Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da elektronik oyunlar hakkındaki uyarıları, bu oyunların tehlikelerini tekrar gündeme getirdi

Mısır’da elektronik oyunlar hakkındaki uyarıları, bu oyunların tehlikelerini tekrar gündeme getirdi

Mısır Eğitim Bakanlığı, okul etkinliklerine önem verilmesi çağrısında bulundu
Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 07:45
Bir grup Mısırlı okul müdürü, Mısır Milli Eğitim Bakanı ile "video konferans" görüşmesi sırasında... (Mısır Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sayfasından)

Mısır’da hükümetin elektronik oyunlar hakkındaki uyarıları, bu oyunların tehlikelerini tekrar gündeme getirirken Mısır Eğitim Bakanlığı ‘çeşitli okul etkinlikleri’ düzenleyerek bu oyunların yayılmasıyla mücadele etmek için harekete geçmeye başladı. Aynı zamanda okul müdürlerini teknolojik araçların yansımaları, yenilikleri ve bunların öğrenciler üzerindeki etkileriyle başa çıkma konusunda eğitmek için bir program da başlatıldı.

Kahire'deki Eğitim Öğretim Müdürlüğü de ‘öğrenciler için elektronik oyunların tehlikesi’ konusunda uyarıda bulundu. Müdür Eyman Musa dün (Çarşamba) yaptığı basın açıklamasında, “Okul etkinliklerinin öğrencilerin zamanını doğru bir şekilde kullanmalarına özen gösterilerek ve bu konuda seminerler ile bilinçlendirme programları düzenlenerek bu oyunların öğrenciler üzerindeki tehlikesine karşı bir plan yapıldı” dedi. Musa, ‘ebeveynlere, çocuklarını bu oyunların tehlikelerinden korumak için gözetim altında tutma’ çağrısında bulundu.

Yeni hükümet uyarıları, Eğitim Bakanlığı tarafından, ‘Elektronik Oyunlar ve Beşinci Nesil Savaşların Tehlikeleriyle Yüzleşmek İçin Öğrencilerin Milli Aidiyet Değerleri Farkındalığının Geliştirilmesinde Okulun Rolünün Etkinleştirilmesi’ başlığı altında bir eğitim programının başlatılmasıyla birlikte yapıldı. Söz konusu program dün (Çarşamba) başladı ve 9 Şubat’a kadar devam edecek. Program, Mısır'daki valilik düzeyinde, her seviyedeki okul müdürlerini elektronik oyunların tehlikeleriyle yüzleşmeleri için eğitmeyi hedefliyor.

Mısır Eğitim Bakanı Dr. Rıza Hicazi, "Bakanlık, öğrencilerin güvenliğine ve elektronik oyunların ve beşinci nesil savaşların tehlikelerine ilişkin farkındalığın artırılmasına önem veriyor" açıklamasında bulundu. Hicazi, konuyla ilgili olarak, "Bakanlık, öğrencilerin milli aidiyet değerleri konusunda farkındalık geliştirmelerinde, bu risklerle yüzleşmelerinde ve okul müdürlerinin becerilerini geliştirmelerinde okulun rolünü harekete geçirmek için bir eğitim çantası hazırladı" dedi.

Hicazi, açıklamasında, “Bakanlık, okul tiyatrosunun yeniden canlandırılması, öğrenciler için yıl ortası tatillerinde turistik yerlere geziler, ulusal projeler ve ayrıca Kahire Uluslararası Kitap Fuarı'na ziyaretler düzenlemek de dahil olmak üzere çeşitli okul faaliyetlerini etkinleştirerek bu tehlikelerle yüzleşilmesinde önemli bir rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıllarda TikTok uygulaması aracılığıyla Mısır'da birçok elektronik oyun yayıldı ve bazı oyunlar nedeniyle çok sayıda çocuk hayatını kaybetti. Bu durum, birçok ailenin endişelerini artırdı ve uzmanlar ile eğitimciler arasında bu oyunlara karşı koymanın yolları hakkında tartışmaların başlamasına neden oldu. Oyunların çoğu, ‘nefesini tutma’ ya da ‘arkadaşını havaya fırlat’ oyunu ya da boğulmaya da yol açan ‘atkı meydan okuması’ oyunu gibi farklı meydan okuma türlerine dayanmakta.

Öte yandan Mısır'daki Ulusal Sınavlar Merkezi Eğitim Değerlendirme Bölümü Başkanı Eğitim Psikolojisi Profesörü Dr. Maysa Fazıl Ebu Müslim, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Okul aktivitelerini etkinleştirmek, öğrencilerin kendilerini gerçek hayata olumlu bir şekilde dahil etmelerini sağlayacak. Öğrenciler, gerçekte onları meşgul edecek hiçbir şeyleri olmadığı için sanal dünyaya ve elektronik oyunlara başvuruyorlar.”

Ebu Müslim, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Farkındalık kampanyaları ve sanatsal etkinlikler, öğrencileri gerçekte yaptıkları yararlı şeylere bağlayarak elektronik oyunların tehlikeleriyle yüzleşmek için iyi bir adım ve yalnızca etkinliklerin varlığı, onları sanal dünyaya dalmaktan uzak tutar" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya