Mısır hükümeti, eski yönetim binasını farklı amaçla kullanacak

Mucemma et-Tahrir’in binası otele dönüştürülecek.

Mucemma et-Tahrir binası ve çevresinin imar planı (Cumhurbaşkanlığı)
Mucemma et-Tahrir binası ve çevresinin imar planı (Cumhurbaşkanlığı)
TT

Mısır hükümeti, eski yönetim binasını farklı amaçla kullanacak

Mucemma et-Tahrir binası ve çevresinin imar planı (Cumhurbaşkanlığı)
Mucemma et-Tahrir binası ve çevresinin imar planı (Cumhurbaşkanlığı)

Mısır’da kamu kurumları yeni idari başkente taşınmaya hazırlanırken hükümet, Kahire’deki eski merkezini farklı faaliyetler için kullanıma sunma planını uygulamak üzere adımlar atmaya başladı. Mısır Bakanlar Kurulu’ndan yapılan resmi açıklamaya göre Şehir Planlama Yüksek Kurulu, Mısır’ın Yatırım ve Kalkınma için Egemenlik Fonu tarafından sunulan, Mucemma et-Tahrir binasının kullanım amacının değiştirilerek otele dönüştürülmesi ve İçişleri Bakanlığı’nın eski genel merkezinin bir hizmet kompleksi haline getirilmesi talebini onayladı.
Karar, daha önce Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından Kasım 2021’de açıklanan, Tahrir Meydanı’nı ve Mucemma et-Tahrir binasının kullanımı hakkındaki plan kapsamında alındı. Plan, başkentlerde tarihi binaların geliştirilmesinde uzmanlaşmış uluslararası taraflarla iş birliği içerisinde, Mucemma et-Tahrir binasının doğaya ve Kahire’deki imar çalışmalarına uyumlu olarak çok amaçlı bir tesis haline getirilmesini de kapsıyor.
Mucemma et-Tahrir binası yarım daire şeklindeki tasarımıyla onlarca yıldır Mısır bürokrasisinin bir simgesi olarak kabul ediliyor. Binanın koridorları 2021’de boşaltılmadan önce cumhuriyetin dört bir yanından gelen vatandaşlarla doluydu. Binanın tasarımı 1951 yılında Muhammed Kemal İsmail tarafından yapıldı ve o zamanlar iki milyon cuneyhe mal olan 28 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. Bu idari yapı, çeşitli devlet kurumlarına ait ofisleri içeriyor ve 14 kattan oluşuyor. Ayrıca yüksekliği 55 metreye ulaşıyorken, yapı bin 356 odayı içeriyor.
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi yılın başında Mısır Egemenlik Fonu İcra Direktörü Eymen Süleyman ile yaptığı görüşmede, ‘Fon’a devlet varlıklarının ve mülklerinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlama ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirme, mülklerin gelirlerini en üst düzeye çıkarma ve mevcut ve gelecek nesillerin imkanlarını koruma amaçlı çabaları destekleme’ talimatı verdi. Sisi toplantıda ‘Fonun, yatırım cazibesinin en önemli unsurlarının girişimcilik, idari çalışmalar, otel ve eğitim faaliyetlerinin olduğu yeni idari başkente taşınmak üzere boşaltılacak olan hükümet binalarından ve varlıklarından faydalanma çalışmalarını’ gözden geçirdi.
Açıklanan plana göre, Mucemma et-Tahrir’in otel, ticari, idari ve kültürel olarak çok amaçlı bir binaya dönüştürülmesi planlanıyor. Devlet varlıklarının kullanımını en üst düzeye çıkarma ve bu yönde yatırım yapma planı ışığında, binanın tarihi değerine uygun bir üslup ve düşünceye dayalı olarak geliştirilmesi öngörülüyor.
Güzel sanatlar profesörü ve Sanat ve Kültür Kompleksi Müdürü Dr. Eşref Rıza, ‘hükümetin şehir merkezindeki binalarının ve saraylarının kültürel merkezlere, müzelere ve turistik yerlere dönüştürülmesi gerektiğine’ inanıyor. Rıza konu ile ilgili olarak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, yıllar önce başkentin merkezindeki hükümet binalarının nasıl kullanılacağına dair bir vizyonun hazırlanmasına yönelik çalışmalara katıldığını, ayrıca ‘belirlenen vizyonun, Mucemma et-Tahrir’in otele dönüştürülmesine ilişkin önerileri kapsadığını’ belirtti. Rıza ayrıca ‘hükümet binasını kültürel faaliyetlerde yeniden kullanmanın, maddi getirinin yanı sıra bölgenin ihtişamını geri kazanılmasını sağlayacağını’ da vurguladı.
Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli’nin daha önce yaptığı açıklamalara göre Mısır hükümeti, ‘Mucemma et-Tahrir’in geliştirilmesi ve işletilmesi çalışmalarının başarılı olmasının, Kahire’deki resmi ve tarihi binaların geliştirilmesi ve işletilmesine yönelik iddialı planın uygulanmasını hızlandıracağını bildirdi. Medbuli ayrıca planın Mısır tarihinin zenginliğini yansıtırken, bölgeye daha fazla ihtişam sağlayacağını ve Kahire’nin tarihi yapılarının geliştirilmesine yönelik kapsamlı perspektife uyum ve bütünlük sağlayacağını’ vurguladı.Trump, Netanyahu ile görüşmeden önce Gazze savaşının bir an önce sona ermesi çağrısında bulundu

ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)
ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)
TT

Trump, Netanyahu ile görüşmeden önce Gazze savaşının bir an önce sona ermesi çağrısında bulundu

ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)
ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)

Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden bir gün önce, İsrail'in Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ile savaşına bir an önce son vermesi ve rehinelerin geri verilmesi çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre Trump, İsrail'in “halkla ilişkilerini” daha iyi yönetmesi gerektiğini belirtti. Perşembe günü Fox News'e verdiği mülakatta Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmayı protesto edenleri eleştiren eski başkan, Amerikan bayrağına saygısızlık edenlerin bir yıl hapisle cezalandırılması çağrısında bulundu.