Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Futbol Federasyonu Başkanı Meshal: Rusya’nın AFC’ye katıldığına ilişkin duyum almadım

Suudi Arabistan Futbol Federasyonu Başkanı Meshal: Rusya’nın AFC’ye katıldığına ilişkin duyum almadım

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 10:45
Yasir el-Meshal, , FIFA Konseyi üyeliğini kazanmasının ardından Suudi Arabistan Futbol Federasyonu çalışanları tarafından kutlandı. (İsa ed Dubaisi)

Suudi Arabistan Futbol Federasyonu Başkanı Yasir el-Meshal, Rusya'nın Asya Futbol Federasyonu’na (AFC) girişinin onaylanmasının yalnızca sonuçların kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle ilişkili olduğunu söyledi.

FIFA ve UEFA’nın geçtiğimiz şubat ayında Ukrayna’nı işgal eden Rusya’yı müsabakalardan men etmişti.

Rusya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksandr Dyukov, UEFA'dan 47 ülkeyi kapsayan Asya Konfederasyonu'na geçişin Rus milli takımı ve kulüplerinin uluslararası müsabakalarda rekabet etmesine izin vermek için bir seçenek olduğunu söyledi.

Rusya geçtiğimiz hafta Rus ve Belaruslu sporculara turnuvadan çıkarılmaları halinde 2024 Paris Olimpiyatları'na katılabilmeleri için Asya elemelerine katılmalarını teklif ettikten sonra Asya Olimpiyat Konseyi'nin desteğini kazandı.

Meshal, Reuters’a yaptığı açıklamada bu dönüşümün AFC tarafından kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

FIFA Konseyi üyesi Meshal dün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu konunun gerçekten dikkatli bir şekilde ele alınması gerekiyor. Bu, Kıta’ya ne katabilir? Bu adımın Asya futboluna ne gibi faydaları olacak? Talep gerçekse bunu yapmanın mantıklı olup olmadığını değerlendirmek için çok sayıda derinlemesine çalışma gerekiyor.”

Eski FIFA konsey üyesi ve 2018 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Rus Aleksey Sokorin’in dün AFC Genel Kurulu’nda hazır bulunması, Rusya ile Asyalı yetkililer arasındaki görüşmelere ilişkin spekülasyonları arttırdı.

Meshal konuya ilişkin şunları söyledi:

“FIFA Konseyi’nin dört üyesi de misafir olarak katıldı. Rusya'nın bu adımı atmaya niyeti olduğuna veya katıldığına dair duyum almadım. Ancak resmiyet kazanırsa bununla AFC, FIFA veya UEFA makamları ilgilenecek. Dürüst olmak gerekirse bu sadece medyanın spekülasyonu.”

Kazakistan 2000 yılında AFC'den ayrılmış ve iki yıl sonra UEFA'ya üye olmuştu. Avustralya da 2006'da Okyanusya'dan Asya'ya geçti.

Avustralya'nın hamlesi, Asya'da rahatsızlıklara neden olmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya