Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Yönetimi iki yıldır maaşları eksik ödüyor

Filistin Yönetimi iki yıldır maaşları eksik ödüyor

Ramallah Yönetimi, İsrail kesintilerinin artmasıyla mali krizin şiddetleneceği konusunda uyardı
Pazar, 5 Şubat, 2023 - 12:30
Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye (EPA)

Filistin Yönetimi, iki yıldır olduğu gibi sivil ve askeri sektördeki çalışanlarının Ocak ayı maaşlarının sadece belli bir kısmını ödüyor. Bu durum, Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye’nin İsrail hükümetinin Yönetim’e ait vergi gelir fonundan daha fazla kesinti yapmasıyla daha da kötüleşeceğine yönelik uyarıda bulunduğu mali krizin devam ettiğini gösteriyor.

İştiyye “İşgal yetkilileri, takas fonlarından yapılan haksız kesintileri ikiye katladı Kesintiler bu ay 51 milyon şekelden 102 milyon şekele çıktı. Bu durum, Filistin Yönetimi’nin 2019’dan bu yana sadece tutsak ve şehitlere yapılan tahsislerden 2 milyar şekeli bulan ve aylık bütçe açığına neden olan bu korsanlık yüzünden geçmekte olduğu mali krizi daha da şiddetlendiriyor” dedi.

Takas fonları ifadesi, İsrail Maliye Bakanlığı’nın, aylık olarak Filistin topraklarına ithal edilen ve Filistin Maliye Bakanlığına aktarılan mallar üzerinden aldığı, ticari faaliyete göre yaklaşık olarak ayda yaklaşık 200 milyon dolar tutan vergiler için kullanılıyor. 

İştiyye bu ifadeleri ile İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in bu ay “Filistin Yönetimi’nin saldırganların ailelerine ödediği maaşlar karşılığında, Filistin silahlı saldırılarının kurbanlarına tazminat sağlamak için” Filistin Yönetimi’nin fonlarından 100 milyon şekel (29 milyon dolar) kesinti yapma kararına atıfta bulunuyordu.

Yönetim’in İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara ve çatışma sırasında hayatını kaybeden Filistinlilerin ailelerine ödediği miktarda fon kesintisi yapma kararının alınmasının ardından Smotrich çarşamba günü, İsrail’in yaklaşık 3 yıldır kestiği 50 milyon yerine artık 100 milyon şekellik çifte kesinti yapılmasını öngören karara imza attı.

Geçen ay Smotrich, Filistinliler tarafından yürütülen operasyonlarda hayatını kaybeden kişilerin ailelerine yönelik Filistin Yönetimi fonlarından 139 milyon şekele el konulmasına yönelik kararı imzalamıştı.

İsrail’in kararı, mali kriz yaşayan yönetimin hazinesine yönelik yeni bir darbe oldu. Yönetim “İsrail’in Filistin vergi fonlarından kesinti yapmaya devam etmesi, Kovid-19 krizinin yansımaları ve dış desteğin azalması nedeniyle Yönetim’in kuruluşundan bu yana en kötü durum’ olduğunu söylüyor.

Geçen yılın başından bu yana Yönetim, çıkamadığı bu kriz nedeniyle çalışanlarına eksik maaşlar ödüyor. Bu durum sendikaların sinirlenmesine neden oldu. Bazı Filistinli sendikalar, hükümetin önceki anlaşmaları uygulamayı reddetmesi ve maaşları tam olarak ödememesi nedeniyle grev başlatma tehdidinde bulundu.

Sendikaların öfkesini dindirmeye çalışan İştiyye bir açıklamada Bakanlar Kurulu’nun, gerekli fonların bulunması ve maaşların düzenli ödenmesi açısından profesyonel sendikalar ve federasyonlarla imzalanan tüm anlaşmaları uygulama taahhüdünü vurguladı. Tüm sendikaların ve federasyonların üstlendiği ulusal sorumluluk sahibi pozisyona, haksız kesintilerin çoğalması ışığında otoritenin içinden geçtiği zorlukları anlamalarına yönelik takdirini dile getirdi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre İştiyye, Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği’ne ‘İsrail’in tek taraflı önlemlerinin durdurulması ve yeni kesintilerin uygulanmasının önlenmesinin yanı sıra iki taraf arasında imzalanan anlaşmalara aykırı olan, bütçeye verilen dış desteğin azalması gölgesinde hükümetin karşı karşıya olduğu mali krizi şiddetlendiren tüm hukuka aykırı kesintilerin hazineye iade edilmesi için acil müdahale’ çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya