Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Netanyahu: Beni öldürmek için açık bir tehdit var

Netanyahu: Beni öldürmek için açık bir tehdit var

Pazar, 5 Şubat, 2023 - 17:15
İsrailli solcu göstericiler Tel Aviv’de Netanyahu’nun aşırı sağcı hükümetine karşı gösteri düzenledi (AFP)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hükümetinin planladığı yargı reformlarına karşı protestolar devam ederken, artan şiddet ve ölüm tehditleri konusunda uyarıda bulundu.

Başbakanlık Ofisi tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Netanyahu ‘sınırları aşan ve her gün artan provokasyon dalgasını’ eleştirdi. 

Netanyahu, diğer seçilmiş yetkililere yönelik tehditlerin yanı sıra ‘İsrail Başbakanı’nı öldürmeye yönelik açık bir tehdit’ olduğunu da söyledi.

İsrailli emekli bir savaş pilotu, Facebook paylaşımında, “Eğer ki bir başbakan diktatörlük güçleri alırsa, bu başbakan, bakanları ve takipçileri ölür. Ülkeyi İsrailli veya yabancı bir kişi ele geçirir ve demokratik olmayan yollarla yönetirse onun katli vaciptir” ifadelerini kullanmıştı.

1981’de Irak’ın nükleer reaktörüne düzenlediği saldırıyı yöneten eski savaş pilotu Ze’ev Bar, daha sonra görevden uzaklaştı. Polis buna rağmen soruşturma başlattı.

İsrailliler, Netanyahu’nun aşırı sağcı hükümetinin ülkenin adalet sistemini kasıtlı olarak zayıflatma planına karşı haftalardır gösteri yapıyorlar.

Dün gece binlerce İsrailli, hükümetin ülkede tartışmalı yargısal yapılanma planlarına karşı gösteri yaptı.

Uzmanlar, reformların İsrail’de demokrasiyi tehlikeye atabileceği konusunda açıkça uyarıyor.

Reformlara yönelik diğer şiddetli direniş çağrıları karşısında, iç istihbarat servisi Şin Bet'in başkanı Ronen Bar, şiddeti kışkırtmaya karşı ‘sıfır tolerans politikası’ ilan etti.

Adalet Bakanı Yariv Levin’in planlarına göre, Yüksek Mahkeme ülkenin Temel Yasası’nı ihlal ettiğini söylese bile meclis çoğunluğu bir yasayı geçirebilir.

Yargıtay’ı siyasi kararlara bariz bir şekilde müdahale etmekle suçlayan Levin, yargıçları atayan organın yapısını da değiştirmek istiyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya