Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Menfi ve Bathiliy’den Libya’daki ‘siyasi çıkmaza’ son verilmesi çağrısı

Menfi ve Bathiliy’den Libya’daki ‘siyasi çıkmaza’ son verilmesi çağrısı

Birlik hükümeti, gençlere kredi ve konut birimleri sağlayarak varlığını güçlendiriyor
Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 12:15
UBH lideri Dibeybe, gençlik konutu girişiminin ilk aşamasının tanıtımına atıldı. (Birlik Hükümeti)

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Abdullah Bathiliy ile seçimlerin yakın zamanda düzenlenmesi konusunda ‘ciddi fikirler’ olarak nitelendirdiği konuları ve başta ulusal uzlaşı olmak üzere istikrarı artıran ve seçimleri destekleyen yolların önemini görüştüğünü açıkladı.

Bathiliy, toplantının siyasi krizden bir çıkış yolu bulmak için tüm Libyalı taraflarla devam eden istişareleri çerçevesinde geliştiğini bildirdi. Ayrıca Menfi’ye Cezayir, Brazavil ve Rabat’ta yetkililerle yaptığı son görüşmeler hakkında bilgi verdiğini aktardı. Menfi’nin çabalarına da övgüde bulunan Abdullah Bathiliy, tüm taraflara ulusal çözüm yoluna ciddi şekilde dahil olma çağrısını da yineledi. Bathiliy, Menfi ile Libyalı liderlerin halkın özlemlerini yerine getirmesi ve siyasi çıkmaza son verecek ulusal bir uzlaşıya varılması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu vurguladı. Menfi ise Libya halkının meşru kurumlar kurma ve istikrar, barış ve iyi yönetim temellerini atma çağrısına yanıt verme konusundaki ulusal kararlılığını gösterdiğini söyledi.

Menfi’nin yardımcısı Abdullah el-Lafi de geçen perşembe günü Dibeybe hükümetine bağlı güçlerin dördüncü bölüğünün mezuniyet töreni sırasında, düzenli askeri birliklerin mezuniyetinin ‘vatanın düşmanlarına karşı bir siper, sınırlarının koruyucusu, güvenlik ve istikrarının teminatı olmayı hedeflediğini’ dile getirdi.

Aynı şekilde Birlik Hükümeti Başkanı ve aynı zamanda Savunma Bakanı Abdulhamid Dibeybe, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad ve 444. Muharebe Tugayı Komutanı Albay Mahmud Hamza ile katıldığı bir tören sırasında, “Yeni eğitimli bölüğün mezuniyeti, silahlı kuvvetlerin inşasında sağlam bir yapı taşıdır” dedi. Törende, 444 Tugayı’ndan sembolik birimler ve düzenli askerler, özel kuvvetler ve askeri araçlar yer aldı.

Diğer taraftan Dibeybe, hükümetinin popülaritesini ve varlığını sürdürmek için hibe ve kredilerden yararlanma politikasını sürdürürken, yaptığı açıklamada ise Gençlere ve Muhtaç Ailelere Konut Girişimi’nin ilk aşamasının, 18 bin kredi ve 7 bin arsa olmak üzere 144 belediyeden 25 bin hak sahibine kredi ve arsa dağıtımını içerdiğini duyurdu. Dibeybe, Gençlik Bakanlığı tarafından çok sayıda belediye başkanı, Tasarruf ve Gayrimenkul Yatırım Bankası şube müdürleri ve Kentsel Gelişim Şirketi müdürünün katılımıyla düzenlenen bir törende bu kredilerin ve konut arazilerinin dağıtımını denetledi.

Dibeybe, çok sayıda belediye başkanının eşliğinde nihai listeleri işlemlerin tamamlanması için Tasarruf Bankası şubelerinin yöneticilerine teslim etti. Bu çerçevede Gençlik Bakanı ve Bakanlık Müsteşarları, Cumhurbaşkanlığı Kredi Girişim Komitesi’nin attığı adımların istikrarlı bir şekilde ilerlediğini, çalışmaların bölgelerde alt komisyonlar aracılığıyla ve Merkez Komite denetiminde yürütüldüğünü dile getirdi. Dibeybe, yararlanıcıları açıklayarak girişimin ilk aşamasının tamamlandığını belirtirken sistemde kayıtlı olanlara da ‘ikinci aşamanın tamamlanması için çalışmaların devam ettiği’ konusunda güvence verdi. Aynı şekilde Dibeybe hükümeti geçen perşembe günü gençlik kredisi girişiminin ilk aşamasından yararlananların ve çeşitli belediyelerdeki muhtaç ailelerin listelerini yayınladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih de meclis üyelerine gelecek pazartesi sabahı Bingazi şehrindeki karargahında resmi bir oturum düzenleme çağrısı yaptı. Ancak oturumun gündemini belirtmedi. Salih ayrıca milletvekillerinin bu oturuma katılması gerektiğini vurguladı. Akile Salih, geçen perşembe akşamı Libya’nın doğusundaki el-Gubba şehrinde Almanya'nın Trablus Büyükelçisi Michael Unmacht ile bir araya gelerek Libya’daki siyasi durumdaki son gelişmeleri ve BM Temsilcisi Abdullah Bathiliy’nin çabalarına destek verilmesi konularını ele aldı.

Dört günlük Bingazi ziyaretini sonlandıran Unmacht, Salih ile görüşmesinin başlıca konularının ‘anayasal kurala son verilmesi ve Bathiliy’nin Libya halkının seçime ulaşma özlemlerini gerçekleştirme çabalarına dayalı siyasi bir çözüm bulması’ olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya