Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da halk mezar vergisini protesto ediyor

İran’da halk mezar vergisini protesto ediyor

Pazar, 5 Şubat, 2023 - 12:30
Tahran’da Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan protestolardan (Reuters)

İran’ın başkenti Tahran’da planlanan mezar vergisi uygulaması, yerel basında ve sosyal medyada öfkeye neden oldu.

Şarku’l Avsat’ın Alman haber ajansı DPA’dan aktardığına göre protestocular, ölenlerin ailelerinin bu tür ücretleri ödemek zorunda kalmasının kabul edilemez olduğunu, yetkililerin ekonomik krizi kontrol edememelerini telafi etmek için bu ücretleri istediklerini düşünüyor.

Eleştirmenler, rejimin ölülere saygı duyması ve onları boş hazinesini doldurmak için kullanmaması gerektiğini söylüyor. Ücreti ödenmeyen mezarların belediye meclisi tarafından satılabileceğine ve böylece birçok insanın mezardan mahrum bırakabileceğine dair korkular da var.

Mezar vergileri, 21 Mart’ta başlayan İran Yeni Yılı’nda başkent Tahran’da uygulanacak. Ülkedeki şiddetli ekonomik krizin ortasında mezar vergisinin yeni bir kar kaynağı olacağı söyleniyor.

İran basınında çıkan haberlere göre, ücret tutarı yıllık 4,32 dolara denk geliyor.

İran, nükleer anlaşmazlık zemininde uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle yıllardır ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. Genç kadın Mahsa Amini’nin ölümünün ardından daha fazla yaptırıma yol açan hükümet karşıtı protestoların acımasızca bastırılmasının ardından durum daha da kötüleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya