Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

“Rus yanlısı” hackerlar Avrupa'daki hastane sitelerine saldırdı

“Rus yanlısı” hackerlar Avrupa'daki hastane sitelerine saldırdı

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 09:30
Saldırı, Hollanda ve Ukrayna'yı destekleyen diğer Avrupa ülkelerindeki hastaneleri hedef aldı (arşiv - Reuters)

Hollanda Siber Suçlarla Mücadele Dairesi dün (Çarşamba), Hollanda'daki bir hastaneyi ve Ukrayna'yı destekleyen diğer Avrupa ülkelerindeki hastaneleri hedef alan bir siber saldırının arkasında muhtemelen Rus yanlısı bilgisayar korsanlarının olduğunu duyurdu.

Hollanda'nın kuzeyindeki Groningen kentindeki UMCG Hastanesi (University Medical Center Groningen) Cumartesi günü web sitesinin bir siber saldırı nedeniyle çöktüğünü duyurdu.

Hollanda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından dün yapılan açıklamada “Hollanda da dahil olmak üzere Avrupa hastanelerinin büyük olasılıkla Rus yanlısı bilgisayar korsanlığı grubu Killnet tarafından hedef alındığını” belirtildi.

Açıklamada, “Bu grup, Rus saldırganlığına karşı kendini korumak için Ukrayna'ya yardım eden ülkelerdeki hastanelere yönelik hizmet reddi saldırıları başlattı” ifadeleri yer aldı.

Hizmet reddi saldırısında, hedef site eş zamanlı erişim istekleriyle dolup taşar.

NCSC, “hizmet reddi saldırılarının şimdiye kadar orta düzeyde başarı elde ettiğini ve etkilerinin sınırlı olduğunu” belirtti.

İngiltere, Almanya, Polonya, İskandinavya ülkeleri ve ABD'deki hastaneler de benzer saldırılar bildirdi.

Geçen hafta Almanya'daki havalimanları, kamu idareleri ve finans sektöründeki diğer kurumların web siteleri Killnet grubuna atfedilen saldırılara maruz kaldı.

Aynı grup, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Rusya'yı “teröre destekçi devlet” olarak tanımlayan bir kararı onaylamasından kısa bir süre sonra, Kasım ayında AP'nin web sitesini hedef alan bir hizmet reddi saldırısına karışmakla suçlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya