Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un siber güvenlik konferansındaki konuşmasının bir kısmı ChatGPT yapay zeka robotu tarafından yazıldı

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un siber güvenlik konferansındaki konuşmasının bir kısmı ChatGPT yapay zeka robotu tarafından yazıldı

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 12:45
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog (Reuters)

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Tel Aviv’deki bir siber güvenlik konferansında konuşmasının ilk bölümünün yapay zeka yazılımı tarafından yazıldığını söyleyerek, yüksek teknoloji uzmanlarını şok etti.

Şarku’l Avsat’ın Sky News’ten aktardığı habere göre Herzog, Cybertech Global Tel Aviv 2023 isimli konferansta yayınlanan videosunda şunları söyledi;

“Böylesine canlı ve yenilikçi bir yüksek teknoloji endüstrisine ev sahipliği yapan bir ülkenin cumhurbaşkanı olmaktan gerçekten gurur duyuyorum. Son yıllarda, İsrail sürekli olarak teknolojik ilerlemenin ön saflarında yer aldı ve siber güvenlik, yapay zeka ve büyük veri alanlarındaki başarılarımız gerçekten etkileyici. İsrailli yüksek teknoloji şirketleri, en son siber güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesinden başarılı startup'ların kurulmasına kadar küresel sahnede önemli bir etki yarattı.”

Herzog, Tel Aviv’deki binlerce yüksek teknoloji girişimcisinden oluşan dinleyici kitlesine, konuşmasının açılış bölümünün ‘özel bir asistan’ yani dünyada devrim yaratan OpenAI şirketinin ChatGPT yapay zeka robotu tarafından yazıldığını açıkladı.

İsrail’in siber güvenlik ve yüksek teknoloji süper gücü olarak artan bir itibarı var.

Tel Aviv, bir dizi girişim üreten bir teknoloji merkezi olarak biliniyor. Bu nedenle, Herzog’un dünyada yapay zekayı bir konuşma yazmaya yardımcı olmak için kullandığını kabul eden ilk kişi olması şaşırtıcı değil.

Herzog’un konuşmasının, ABD Kongresi’nde türünün ilk örneği olan, Demokrat Temsilci Jake Auchincloss’un ChatGPT yapay zeka botu tarafından oluşturulan iki paragraflık bir konuşmayı Temsilciler Meclisi’nde okumasından iki gün önce kaydedildiği anlaşılıyor.

Yapay zekanın hızla tanıtılması, robotların insanların işlerini ellerinden almasıyla ilgili dünya çapında endişeleri yeniden alevlendirdi. Ancak Herzog, konuşmasında yapay zekanın yakın zamanda insanların yerini almayacağını vurguladı.

Herzog, yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı konferansta yayınlanan videosunda, “Kodlama asla DNA diziliminin yerini alamaz. Donanım ve yazılım asla insanın yerini alamaz” dedi.

Politikacılar genellikle konuşmalarını ilham verici alıntılarla bitirmekten hoşlanır.

Herzog da, ChatGPT botundan kendisi için ‘ilham verici bir alıntı’ bulmasını istediğini açıkladı.

İsrail Cumhurbaşkanı konuşmasında, “Bizi gerçekten özel yapan şeyin insanlığımız olduğunu unutmayalım. Kaderimizi şekillendirecek olan makineler değil, kalplerimiz, zihinlerimiz ve tüm insanlık için daha parlak bir yarın yaratma kararlılığımızdır” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya