Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Alman muhalifler sığınmacı göçünün sınırlanmasını istiyor

Alman muhalifler sığınmacı göçünün sınırlanmasını istiyor

Pazar, 5 Şubat, 2023 - 17:15
Ukraynalı mülteciler Ukrayna’nın Berlin Konsolosluğu önünde (AP)

Almanya’daki en büyük muhalefet bloğu olan Hristiyan Birlik Partileri liderliği, Başbakan Olaf Scholz ile Alman eyaletleri arasında mülteci konusunu tartışmak için bir zirve yapılması çağrısında bulundu.

Hristiyan Birlik Partileri Meclis Grup Genel Sekreteri Thorsten Frei, Tagesspiegel im Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Scholz’un bir mülteci zirvesinde sığınma göçünü sınırlama ve dağıtım, bakım ve barınma için bir çözüm bulma konusunda federal eyaletlerle konuşmasını talep etti.

Frei açıklamasında, “Ancak böyle bir zirve sadece karşılama ve konaklama giderlerinin dağıtılmasından ibaret olamaz. Nihayet sığınmacı göçünü sınırlamak için etkili önlemler hakkında konuşmalıyız” diye ekledi.

Federal hükümet, eyalet ve yerel yönetimlere mültecilerin barınmasında daha fazla destek sağlamak için artan bir baskı altında. 

Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst, İçişleri Bakanı Nancy Faeser’e yazdığı bir mektupta ‘eyaletler ve belediyelerin yakında dayanma güçlerinin sınırlarına ulaşacakları’ uyarısında bulundu.

Welt am Sonntag gazetesinin bildirdiği Wüst mektupta, Ukrayna ve diğer ülkelerden gelen mültecilerin yüksek sayısı göz önüne alındığında, federal hükümetten daha fazla desteğin gerekli olduğunu vurguladı.

Almanya’da iltica başvurusunda bulunanların sayısı, 2021’ye kıyasla geçen yıl neredeyse yüzde 47 arttı.

Federal Göç ve Mülteci İşleri Kurumu’nun yıllık istatistiklerine göre, geçen yıl Almanya’da ilk kez sığınma başvurusunda bulunanların sayısı 218 bin civarındaydı.

Almanya’nın geçen yıl Ukrayna’dan aldığı yaklaşık bir milyon savaş mültecisinin sığınma başvurusunda bulunması gerekmiyor ve AB yaklaşımına dayalı olarak Ukraynalılara derhal geçici koruma sağlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya