Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin Devlet Başkanı’ndan, ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için tüketimi artırma çabaları çağrısı

Çin Devlet Başkanı’ndan, ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için tüketimi artırma çabaları çağrısı

Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 13:30
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Reuters)

Dünyanın en büyük ikinci büyük ekonomisine sahip Çin’in “sıfır koronavirüs” önlemlerinden yavaş yavaş kurtulmasıyla, Devlet Başkanı Şi Cinping, iyi bir ekonomik döngüye ulaşmak için tüketimi artırmaya yönelik çabaların artırılması çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Bloomberg’ten aktardığı habere göre, Çin Devlet Başkanlığı’ndan dün yapılan bir toplantıya ilişkin yazılı açıklamada, devletin, gelir destekli tüketici taleplerinin kapsamını genişletmeye odaklanması gerektiği bildirildi.

Çin devlet medyasında yer alan haberlere göre, toplantıda tüketimi artırmanın uzun vadeli araçlarının oluşturulması ve iyileştirilmesinin, insanların istikrarlı bir gelire dayalı olarak endişe duymadan tüketmeye cesaret etmelerini sağlayacağı aktarıldı. Ayrıca, güçlü bir kazanç duygusu ve güçlü bir tüketme arzusunun iyi bir tüketim ortamı sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, Çin'in ayrıca yeni altyapı inşaatlarının gelişimini iyileştirmek ve yüksek teknoloji endüstrileriyle, gelişmekte olan stratejik endüstrilerdeki yatırımları genişletmek için çalışması gerektiği vurgulandı.

Cinping, bilim ve teknolojide özgüveni hızlandırma çağrısında bulunarak,  Çin'in mümkün olan en kısa sürede büyük bir küresel bilim ve inovasyon merkezi olmaya çalışması gerektiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya