Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya'nın Ukrayna'da işlenen savaş suçlarına ilişkin ‘kanıtları’ var

Almanya'nın Ukrayna'da işlenen savaş suçlarına ilişkin ‘kanıtları’ var

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 13:00
Ukrayna askeri (AP)

Almanya Başsavcısı Peter Frank, bugün yayınlanan bir röportajda, ülkesinin Ukrayna'daki savaş suçlarına ilişkin kanıtları olduğunu belirterek, uluslararası düzeyde adli işlem yapılması gerektiğini söyledi.

Frank, Welt am Sonntag gazetesine, hali hazırda Buça’daki toplu katliamlara veya Ukrayna’daki sivil altyapıya yönelik saldırılara odaklandıklarını dile getirdi.

Çok fazla ayrıntıya girmeyen Frank, savcıların şimdiye dek yüzlerce kanıt bulduğunu kaydetti.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri, Rus güçlerini, 24 Şubat'ta işgalin başlamasından kısa bir süre sonra Kiev'in Buça kasabasında katliam yapmakla suçladı. Suçlamaları reddeden Rusya, Ukrayna altyapısını doğrudan hedef alırken, sivilleri kasten hedef aldığını reddediyor.

Frank, Almanya’nın, Mart 2022'de Ukraynalı mültecilerle görüşerek ve kamuya açık bilgileri değerlendirdiğini, ayrıca Alman savcılarının henüz belirli kişileri soruşturmadığını açıklayarak, kovuşturma için olası savaş suçlarına ilişkin kanıt toplamaya devam ettiğini dile getirdi.

Frank, Rus liderlerinin ve orduda en üst düzeyde kararları uygulayanların hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Diğer yandan Kiev'i ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen önceki gün yaptığı açıklamada, Ukrayna'da savaş suçu işleyenleri yargılamak için Lahey'de uluslararası bir merkez kurulacağını söyledi.

Moskova, Kiev ve Batılı ülkeler tarafından yapılan savaş suçu suçlamalarını reddediyor. Kremlin, Rusya'nın güvenliğini korumak için Ukrayna’da yürüttüğü savaşı ‘özel bir askeri operasyon’ olarak değerlendiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya