Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve İtalya yasadışı göç ile mücadelede iş birliği yapıyor 

Mısır ve İtalya yasadışı göç ile mücadelede iş birliği yapıyor 

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, İtalya temsilcisi Craxi’yi Kahire’de kabul etti
Cuma, 3 Şubat, 2023 - 12:45
Mısır Dışişleri Bakanı Kahire’de, İtalya Cumhuriyet Senatosu Dışişleri ve Savunma Komitesi Başkanı Stefania Craxi’yi kabul etti (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Mısır ile İtalya arasındaki ilişkilerde son zamanlarda tanık olunan ivmeyi sürdürmenin ve iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında karşılıklı ziyaretlerin sıklığını artırmanın önemini’ vurguladı. Şukri Kahire’de İtalya Cumhuriyet Senatosu Dışişleri ve Savunma Komitesi Başkanı Stefania Craxi ile gerçekleştirdiği görüşmede, Akdeniz’deki yasadışı göç olgusu başta olmak üzere iki ülke için ortak önem teşkil eden birkaç dosyayı ele aldı. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Şukri’nin görüşme sırasında “Mısır’ın, yasadışı göç olgusunu sadece güvenlik eksenine indirgemeyerek kalkınma ve sosyal yönleriyle ele alan kapsamlı mücadele vizyonundan’ bahsettiğini söyledi. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne göre Şukri aynı zamanda ‘teröre finansman sağlayan kaynaklarının kurutulmasını ve bu olgunun ekonomik, sosyal ve dini kökenlerini ele alınmasını içeren bir yaklaşımla yürütülen terörle mücadele çabalarına’ da değindi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Şukri, Mısır-İtalya ilişkilerinin güçlendirilmesine övgüde bulundu ve iki ülke yetkilileri arasındaki görüşmelere dikkat çekti. Bu görüşmelerin başında, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Mısır’ı ziyareti ve Şarm eş-Şeyh’te düzenlenen 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP27) sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmesi geliyordu. Ayrıca Mısır Dışişleri Bakanı, Roma ziyaret ederken, İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de geçen ay Kahire’yi ziyaret etmişti.

Ebu Zeyd, görüşme ile ilgili olarak “Mısır-İtalya ilişkilerinin tarihi ve derinliği vurgulandı. Dışişleri Bakanı, Mısır'ın iki ülkenin ortak kültürel mirasının ve halk iletişiminin yanı sıra Akdeniz bölgesinin, kültürlerin ve iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel etkileşimlerin ortak noktası olmasından duyduğu gururu dile getirdi” açıklamasında bulundu. Sözcü ayrıca “Görüşmede, mevcut büyük potansiyellerin en iyi şekilde kullanılmalarını sağlamak için Mısır-İtalya iş birliği çerçevelerini geliştirmenin yolları ele alındı. İtalya Dışişleri Komisyonu Başkanı Craxi, iki ülke arasındaki dostluğun ışığında, ülkesinin çeşitli alanlarda işbirliğini ilerletmeye öncelik verdiğini belirtti” ifadelerine de yer verdi.

Sözcüye göre, Şukri ‘Mısır hükümetinin, Mısır pazarının gelecek vaat eden sektörlerine İtalyan yatırımlarını kolaylaştırmaya ve İtalyan Kalkınma ve İşbirliği Ajansı’nın Mısır ulusal kalkınma projelerine, özellikle de Onurlu Yaşam girişimine katılımını artırmaya verdiği önemi’ ısrarla vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’ne göre, Senatör Craxi ‘insan hakları ulusal stratejisini ve bu stratejinin Mısır vatandaşlarının hayatını iyileştirmeye ve temel haklarından tam olarak istifade etmelerine katkıda bulunacak şekilde uygulanması açısından kaydedilen ilerlemeye’ övgüde bulundu. Sözcü ayrıca “Görüşme, ortak ilgi alanına giren bir dizi bölgesel ve uluslararası konu hakkında görüş alışverişinde bulunmak için iyi bir fırsat sağladı. Bunların başında Ukrayna krizi ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik koşullarına olumsuz yansımaları geliyor zira bu krizin bir an önce çözülmesi için uluslararası ortak çabalar gerekiyor. Aynı şekilde, Filistin topraklarındaki mevcut tırmanma ve Libya kriziyle ilgili gelişmeler de ele alındı Senatör Craxi, bölgedeki çeşitli dosyalara ilişkin Mısır vizyonunu dinlemek istedi” dedi.

Diğer yandan Bakan Şukri, bu sorunların çözümüne ve bölgede istikrar ve barışın sağlanmasına yönelik çabalara değindi.


Editörün Seçimi

Multimedya