Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Peru’da seçimlerin öne çekilmesi tartışmaları sürüyor

Peru’da seçimlerin öne çekilmesi tartışmaları sürüyor

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 16:15
Perulular, protestocular tarafından çeşitli yolların kapatılması nedeniyle temel tüketim malları kıtlığının yaşandığı Cusco şehrinde tüp almak için sıra bekliyor (EPA)

Peru parlamentosu, protestocuların Aralık ayından bu yana talep ettiği cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öne çekilmesi çağrısını bir kez daha reddetti.

Meclis Anayasa Komisyonu dün (Cuma), Cumhurbaşkanı Dina Boluarte tarafından sunulan taslağı usule aykırı olduğundan reddetti.

Taslak, 48 kişinin ölümüne neden olan gösterileri yatıştırmayı umarak cumhurbaşkanlığı ve yasama seçimlerini Ekim 2023’e çekmeyi öneriyordu.

Merkez parti Milletvekili Avanza Pais, “Usul kuralları, askıya alınan konunun yasama dönemi (yıl) sonuna kadar komitede bir daha tartışılamayacağını açıkça belirtiyor” dedi.

Peru yasaları, cumhurbaşkanlığı ve parlamento görev süresinin Temmuz 2026’da sona ererek şekilde 5 yıl uzatılmasını şart koşuyor. Bu bağlamda, anayasa uzmanı ve Şili Papa Katolik Üniversitesi’nde profesör olan Ömer Cairo, seçim tarihini bundan önce ertelemenin mümkün olmadığını açıkladı ve “Bu yılın Ağustos ayını beklemeliyiz” dedi.

Parlamento Perşembe günü, Nisan 2024’te yapılması planlanan seçim tarihini öne çekmek için yeni bir öneriyi 4’üncü kez reddetti.

Protestolar, parlamentoyu feshetmeye çalışan Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta gözaltına alınmasının ardından patlak verdi. Castillo’nun yerine ise Başkan Yardımcısı Dina Boluarte getirildi.

Uzmanlara göre, seçim tarihini öne çekmek için mümkün olan tek seçenek Boluarte’nin istifa etmesi ve yerine Parlamento Başkanı Jose Williams’ın gelmesi.


Editörün Seçimi

Multimedya