Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, İsrail’i İsfahan saldırısından sorumlu tutarak, misilleme sözü verdi

İran, İsrail’i İsfahan saldırısından sorumlu tutarak, misilleme sözü verdi

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 11:45
İsfahan’daki askeri tesisin patlama anı (Reuters)

İran, İsfahan şehrinde Savunma Bakanlığı’na bağlı bir askeri tesise düzenlenen saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttu ve misilleme sözü verdi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) göre, İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Emir Said İrevani, BM Genel Sekreteri’ne yazdığı mektupta, “Yapılan ön soruşturma, saldırıdan İsrail’in sorumlu olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

İrevani mektubunda, İran’ın, İsrail’in herhangi bir tehdit veya yanlış hareketine kendi seçtiği yer ve zamanda yanıt verme konusundaki meşru hakkını saklı tuttuğunu vurguladı.

İran’ın Birleşmiş Milletler BM Daimi Temsilcisi, İsrail’in bu eyleminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu da yazdı.

Saldırı, İran hükümetine karşı gösterilerin sert bir şekilde bastırılmasına ek olarak, Tahran’ın nükleer faaliyetleri ve Ukrayna ile savaşında Rusya’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) da dahil olmak üzere silah tedariği konusunda Batı ile artan gerilimlerin ortasında gerçekleşti.

İsrail uzun süredir, diplomasi İran’ın nükleer veya füze programlarını frenleyemezse, İran’a karşı askeri eylemde bulunmakla tehdit ediyor, ancak belirli olaylar hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya