Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 20:00
Kral II. Abdullah, Başkan Joe Biden ile görüştükten sonra Beyaz Saray'dan ayrıldı (AP)

ABD Başkanı Joe biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın, Kral 2. Abdullah'ı Beyaz Saray'da ağırladığı, iki liderin birlikte öğle yemeği yediği bilgisi paylaşıldı.

İki liderin ABD ile Ürdün arasındaki yakın ve kalıcı dostluğu teyit ettikleri belirtilen açıklamada, Biden'ın, Ürdün Kralı'na yakın ortaklığı ve Orta Doğu'nun istikrarı için oynadığı güçlü rol için teşekkür ettiği aktarıldı.

Açıklamada, bölgesel ve küresel zorluklar karşısında Başkan Biden'ın, ABD'nin, Ürdün'ün güvenliği ve ekonomik refahına olan sarsılmaz bağlılığını vurguladığı belirtildi.

Liderlerin, özellikle Batı Şeria'da artan gerginlik karşısında hayata geçirilebilecek fırsatlar ve mekanizmaları ele aldığı belirtilen açıklamada, "Başkan, İsrail-Filistin ihtilafına ilişkin iki devletli çözüme güçlü desteğini teyit etti." ifadesine yer veridi.

Açıklamada, Biden'ın, Harem-i Şerif'in tarihi statüsünün korunmasına yönelik kritik ihtiyaç kapsamında, "Kudüs'teki Müslümanlara ait kutsal yerlerin koruyucusu olan Ürdün Haşimi Krallığı'nın hayati rolünü onayladığı" aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, liderlerin tarihi bağları geliştirmek üzere temas halinde kalmayı kararlaştırdıkları bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya