Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE-Fransa görüşmelerinin merkezinde enerji sektöründe iş birliği var

BAE-Fransa görüşmelerinin merkezinde enerji sektöründe iş birliği var

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 10:15
BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ve Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna dün Abu Dabi’de bir araya geldi. (WAM)

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed El Nahyan ve Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, BAE-Fransa stratejik ortaklığı çerçevesinde dostane ilişkileri ve iş birliği yollarını geliştirme fırsatlarını görüştü.

BAE’nin başkenti Abu Dabi’de dün gerçekleşen görüşmede taraflar, bölgedeki ve uluslararası arenadaki gelişmeleri el alarak görüş alışverişinde bulundu.

İki bakan, çeşitli konularda istişarelere ve koordinasyona devam etme konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Ayrıca BAE ve Fransa’nın geçen temmuz ayında enerji alanında kapsamlı bir stratejik ortaklık anlaşması imzalaması doğrultusunda, iki ülke arasında enerji sektöründeki iş birliği ele alındı.

Al Nahyan, Colonna’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getrdi. BAE-Fransa ilişkilerinin derinliğini, liderliklerindeki stratejik ortaklıklarını ve kalkınma hedeflerini güçlendirmek için çeşitli alanlardaki kararlılığını vurguladı.

Al Nahyan ayrıca İngiltere Gölge Hükümeti Dışişleri Bakanı ve İngiliz Parlamentosu üyesi David Lammy ile dün Abu Dabi’de düzenlenen toplantıda bir araya geldi. İki ülke arasındaki ilişkiler, ortak çıkarlara ulaşmak ve halkların çıkarı doğrultusunda her alanda iş birliğini geliştirmenin yolları ele alındı.

Al Nahyan ve Lammy, bölgesel ve uluslararası arenada son yaşanan olayların yanı sıra bölgedeki gelişmeleri de görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya