Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası toplum, Sudan’daki Çerçeve Anlaşması’nda yer alan taahhütlerden memnun

Uluslararası toplum, Sudan’daki Çerçeve Anlaşması’nda yer alan taahhütlerden memnun

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 10:30
Rıdvan Nusayr dün Hartum’da basın toplantısı düzenledi. (SUNA)

Sudan'da insan haklarının durumu konusunda çalışmalar yürüten uzman Rıdvan Nusayr, ‘siyasi güçler ile askeri unsur arasında imzalanan siyasi Çerçeve Anlaşması’nda yer alan’ insan hakları taahhütlerini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Bunun, ‘Özgürlük, barış ve adalet’ sloganına ulaşmak ve sivil bir hükümet kurmak için geniş katılımlı ve tüm çözülmemiş sorunları ele alacak bir yol haritası geliştirilmesine katkı sağlayacağını umduğunu belirten uzman, bir sonraki hükümette en fazla sayıda Sudan vatandaşının katılımıyla yasal ve kurumsal reformların yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

Nusayr, Hartum'daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nde düzenlenen basın toplantısında "İnsan Hakları Komisyonu'nun bir sonraki hükümetin programında merkezi konuları olmalı” dedi. Hartum ve Batı Darfur eyaletlerine yaptığı ziyarete, ‘Sudan'ın karşı karşıya olduğu büyük zorlukların büyüklüğüne’ ve yerinden edilme ve mülteci meselelerine işarette bulundu. Uzman, "Bu mülteciler evlerine dönmeyi umuyor ve bunu başarmak için güvenlik ve siyasi istikrar sağlanmalı ve yerinden edilmelerinin ardındaki tüm nedenler ve genel olarak meydana gelen çatışmalar çözülmelidir" ifadesini kullandı.

Nusayr sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivil toplum temsilcileriyle yaptığımız toplantılarda verdikleri mesaj, insan hakları ihlallerinin sorumlularından hesap sorulmasını talep etmekti. Hesap verebilirlik ve geçiş dönemi adaleti meseleleri, suçların yayınlanmasını önleyen yeni bir yasal yapıyı temsil edecek suçları ele alan güvenilir pratik mekanizmalar gerektirir:”

Rıdvan Nusayr, Sudan'daki yetkililere ‘işbirlikleri, misyonu kolaylaştırdıkları ve bu ziyarete verdikleri destek ve Sudan'daki insan hakları meselelerine ilişkin samimi ve yapıcı tartışmalar’ için teşekkür etti. Ayrıca Hartum ve Batı Darfur eyaletlerinde sivil toplum yetkililerinin yanı sıra birçok ihlal mağduruyla görüştüğü bilgini paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya