Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE: Astronot Sultan en Neyadi’nin uzay yolculuğu 26 Şubat’ta başlayacak

BAE: Astronot Sultan en Neyadi’nin uzay yolculuğu 26 Şubat’ta başlayacak

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 21:30
Neyadi, genel ve özel görev eğitimini tamamladı (Şarku’l Avsat)

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) astronot Sultan en-Neyadi, 26 Şubat’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) başlayacak olan uzun bir göreve çıkacak. BAE’den uzaya giden ilk astronot Hazza el Mansuri ise yedek ekip arasında yer alacak

Muhammed Bin Raşid Uzay Merkezi (MBRSC) Yönetim Kurulu Başkanı Hamad el Mansuri, BAE’de son on yıl içerisinde uzay çalışmalarının önemli ölçüde ilerleme kaydettiğine değinerek, hali hazırda Arap astronotların görevine başlayacağını dile getirdi. Ayrıca, BAE’nin Ay ve Mars’taki ilerlemelerine işaret etti.

Uzay programlarını genişleterek bu sektörde ilerlemeye devam ettiklerine dikkati çeken Mansuri, “BAE Astronot Programı aracılığıyla sürdürülebilir bir geleceği mümkün kılmayı başardık ve insansız gezegen görevleri aracılığıyla gelecekte uzaya insanlar göndermek için çalışabiliriz” ifadelerin kullandı.

BAE, Uluslararası İstasyona üye olmayan bir ülke olarak, astronotları uzay görevleri için eğitmenin yanı sıra istasyona uzun vadeli bir görev için kabul edilen 11. ülke olacak.

MBRSC Müdürü Salim el Merri ise programın başlamasından 5 yıl sonra misyonun önemini vurgulayarak, “BAE'li ilk astronot Hazza el Mansuri'yi Uluslararası Uzay İstasyonu'na göndermeyi başardık. Şimdi Sultan el Neyadi'yi yeni bir başarı ile 6 ay sürecek bir göreve göndermeye hazırlanıyoruz. Neyadi’nin misyonu, BAE için insanlı misyonlar vizyonumuzun bir sonraki adımı. İkinci olarak, Nura el Matruşi ve Muhammed el Molla’nın gelecekteki misyonlara liderlik etmesini hedefliyoruz” dedi.

Neyadi görev süresi boyunca, deney ve bilimsel araştırmaların yanı sıra istasyondaki kurulu güneş panellerinin onarımı yapacak. Ayrıca önümüzdeki altı ay boyunca çeşitli kurumlar, üniversiteler ve okullarla doğrudan temas için 13 görüşme yapacak.

Açıklanan bilgilere göre, Neyadi, istasyondaki 4 bin saat boyunca uyku ve radyasyon çalışmasına ek olarak kardiyovasküler sistem, sırt ağrısı, tekniklerin test edilmesi, epigenetik, bağışıklık sistemi, sıvı bilimleri, bitkiler ve materyallerle alakalı 19’u aşkın araştırma deneyi yapacak.

MBRSC, Muhammed bin Raşid Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden iki araştırmacı seçti. İlki, uzaydaki mikro yerçekimi ortamının kalp ve vücut duruşu arasındaki etkileşim üzerindeki etkisini değerlendirmeye odaklanırken, ikincisi, simüle edilmiş bir mikro yerçekimi ortamında Dünya üzerindeki ağız ve diş hücrelerini inceleyecek.

Neyadi, kendisinin ve meslektaşı Hazza el Mansuri’nin son iki yılda NASA ile bin 700 saatten fazla bir saat diliminde özel görev eğitimini tamamladığını ifade ederek,  bu görevin BAE’nin uluslararası uzay topluluğuna katkıda bulunması ve evren çalışmalarının geliştirilmesi için fırsat olduğunu bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya