Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’e ait SİHA’ları ‘kimse görmüyor ve duymuyor’

İsrail’e ait SİHA’ları ‘kimse görmüyor ve duymuyor’

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 19:15
İsrail’e ait bir SİHA (Reuters)

İsrail ordusu, silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) düşerken ses veya duman çıkarmayan güdümsüz bombalar kullanıldığını, bunun da düşmanların SİHA’ları tahmin etmesini veya bunlardan kaçınmasını zorlaştırdığını bildirdi.

Orduya göre, SİHA’ların en büyük modeli bir tona kadar mühimmat taşıyabiliyor.

İsrail, 20 yıldan fazla süren bir gizliliğin ardından Temmuz ayında cephaneliğinde SİHA’ların bulunduğunu duyurdu.

İsrailli bir general Kasım ayında yaptığı açıklamada, bu sistemlerin Hava Kuvvetleri ve topçu birimleri tarafından muharebede kullanılmasına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, bu tür SİHA’lar uzaktan kumandalı olup, bomba atıyor veya üsse dönmeden önce keşif operasyonları da yapıyor.

Bunlar, İran’ın hafta sonu İsfahan’da Savunma Bakanlığı’na ait silah üretim tesisine düzenlenen saldırıda kullanıldığını söylediği SİHA’lardan farklı.

Tel Aviv, söz konusu saldırı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

İsrailli üst düzey bir askeri yetkili Reuters’e yaptığı açıklamada, SİHA filosunun, devlete ait Israel Aerospace Industries Ltd tarafından yapılan yolcu uçağı büyüklüğündeki Heron TP’yi ve Elbit Systems Ltd üretimi olan daha küçük Hermes SİHA’ları içerdiğini söyledi.

İsrailli yetkili, ilk uçağın İsrail Savunma Kuvvetleri’ne ait en ağır SİHA olduğunu ve yaklaşık bir ton ağırlığında mühimmat taşıyabileceğini belirtti.

İsrail merkezli üreticiler, endüstri kaynaklarının Savunma Bakanlığı gizlilik politikası olarak tanımladığı şekilde, SİHA’ların silah yeteneklerini açıklamıyor.

Konunun hassasiyeti nedeniyle askeri gerekliliklere uygun olarak kimliği açıklanmaya yetkili, bomba taşıyabilecek SİHA satışının hükümetler arasında yapılacağını ve bunun tanıtım ihtiyacını ortadan kaldıracağını söyledi.

Tüm SİHA mühimmatlarının İsrail yapımı olduğunu söyleyen yetkili, mühimmatların serbest düştüğünü ve ses hızına ulaşabildiğini dile getirdi.

Yetkiliye göre, bu tür bombalar daha sonra yanan yakıttan gürültü veya duman çıkaracak tahrik sistemlerine sahip değil.

Mühimmatlar hakkında daha fazla ayrıntı vermeyi reddeden yetkili, yalnızca tasarım gereği bu SİHA’lar saldırdığında ‘kimsenin bunu duymayacağını ve geldiğini görmeyeceğini’ söyledi.

Ancak SİHA pervane motorlarına ait sesin yerde net bir şekilde duyulmaması için bunun yeterince yüksek irtifada olması gerekiyor.

İsrail’in 2008 ile 2009 yılları arasında Gazze’de yürüttüğü savaşlarda yaptığı gibi, hedefleme kameralarının çalışması için SİHA’ların bulutların altında uçması gerekiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya