Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: Husilerin döşediği 4 bin 615 mayın temizlendi

Yemen: Husilerin döşediği 4 bin 615 mayın temizlendi

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Mayın Temizleme Projesi kapsamında 4 bin 615 Husi mayını temizlendi
Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 11:15
MASAM Müdürü Usame el-Kasabi (MASAM Medya Merkezi)

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından yürütülen Yemen’deki Mayın Temizleme Projesi (MASAM) kapsamında Ocak ayı içerisinde Husi milislerin döşediği 4 bin 615 mayın temizlendi.

MASAM, geçtiğimiz ay içerisinde proje ekiplerinin 536 tanksavar, 49 anti-personel, 4 bin 23 patlamamış mühimmat ve 7 patlayıcı cihaz olmak üzere toplamda 4 bin 615 mayın temizlediğini bildirdi. Açıklamada, toplam temizlenen arazi alanının 968 bin 147 metrekare olduğu aktarıldı.

Açıklamaya göre, MASAM’ın projesinin başlamasından bu yana temizlediği toplam mayın ve mühimmat sayısı 384 bin 220'ye ulaşırken, temizlenen alan ise 43 milyon 612 bin 168 metrekareye yükseldi.

Geçtiğimiz Ocak ayında MASAM, bin 632 mayın, patlamamış mühimmat ve patlayıcı düzeneğin imhasını gerçekleştirdi. Temizleme operasyonunda 279 adet tanksavar mayın, 131 adet anti-personel mayın, 88 adet patlayıcı ve bin 134 adet patlamamış mühimmat imha edildi.

MASAM geçtiğimiz ay İran destekli Husi milislerin Yemen'de sivillere karşı işlediği suçları vurgulamak amacıyla Yemen'in Marib vilayetinde düzenlenen bir açık fotoğraf sergisine katıldı.

Sergide, tüm toplumsal katmanlardan sivillere yönelik iğrenç ihlallerin ve suçların örneklerini vurgulayan 400 fotoğraf yer aldı.

MASAM Müdürü Usame el Kasabi, Yemen’deki okulların mayınlardan kurtarmak için büyük özen gösterilmesi gerektiğini ifade ederek, MASAM’ın Yemen halkının mayınsız güvenli bir yaşam hakkına inandığını ve güvenli hayatın ancak güven verici bir eğitim hayatıyla gelişebileceğine inandığını aktardı.

Kasabi, projenin birçok Yemen okulunu mayınlardan temizlemeye büyük önem verdiğini doğrulayarak, Yemen'deki okulların mayınlar nedeniyle felç olmasının bugünün ve yarının nesilleri için yıkıcı olduğunu ve cehaletin yayılması için verimli bir ortam sunduğunu kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya