Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Başağa: Libya seçimlerini iki hükümetin varlığında gerçekleştirmek imkansız

Başağa: Libya seçimlerini iki hükümetin varlığında gerçekleştirmek imkansız

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 09:00
Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa

Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa, 2020’de Birleşmiş Milletler’in (BM) Cenevre’de ev sahipliği yaptığına benzer yeni bir siyasi diyaloğu ima ederek, iki hükümetin varlığı ışığında seçimlerin tamamlanmasının ‘imkansız’ olduğunu vurguladı.

Başağa dün yaptığı açıklamada, “Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’nin Cenevre Anlaşması kapsamında meşruiyetini kaybetti, ancak BM tarafından uluslararası alanda tanınıyor. Çünkü onun gidişi yeni bir diyalogla gerçekleşmeli ve bu da içinde bulunduğumuz ay bitmeden olacak” dedi.

İstikrar Hükümeti Başbakanı, bu ifadeleri ile neyi kast ettiğine dair herhangi bir detay vermedi.

‘Görev süresi bitmiş’ olarak nitelendirdiği Dibeybe hükümetinin, seçimleri düzenleme ve insanların yaşamlarını etkileyen reformlar yapma görevlerinde ‘başarısız olduğunu’ söyleyen Başağa, ertelenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin iki hükümetin varlığında yapılma olasılığını dışladı.

İki hükümet altında seçimlerin tamamlanmasının imkansız olduğunu vurgulayan Başağa, “Libya’nın bölünmemiş kurumlarla ülkede seçimleri yönetebilecek tek bir hükümeti olmalıdır” diye ekledi.

Başağa’nın bu açıklamalarından saatler önce, BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL), merkezi İsviçre’de bulunan İnsani Diyalog Merkezi’ne atıfta bulunarak, BM’ye bağlı olduğunu iddia eden bilinmeyen bir kuruluş aracılığıyla ileriye dönük çözümler bulmayı hedefleyen yeni bir ‘yasama organı’ kurulmasıyla ilgili iddiaları yalanladı.

UNSMIL konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu merkezle hiçbir ilgisinin olmadığını bildirdi ve çalışmalarıyla ilgili tüm haberlerin sosyal medyadaki resmi hesaplarında ve internet sitesinde yayınlandığı bilgisini verdi.

Öte yandan, Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Dibeybe, Çarşamba akşamı Libya Merkez Bankası Başkanı Sıddık el-Kebir ile birlikte Batı Sahili Askeri Bölgesi’ndeki 162. Tugay karargahını denetledi ve askeri gücün toplantısına katıldı.

Dibeybe, askeri yetkililerin sınır noktalarının etkinleştirilmesi, sınırların korunması ve her türlü kaçakçılığın önlenmesindeki rollerini oynarken desteklenmelerinin önemini vurguladı.

Bölgede askıya alınan çok sayıda proje ve terörle mücadele güvenlik noktasında incelemelerde bulunan Dibeybe, bölge sakinleri ile yaptığı görüşmede yaşadıkları zorlukları dinledi.

Ayrıca, bölgeyi denetlemek ve tüm sektörlerdeki ihtiyaçlarını belirlemek için bir hükümet heyeti oluşturulması talimatı verdi.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Menfi ise, dün başkent Trablus’ta Petrol ve Gaz Sektörü İşçileri Sendikası temsilcileri ve Petrol Şirketleri İşçi Sendikaları’nın başkanları ile bir araya geldi.

Söz konusu temsilciler ve başkanlar, Menfi’nin ulusal uzlaşma projesindeki liderliğine ve Libya halkının kazanımlarını yurtiçi ve yurtdışındaki tüm ihlallerden korumaya olan ilgisine övgüde bulundu.

Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter, önceki gün Bingazi Üniversitesi öğretim üyeleriyle yaptığı toplantıda ‘Sadakat Kalkanı’ aldı.

LUO Sözcüsü Tümgeneral Ahmed Mismari, “Ordu liderliği ülkenin toprak bütünlüğü ve güvenliğinden taviz vermedi, ülkenin bağımsızlığı ve güvenliği ile Libya’nın toprak bütünlüğünü baltalayan her türlü ittifakı reddetti” dedi.

Mismari, “Libya’daki birçok siyasi güç, vatan meselelerinde çıkarları adına anlaşmalar imzalayarak pazarlık ederken, ordu liderliği vatanı güvenliğe kavuşturmak için tüm uluslararası çabaları ciddiyetle ve işbirliğiyle ele aldı” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya