Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: Amerikalı politikacılar ve medya balon olayını imajımızı lekelemek için bahane olarak kullandı

Çin: Amerikalı politikacılar ve medya balon olayını imajımızı lekelemek için bahane olarak kullandı

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 11:30
ABD semalarında görüntülenen Çin casus balonu (AP)

Pekin yönetimi bugün (Cumartesi), ABD medyasının ve bazı politikacıların 'Çin'in casus balonu' olayını ülkenin imajını lekelemek için bahane olarak kullandığını bildirdi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, 'Çin casus balonunun' ABD üzerinde uçmasının mücbir sebeplerden kaynaklandığını belirterek, politikacıları ve Amerikan medyasını durumu Çin'in itibarını sarsmak için kullanmakla suçladı.

Pekin yönetimi dün yaptığı açıklamada, rüzgar nedeniyle balonun planlanan rotadan çıktığını açıkladı. Yapılan açıklamada ayrıca amacın, meteorolojik çalışma yürütmek olduğu ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD'deki bazı politikacılar ve medya, (balon) olayı Çin'e saldırmak ve imajını lekelemek için bahane olarak kullandı" ifadeleri yer aldı.Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Çin, uluslararası hukuka her zaman sıkı bir şekilde bağlı kaldı ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdi" ifadeleri kullanıldı. 

Washington bunu, ABD egemenliğini 'açık bir şekilde ihlal etmek' olarak yorumlarken, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Cuma günü başlaması beklenen Çin ziyareti ertelendi.

Bakanlık yapılan başka bir açıklamada, Çin Dışişleri Merkez Komitesi başkanı Wang Yi'nin Cuma akşamı Blinken ile telefonda görüştüğü ve olayların sakin ve profesyonel bir şekilde nasıl ele alınacağını tartıştığı duyuruldu.

Bakanlık, Blinken'in ziyaretinin ertelenmesine ilişkin ise 'ABD'nin kendi meselesi olduğunu ve buna saygı duyduklarını' açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya