Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya Başbakanı, barış anlaşmasından bu yana Tigray liderleriyle ilk kez bir araya geldi

Etiyopya Başbakanı, barış anlaşmasından bu yana Tigray liderleriyle ilk kez bir araya geldi

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 09:00
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed (AFP)

Etiyopya Medya Kurumu, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in iki yıllık bir savaştan sonra barış anlaşması imzalanmasından bu yana ilk kez Tigray hükümetinin üst düzey komutanlarıyla Cuma günü bir araya geldiğini söyledi.

Kurum, Twitter üzerinden “Başbakan Abiy Ahmed ve diğer yetkililer dün Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nden heyetle bir araya geldi ve barış sürecindeki ilerleme hakkında görüşmelerde bulundu” dedi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre, hükümetten yapılan açıklamada, “Başbakan Abiy Ahmed, uçuş sayısının artırılması, bankacılık hizmetleri ve diğer hizmetlerde güveni artıracak ve sivillerin hayatını kolaylaştıracak diğer konularla ilgili kararlar aldı” ifadeleri kullanıldı.

Etiyopya hükümeti ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, Kasım ayında düşmanlıkları kalıcı olarak sona erdirmek ve on binlerce cana mal olan ve milyonları yerinden eden çatışmaları sona erdirmek için anlaşma imzaladı.

Dün gerçekleşen toplantı, Abiy Ahmed’in savaşın başlamasından bu yana kuzey Tigray bölgesinden üst düzey yetkililerle yaptığı ilk toplantı.


Editörün Seçimi

Multimedya