Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Evkaf Bakanlığı, camilerin elektrik faturalarının ibadet edenlerden tahsil edildiği iddiasını yalanladı

Mısır Evkaf Bakanlığı, camilerin elektrik faturalarının ibadet edenlerden tahsil edildiği iddiasını yalanladı

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 11:30
Mısır Evkaf Bakanlığı (Bakanlığın internet sitesi)

Mısır Evkaf Bakanlığı, camilerin elektrik faturalarının ibadet edenlerden tahsil edildiği iddiasını yalanladı. Bakanlık dün (Cuma) yaptığı açıklamada, bazı internet sitelerinde ve sosyal medya sayfalarında, Mısır hükümetinin camilerin elektrik faturalarının ödenmesini durdurduğu ve yeni camiler inşa etmek amacıyla harcamaları rasyonelleştirmek için ibadet edenleri bu faturaları ödemeye zorladığıyla ilgili çıkan haberleri reddetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi Ekim ayında ‘söylenti yayma tehlikelerine’ karşı uyarıda bulunarak “Söylenti, toplumun güvenliğine karşı bir suçtur ve bunları yayanlar, kendisine, dinine ve toplumuna karşı günah işlemiş olur ve bu kişiler kargaşa ve kaos peşindedir” ifadelerini kullandı.

Evkaf Bakanlığı dün (Cuma) “Mısır hükümetinin camilerin elektrik faturalarını ödemeyi durdurması ve yeni camiler inşa etmek amacıyla harcamaları rasyonelleştirmek için ibadet edenleri bu faturaları ödemeye zorladığına yönelik çıkan haberlerin hiçbir doğruluk payı yok” açıklamasında bulundu. Camilerden sorumlu olan bakanlık ‘camilerin tüm elektrik faturalarının, ibadet edenlerden tahsil edilmeden veya onlara herhangi bir mali yük veya ücret yüklenmeden ödendiğini’ vurguladı. Bakanlık ayrıca, “Camilere bağlı yapıların giderleri, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın (herhangi bir idari veya ticari faaliyet için kiralanan konutlar, kreşler veya idari ofisler) caminin sayacına yansıtılmıyor” açıklamasında bulundu.

Bakanlık, ‘camilerin yenilenmesi veya yeni camilerin inşa edilmesi çalışmalarının, ibadet edenlere sunulan hizmetleri etkilemeden ayrı bir şekilde ödendiğini’ belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı geçen ay tüm Mısır şehirleri genelinde Evkaf Bakanlığına ait camilerin inşası için entegre bir planın belirlenmesi talimatı verdi. Sisi, camilere dini davet ve Kuran-ı Kerim öğrenmek isteyenlere yönelik tüm faaliyetler için ortak bir yer olması, dini ülke genelinde yaymak üzere bir fener olması için bu planlara uygun bir alan tahsis edilmesini istedi. Bu çalışma, şehirlerdeki büyük camilerin verimliliğini artırma planı kapsamında geldi.

Sisi, ‘dini söylemin yenilenmesi’ konusuna büyük önem veriyor ve resmi çevrelerde yaptığı veya halka açık etkinliklerde yaptığı konuşmaları genellikle alimlere dini söylemi yenileme çağrısında bulunuyor. Sisi ‘metinlerin anlamlarını çarpıtan, bağlamlarından çıkaran ve kendi amaçlarına göre yorumlayan’ kötü niyetli kişilerle mücadelede edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mısır makamları, camiler üzerinde kontrolü sıkılaştırmaya çalışırken, camilerdeki vaaz ve ders vermeyi yalnızca Ezher hatipleri ile sınırlayan ve bunu ihlal edenleri hapis ve para cezası ile cezalandıran bir yasa çıkardı. Hükümet aynı zamanda tüm camilerdeki cuma hutbelerinin tek bir noktadan okunması kararı aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya