘ilk küresel sistemi’ kurma planını duyurdu.

The Independent’ın haberine göre, hükümet, kripto para birimi düzenlemeleri için yeni yol haritasının ekonomiyi büyütmeyi ve gelişen sektörde yeniliği teşvik etmeyi hedefleyeceğini açıkladı.

İngiliz bakanlar, kripto para birimi sistemini, geleneksel finans kurumlarının çalışma düzenlemelerine uygun hale getirmeyi amaçlıyor.

Hazine Bakanlığı, sektörü düzenlemeye yönelik ‘yeni güçlü yaklaşımın en önemli riskleri’ azaltacağını ancak aynı zamanda ülkenin şifreleme teknolojilerinin avantajlarından faydalanmasına da izin vereceğini aktardı.

Plan, FTX'in çöküşü de dahil olmak üzere kripto para birimi endüstrisini sarsan bir dizi yüksek profilli küresel başarısızlığı takip edecek.

Bakanlık, ‘geniş bir yelpazedeki kripto varlık faaliyetlerini düzenlemeye çalışacağını’ doğruladı.

Kripto para ticaret yerleri, kabul ve açıklama belgeleri için ayrıntılı içerik gereksinimlerinin tanımlanmasından sorumlu olacak.

Hazine, bunun ‘kripto para borsalarının adil ve sağlam standartlara sahip olmasını’ sağlayacağını bildirerek, finansal aracılarla ilgili kuralları da güçlendireceğini bildirdi.

Konuyla ilgili istişareler 30 Nisan’a kadar sürecek.

İşçi Partisi, daha fazla istişare yerine acil eylem çağrısında bulundu.

Hazine Bakanlığında ekonomi sekreteri Andrew Griffith konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ekonomiyi büyütme ve teknolojik değişim ve yeniliği sağlama taahhüdümüzde kararlı kalıyoruz, buna kripto varlık teknolojisi de dahil. Ancak sağlam, şeffaf ve adil standartlar sağlayarak bu yeni teknolojiyi benimseyen tüketicileri de korumalıyız” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya