Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Döverek öldürülen Tyre Nichols olayına ilişkin bir polis memuru daha görevden alındı

Döverek öldürülen Tyre Nichols olayına ilişkin bir polis memuru daha görevden alındı

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 15:00
Siyahi Tire Nichols'un ölümüyle sonuçlanan olaylarda yer aldıktan sonra işine son verilen Tennessee polis memurları (Reuters)

Memphis polisi dün, Tyre Nichols'ı döverek öldüren beş polis memurunun görevden alınması ve cinayetle suçlanmasının ardından olayla ilgili altıncı bir polisin daha görevden alındığını duyurdu.

Polis tarafından yapılan açıklamada, 2018’den beri ABD’nin güneyindeki şehrin polis teşkilatında görev yapan Preston Hemphill’in ‘kişisel davranış’, ‘doğruluk’ ve Taser silahı kullanımına ilişkin düzenlemeler de dahil olmak üzere ‘birden fazla departman politikasını ihlal ettiği’ kaydedildi.

Polise göre, 29 yaşındaki Nichols, 7 Ocak'ta Memphis polisince dikkatsiz araç kullandığı gerekçesiyle durduruldu ve polis tarafından feci şekilde dövüldü. Aldığı yaralardan dolayı hastaneye kaldırılan siyahi gencin, aşırı kanama nedeniyle 3 gün sonra hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü düzenlenen cenaze töreninde ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris polis şiddetini kınadı.

ABD Başkan Joe Biden ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, polis tarafından dövüldükten sonra hayatını kaybeden siyahi genç Tyre Nichols'ın ölümünün Kongre'yi polis reformu için harekete geçirmeye sevk edeceğini umduğunu ifade ederek, siyahi parlamenterleri ‘çabalarını sürdürmeye’ çağırdı.

Demokrat Başkan, 10 Ocak’ta ABD'nin Tennessee eyaletinin Memphis kentinde beş polis memuru tarafından dövüldükten sonra hastanede ölen Tyre Nichols'ın cenazesinin ertesi günü Beyaz Saray’da Afro-Amerikalıların da içinde bulunduğu Temsilciler Meclisi üyeleriyle bir araya geldi.

Mayıs 2020'de Minneapolis'te 40 yaşındaki George Floyd’un beyaz bir polisin boynuna bastırması sonucu boğularak ölmesi, ABD’de ırkçılık ve polis şiddetine karşı büyük halk protestolarına yol açmıştı.

Toplantının ardından Temsilciler Meclisi üyesi Stephen Horsford, Nichols'un ölümünü ABD'deki polis vahşeti sorununun son örneği olarak nitelendirerek, gazetecilere "Bu herkesin başına gelebilir" dedi.

Siyahi politikacılar, Joe Biden'ın önümüzdeki Salı günü Kongre'de yapacağı Birliğin Durumu konuşmasında bu konuyu gündeme getirmesini bekliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya