Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘48 Arapları’ndan Filistinli iki doktor ilk kez Gazze Şeridi’nde böbrek nakli gerçekleştirdi

‘48 Arapları’ndan Filistinli iki doktor ilk kez Gazze Şeridi’nde böbrek nakli gerçekleştirdi

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 21:45
Operasyonları gerçekleştiren doktorların 1948 Arapları’ndan olduğu bildirildi. (Filistin Sağlık Baknalığı)

İsrail’deki İnsan Hakları İçin Doktorlar Derneği, doktorlarının Gazze Şeridi'nde ilk kez iki Filistinli kadına böbrek nakli gerçekleştirdiğini duyurdu.

İki böbrek naklinin Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde gerçekleştirildiği aktarıldı. 27 yaşında nakil olan kadın hastaya babasından, 25 yaşındaki diğer kadın hastaya ise Nuseyrat mülteci kampındaki kız kardeşinden böbrek nakli yapıldı. Ameliyatlar, İnsan Hakları için Doktorlar Derneği öncülüğünde ve Gazze'deki Şifa Hastanesi ile koordinasyon içinde yürütülen ve birkaç hafta boyunca süren hazırlık çalışmalarının ardından gerçekleşti.

Hazırlıklar kapsamında cerrahlar ve Şifa Hastanesi sağlık personeli arasında Zoom programı aracılığıyla toplantılar düzenlendi. İki hastadan alınan kan örnekleri Kudüs’teki Hadassah Hastanesi’ne gönderildi. Nakil için belirlenen organların uygunluğunu sağlamak için alınan enjeksiyon ve özel ilaçlar on binlerce dolara mal oldu.

Her iki nakil operasyonu da Batı Kudüs'teki Hadassah Ein Kerem Hastanesi Organ Nakli Ünitesi yöneticisi Dr. Abdulhalil ve  Hayfa'daki Rambam Hastanesi’nden damar cerrahı Dr. Samir Diyab tarafından denetlendi. Her iki doktora, 48 Arapları’ndan.  Abdulhalil ve Diyab, İnsan Hakları İçin Doktorlar Derneği’nden oluşan 25 doktorluk bir heyet Gazze Şeridi’nde eşlik etti. Ayrıca ilaç ve tıbbi malzemeleri tanıtarak iki hastaya bakım sağladılar ve ruh sağlığı için de rehabilitasyon başlattılar.

İnsan Hakları için Doktorlar Derneği, Gazze Şeridi'nde ve Batı Şeria'daki bazı kasabalarda uzun yıllardır gönüllü olarak sağlık hizmeti sağlamanın yanı sıra bağışlarla ilaç ve tıbbi malzeme toplama çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Söz konusu operasyonlar ağırlıklı olarak 1948 Arapları’ndan olan doktorlar tarafından yürütülüyor. Ancak bazı durumlarda Batı Şeria’dan Yahudi doktorlar da operasyonlara katılıyor. Hizmet ve ekipman eksikliklerinden mustarip olan Filistinliler,  verilen söz konusu hizmetlerden memnun. Yakın geçmişte biri İngiltere’den bir diğeri de Ürdün’den iki doktor Gazze’de böbrek nakli gerçekleştirmek için harekete geçti.. Ancak İsrail, Ürdünlü doktorun Gazze Şeridi’ne girmesine izin vermedi. Bu ve benzeri engeller Gazze’deki operasyonların sayısında azalmaya neden oldu.

İnsan Hakları için Doktorlar Derneği’nden doktorlar, Şifa Hastanesi’nde gerçekleştirilen son iki operasyon da dahil 16 ameliyata imza attılar. Sağlık heyeti üyeleri, ikisi Nuseyrat mülteci kampında olmak üzere aile hekimliği ve kadın hastalıkları başlıklarında toplantılar düzenleyerek 330’u aşkın hastayı tedavi ettiler. Heyetteki psikologlar da Gazze Ruh Sağlığı Merkezi, Filistin Sağlık Bakanlığı ve Tıp Merkezi'nden Filistinli ruh sağlığı ekiplerine mesleki rehabilitasyon kursları düzenlediler. Ayrıca 100 bin dolar değerinde tıbbi ekipman ve ilaç teslimatı da yapıldı.

İnsan Hakları İçin Doktorlar Derneği Delege Heyeti Başkanı Salih Hac Yahya, Gazze Şeridi’nin sivil nüfusu boğan İsrail ablukası nedeniyle 15 yılı aşkın bir süredir, yılın 365 günü sorunlarla mücadele ettiğini belirtti. Filistinlilerin iyi yaşam koşullarına sahip olmalarının engellendiğini, siyasi, medeni, ekonomik ve sosyal haklarının ihlal edildiğini vurguladı. Yahya, heyetin ziyaretinin tıbbi amaçlara ek olarak Gazze sakinleriyle dayanışma ve ayrıca İsrail'in yasa dışı abluka politikasının durdurulması açısından önemli bir mesaj olduğunu kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya