Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Batı ülkeleri ile Rusya arasında Sudan rekabetinin sinyalleri

Batı ülkeleri ile Rusya arasında Sudan rekabetinin sinyalleri

Batı ülkelerinden altı temsilci ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov önümüzdeki çarşamba günü Hartum'u ziyaret edecekler
Pazar, 5 Şubat, 2023 - 12:45
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (Reuters)

Batılı ülkelerden altı temsilci, önümüzdeki çarşamba günü, Sudan’daki siyasi geçiş sürecini ilerletmek, tarafların görüşlerini yakınlaştırmak ve siyasetçiler ve önemli aktörlerle toplantılar yapmak üzere iki günlük resmi bir ziyaret için başkent Hartum’a gidecekler. Aynı gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un iki günlük ziyaret için Sudan’a gitmesi bekleniyor. Lavrov burada Sudanlı yetkililerle ortak yatırımlar ve iki ülke arasında ticaret konularında temaslarda bulunacak.

Şarku’l Avsat’ın Sudan resmi haber ajansı SUNA’dan aktardığı habere göre,  dün, ABD, Fransa, Norveç, İngiltere, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) temsilcisi, iki günlük bir ziyaret için önümüzdeki çarşamba günü Sudan’a geleceklerini ve ziyaret süresince sivil ve siyasi taraflarla aralarındaki görüşleri yakınlaştırmak ve demokratik bir geçişin sağlanması amacıyla siyasi süreci ilerletmek için görüşmeler gerçekleştirdi.

SUNA, Batılı üst düzey diplomatların, Volker Peretz liderliğindeki Birleşmiş Milletler'in Sudan'daki Entegre Geçiş Yardım Misyonu (UNITAMS) ve Sudan'da faaliyet gösteren diğer BM kuruluşları ile de bir araya geleceklerini ve ülkeleri tarafından desteklenen insani yardım programları hakkında bilgi alacaklarını kaydetti. SUNA’nın aktardığına göre Batılı yetkililer, Sudan Egemenlik Konseyi yetkilileriyle de görüşecekler.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak, Moritanya ve Mali'yi de kapsayan ziyaret turu çerçevesinde önümüzdeki çarşamba günü iki gün sürecek Sudan ziyaretine başlayacak. Lavrov, Sudan Dışişleri Bakan Vekili Ali es-Sadık ile ikili, bölgesel ve uluslararası ortak çıkarların yanı sıra iki ülke arasındaki ticari faaliyetler ve başta altyapı ile ilgili olanlar olmak üzere Rusya’nın Sudan’daki yatırımlarını artırmaya yönelik mekanizmalar hakkında görüşecek.

SUNA'nın aktardığına göre Bakan Vekili Sadık, Sudan'ın Rusya Dışişleri Bakanı'nın ziyaretini memnuniyetle karşıladığını, ikili ilişkileri ilerletmeyi ve geçtiğimiz yıl Moskova'da düzenlenen ortak bakanlar toplantısında kararlaştırılan iş birliği programlarını hayata geçirmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Sudan hükümetinin Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesini ve çatışmanın siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesini umduğunu belirten Sadık, Afrika ekonomilerinin bu savaştan olumsuz yönde etkilediğini ve Afrika ülkelerine yönelik ürün ve hizmet tedarikinde yüksek maliyetlere yol açması nedeniyle gıda güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı.

Sudan, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir rejimi döneminden bu yana Rusya ile son ortak siyasi istişare toplantısını geçtiğimiz ağustos ayında Moskova'da gerçekleştirerek Rusya ile güçlü ilişkilerini sürdürdü.

Uluslararası haber ajanslarının aktardığı haberlere göre Lavrov’un Afrika ülkelerine yönelik ziyaret turunun amacı, ABD’nin kıtadaki politikalarıyla mücadele etmenin ve önümüzdeki Temmuz ayı sonlarında yapılması planlanan Rusya-Afrika zirvesine hazırlanmanın yanı sıra ABD’nin Afrika ekonomileri üzerindeki hegemonyasını zayıflatmak ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşında Afrika ülkelerinin desteğini kazanmak yahut en azından savaşa karşı olmalarını engellemek.

Batılı ülkeler Sudan'da devam eden siyasi süreci desteklerken, basında çıkan haberler Rusya'nın orduyu desteklediğini gösteriyor. ABD ve Rusya arasında daha önceki geçiş dönemi sırasında Sudan'ın Kızıldeniz’deki limanlarıyla ilgili rekabet kızışmıştı. Sudan ordusunun komutanları o dönem, ABD’nin baskısına karşı Rusya’dan orduya silah ve askeri teçhizat sağlanması karşılığında Moskova’ya Kızıldeniz'in batı kıyısında bir askeri üs verdiler.


Editörün Seçimi

Multimedya