Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudanlı taraflar, Kahire'de ‘demokratik geçiş’ istişarelerini sürdürüyor

Sudanlı taraflar, Kahire'de ‘demokratik geçiş’ istişarelerini sürdürüyor

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 11:15
Geçtiğimiz Ocak ayında Hartum'da düzenlenen bir panelde Sudanlı siyasi güçler Kahire’de yapılması planlaNan siyasi çalıştay konusunu görüşürken (SUNA)

Mısır’ın başkenti Kahire'de, Sudan'da bir dizi aktif siyasi gücün katılımıyla gerçekleştirilen ‘Herkese Yetecek bir Sudan'a Doğru Demokratik Dönüşüm Ufukları’ siyasi çalıştayı faaliyetlerine devam ediyor.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, dünkü oturuma katılanların her birinin belirli bir dosyayla ilgili 12 komite oluşturulmasına karar verdiğini ve oturumların bugün de devam edeceğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynağa göre, siyasi çalıştayın çalışma gündemine ilişkin plana göre, yarın katılımcılar için dış etkilerden uzak bir Sudan-Sudan anlaşmasına varılması için bir nihai bildiri hazırlanması bekleniyor.

Önceki gün Mısır, Kahire’nin ev sahipliğinde düzenlenen Herkese Yetecek bir Sudan'a Doğru Demokratik Dönüşüm Ufukları çalıştayının başladığını duyurdu. MENA haber ajansına göre, siyasi çalıştay, ciddi diyalog çerçevesinde etkin çözümlere ihtiyaç duyulan konuları tartışmak için gerçekleştiriliyor.

Diğer yandan Mısır eski Dışişleri Bakanı Muhammed el Orabi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Kahire'nin ev sahipliği yaptığı çalıştayın, bu yolun bel kemiğini temsil eden sonuçları ile ulusal, uzlaştırıcı bir anlaşmaya varma yolunda merkezi ve önemli bir istasyonu temsil ettiğini söyledi.

Orabi, Kahire'nin Sudan ile kardeşlik ilişkilerine ve işbirliğine olan daimi taahhüdü çerçevesinde,  herhangi bir müdahaleden uzak bir çalıştay düzenlemeleri ve Sudanlı-Sudanlı görüş alışverişinde bulunmaları için uygun bir ortam sağlamaya çalıştığını vurguladı.

Mısırlı eski bakan, ülkesinin, anlaşmanın herhangi bir tarafın diktesinden uzak, Sudanlı - Sudanlı olması gerektiğini istediğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya