Ukrayna Savunma Bakanı: Yolsuzluk skandallarının ardından denetim sürüyor

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov (EPA)
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov (EPA)
TT

Ukrayna Savunma Bakanı: Yolsuzluk skandallarının ardından denetim sürüyor

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov (EPA)
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov (EPA)

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, yaptığı açıklamada yolsuzluk skandallarının ardından satın alma sözleşmelerinin denetimlerinin sürdüğünü duyurdu. Bakan, yakında istifa etmek zorunda kalabileceği yönündeki haberleri doğrulamayı reddetti.
Reznikov dün (Pazar) gazetecilere verdiği demeçte, tüm satın alma sözleşmelerinin “iç denetimlerini başlattık” dedi. Ancak Savunma Bakanı olarak kalıp kalmayacağını söylemeyi reddetti. “Bir kişi - Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanı, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy - Savunma Bakanı olarak kalıp kalmayacağıma karar veriyor” ifadelerini kullandı.
Reznikov, “Bir avukat olarak uzmanlığım, kendim için kesinlikle ilginç bir proje bulacağıma dair iyimser düşünmeme izin veriyor. Bu sadece savaşı kazanmamıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda daha sonra Rusya Federasyonu'nun askeri ve siyasi liderliğini de cezalandıracak” dedi.
Ukrainska Pravda internet sitesi, kimliğini belirtmediği kaynakların, 56 yaşındaki Reznikov'un önümüzdeki hafta yerini 37 yaşındaki Askeri İstihbarat Servisi Başkanı Kirillo Budanov'a bırakacağını söylediğini bildirmişti.
İnternet sitesine göre hukuk okuyan Reznikov Adalet Bakanı olarak atanabilir.
Bu savaşın en ünlü simalarından biri olan Reznikov, Kasım 2021'de Ukrayna Savunma Bakanlığı’na atandı ve Rusya'nın geçen yıl 24 Şubat'ta başlayan Ukrayna işgali boyunca silahlı kuvvetleri yönetti. Reznikov, Ukrayna güçlerini desteklemek için Batı silahlarının güvence altına alınmasına da yardım etti.
Ancak bakanlık son zamanlarda yolsuzluk skandallarıyla boğuşuyor. Geçtiğimiz ay Rus saldırısının başlamasından bu yana Ukrayna'daki en büyük siyasi sarsıntıda istifaya zorlanan yaklaşık 10 kişi arasında savunma yetkilileri de yer aldı.
Orduya lojistik destek sağlayan Reznikov'un yardımcısı Vyacheslav Shapovalov, Savunma Bakanlığı'nın temel gıda maddelerinin mevcut fiyatlarının iki ila üç katı fiyatlarla gıda sözleşmeleri imzalamakla suçlanmasından sonra istifa etti.İsrail ana muhalefet lideri Lapid: Netanyahu artık devleti yönetmeye yetkin değil

AA
AA
TT

İsrail ana muhalefet lideri Lapid: Netanyahu artık devleti yönetmeye yetkin değil

AA
AA

Lapid, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Neyanyahu'ya yüklenerek erken seçim istedi.

Ana muhalefet lideri Lapid, "Başbakan Netanyahu artık devleti yönetmeye yetkin değil. Güvenlik için, (Gazze'de) zafer için şimdi seçimlere ihtiyacımız var. Netanyahu bu hafta seçimler, düşmanımızın hayalleridir dedi. Aksine efendim, düşmanlarımızın hayalleri senin hizmette devam etmendir." ifadelerini kullandı.

İsrail'in önünde iki seçenek olduğuna dikkati çeken Lapid, "Ya kötü, tehlikeli, dağılmış ve zehirli bir hükümet olur ya da İsrail halkı için güvenliği geri getirecek iyi bir hükümetin kurulmasıyla sonuçlanacak seçimler olur." sözlerini sarf etti.

Hamas yöneticileri için daha etkin bir hükümetin olması gerektiğini savunan Lapid, Netanyahu'yu 7 Ekim 2023'te yaşanan saldırıların sorumluluğundan kaçmak için İsrailli güvenlik yetkililerine karşı kampanyalar yapmakla suçladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, son haftalarda savaş gölgesinde seçimlere gitme fikrine karşı tutumunu birçok kez dillendirmişti.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 230’u çocuk, 8 bin 860’ı kadın olmak üzere 30 bin 534 Filistinli öldürüldü, 71 bin 920 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.


ABD Yüksek Mahkemesi, Colorado'nun Trump'ı oy pusulasından çıkaran kararına karşı çıktı

Trump (Arşiv - Reuters)
Trump (Arşiv - Reuters)
TT

ABD Yüksek Mahkemesi, Colorado'nun Trump'ı oy pusulasından çıkaran kararına karşı çıktı

Trump (Arşiv - Reuters)
Trump (Arşiv - Reuters)

Yüksek Mahkeme bugün yayınladığı kararda, Trump’ın başkanlık seçimleri için eyaletin oy pusulalarında kalması gerektiğine hükmetti.

Kararda, bir eyaletin ABD İç Savaşı sonrası dönemde çıkarılan bir anayasa maddesini kullanarak bir başkan adayını oy pusulasından men edemeyeceği belirtildi.

Mahkemenin imzasız kararında, bu yetkinin ABD Kongresi’ne ait olduğuna işaret edildi.

Bu kararla birlikte, “Süper Salı” olarak bilinen yarın yapılacak ön seçimlerde Trump, Colorado ve Maine eyaletlerindeki oy pusulalarında yer alacak.

Ne olmuştu?

Colorado Yüksek Mahkemesi, 20 Aralık'taki açıklamasında, eski Başkan Trump'ın 6 Ocak 2021 Kongre baskınında "başkaldırı ve isyan" suçunu işlediği gerekçesiyle bu eyaletteki başkanlık yarışına katılamayacağını kararlaştırmıştı.

Mahkeme, Kongre baskınında Trump'ın eylemlerinin "başkaldırı ve isyan" suçlarına karşılık geldiğini ve bu suçların Anayasanın 14. maddesinin 3. fıkrasında tanımlanan "federal bir göreve gelemeyeceği" şeklindeki duruma uyduğuna karar vermişti.

ABD tarihinde ilk kez Anayasa'nın söz konusu "başkaldırı ve isyan" maddesi, bir başkan aday adayının yarışa giremeyeceğine ilişkin bir gerekçe olarak kullanılmıştı.

Colorado’nun ardından Maine ve Illinois eyaletleri de aynı Anayasa maddesine dayanarak benzeri kararlar almıştı.

Trump, Colorado eyaletinin kararını temyiz için 4 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.


UAEA: Orta Doğu’da nükleer silahların yayılmasını önleyen anlaşmanın uygulanması için çalışıyoruz

Grossi (Reuters)
Grossi (Reuters)
TT

UAEA: Orta Doğu’da nükleer silahların yayılmasını önleyen anlaşmanın uygulanması için çalışıyoruz

Grossi (Reuters)
Grossi (Reuters)

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Orta Doğu’da nükleer silahların kullanımına ilişkin söylemlerin kaygı verici olduğunu belirterek, "Ajans, bölgede Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın uygulanması için çabalıyor. Nükleer silahların kullanımına ilişkin ciddiyetsiz konuşmalar diğer ülkelere de sıçradı." dedi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi’nde UAEA Yönetim Kurlu Toplantısı düzenlendi.

Toplantı sonrasında Başkan Grossi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA muhabirinin, İsrail’in denetlenmeyen nükleer faaliyetleri ve kontrol dışı nükleer silahlarının Orta Doğu’daki durumu daha karmaşık hale getirip getirmeyeceğine ilişkin sorusunu yanıtlayan Grossi, bölgedeki gelişmelerden duyduğu kaygıyı dile getirerek, "nükleer silahların kullanımına ilişkin ciddiyetsiz konuşmaların kabul edilemez olduğunu" yineledi.

Grossi, İsrailli aşırı sağcı Miras Bakanı Amihai Eliyahu’nun Kasım 2023’de Gazze’ye yönelik nükleer silah kullanma tehdidinin bölgede domino etkisi yaptığını belirterek, bu tür konuşmaların sonlandırılması gerektiğini ifade etti.

"Ajans, bölgede Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın uygulanması için çabalıyor. Nükleer silahların kullanımına ilişkin ciddiyetsiz konuşmalar, diğer ülkelere de sıçradı." ifadesini kullan Grossi, nükleer silahların uluslararası hukuka göre yasaklı olduğunu vurguladı.

İran'ın nükleer faaliyetleri

Grossi, İran’ın nükleer faaliyetlerine de değinerek, bu ülkede zenginleştirilmiş uranyum stokunda artışın devam ettiğini, Tahran yönetimin yaklaşık 3 yıldır Ek Protokol’ü uygulamadığını ve bu süre zarfında Ajans’ın da tamamlayıcı erişim sağlayamadığının altını çizdi.

İran’ın Kapsamlı Güvenlik Denetimi Anlaşması kapsamında Kod 3.1 adı verilen uygulamayı hayata geçirmesi gerektiğini ifade eden Grossi, İran'ın nükleer programının tamamen barışçıl olduğuna dair Ajansın güvence verebilecek bir konumda olması için bu durumun çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Grossi, "İran'ın nükleer silah üretmeye yönelik teknik yeteneklerine ilişkin kamuoyuna yapılan açıklamalar, İran'ın güvenlik denetimine ilişkin beyanlarının doğruluğu ve eksiksizliği konusundaki endişelerimi daha da artırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın 4 Mart 2023’te UAEA ile yaptığı Ortak Mutabakatta alınan kararları uygulamayı durdurmasının ciddi oranda endişeye yol açtığını kaydeden Grossi, "Bu da İran'ın üzerinde anlaşmaya vardığımız şeye bağlı kaldığına dair şüpheleri artırıyor." görüşünü paylaştı.

Grossi, İranlı yetkililerle görüşmek istediğini, Tahran’dan gelecek davet üzerine hareket edeceğini belirterek, söz konusu kaygıların ancak yapıcı ve anlamlı bir işbirliği ile çözülebileceğini, bu bağlamda İran’ı bir kez daha eksiksiz ve şeffaf bir şekilde işbirliği yapmaya çağırdı.

 Zaporijya Nükleer Santrali

Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’ne ilişkin istikrarsız durumun sürdüğünü belirten Grossi, son haftalarda nükleer santral çevresinde çatışmaların arttığını ifade etti.

Grossi, olası bir nükleer kazanın yaşanmasını önlemek adına daha önce BM Genel Kurulu’nda açıkladığı 5 temel ilkeye tarafların dikkat ettiğini, ancak zaman zaman bu ilkelerin bazılarını riske atabilecek adımların da atıldığına dikkati çekti.

Ajans uzmanlarının burada nükleer güvenliğin sağlanması için çalışmalarını sürdürdüğünü, olası bir tehlike karşısında gereken önlemleri almaya çalıştığını kaydeden Grossi, ancak buradaki ekibin nükleer güvenliğine ilişkin yürüttüğü kontroller kapsamında santralin her noktasına erişim sağlayamadığını dile getirdi.

Grossi, Rus yetkililerin onayı doğrultusunda yarın Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini, bu bağlamda Zaporijya Nükleer Santrali başta olmak üzere diğer nükleer güvenliğe ilişkin üst düzey görüşmeler yapacağını kaydetti.


ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomat ölü bulundu

AA
AA
TT

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomat ölü bulundu

AA
AA

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Kudüs’te bir diplomatın öldüğünün doğrulandığı ancak bu kişinin ABD’nin İsrail Büyükelçisi olmadığı bilgisi verildi.

Açıklamada ABD’li diplomatın ölüm sebebine ilişkin bilgi verilmezken, diplomatın ölümünde şüpheli bir durumun olmadığı kaydedildi.

İsrail basınında söz konusu diplomatın Kudüs'te bir apartman dairesinde ölü bulunduğu belirtildi.


Afganistan'da 4 kişi donarak öldü

AA
AA
TT

Afganistan'da 4 kişi donarak öldü

AA
AA

Afganistan'ın Sar-e Pol vilayetinde 4 kişi donarak hayatını kaybetti.

Afgan basınına göre, Sar-e Pol Vilayet Sözcüsü Habibullah Masrur, yaptığı açıklamada, vilayetin Elbedr bölgesinde, 2 kadın ve 2 çocuğun soğuk hava nedeniyle donarak yaşamını yitirdiğini belirtti.

Masrur, kar yağışları nedeniyle 3 evin çatısının çöktüğünü ve bu nedenle 1 kişinin öldüğünü belirtti.

Afganistan'da geçen yıl yaşanan şiddetli kış nedeniyle 200'e yakın kişi donarak yaşamını yitirmişti.


Scholz, Alman askerlerin yardımının gerekmesi halinde Ukrayna’ya Taurus füzeleri verme ihtimalini dışladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz (Reuters)
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (Reuters)
TT

Scholz, Alman askerlerin yardımının gerekmesi halinde Ukrayna’ya Taurus füzeleri verme ihtimalini dışladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz (Reuters)
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (Reuters)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman askerlerinin füzelerin kullanımına yardım etmesinin gerekmesi halinde, Ukrayna’nın uzun menzilli Taurus füzeleriyle silahlandırılması ihtimalini reddetti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre Scholz bugün yaptığı açıklamada, “Çok geniş erişim alanına sahip bir silah sistemini teslim ettikten sonra bu sistem üzerinde kontrolün nasıl sağlanabileceğini düşünmeden yapamazsınız. Eğer kontrole sahip olmak istiyorsanız ve bu sadece Alman askerlerinin işin içine girmesiyle mümkünse, bu benim için söz konusu olamaz” dedi.

Almanya, Rusya ile doğrudan çatışmaya sürüklenme korkusuyla, şu ana kadar Ukrayna’ya Taurus füzeleri göndermekten kaçındı.

Bu konudaki sorun, Rus medyasının Cuma günü, Alman subayların Ukrayna’ya yönelik silahları ve Kiev’in Kırım’daki bir köprüye olası saldırısını tartıştığı bir görüşmenin 38 dakikalık kaydını yayınlamasıyla daha da arttı.


AB'den Apple'a 1,8 milyar avroluk ceza

AFP
AFP
TT

AB'den Apple'a 1,8 milyar avroluk ceza

AFP
AFP

Avrupa Birliği (AB), ABD firması Apple'a müzik uygulamalarının dağıtımında hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,8 milyar avro para cezası verdi.

AB Komisyonu, Apple'ın iPhone ve iPad kullanıcılarına AppStore aracılığıyla müzik akışı uygulamalarının dağıtımı pazarındaki konumunu kötüye kullandığı için ceza verildiğini açıkladı.

Açıklamada, Apple'ın uygulama geliştiricilerin, "alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgilendirmelerini engelleyen kısıtlamalar getirdiğinin" tespit edildiği belirtilerek, bunun AB kurallarına aykırı olduğu kaydedildi.

Mevcut durumda geliştiricilerin Avrupa'da iOS kullanıcılarına yönelik uygulama sunulabilecekleri tek seçeneğin Apple'a ait olan AppStore olduğu anımsatılan açıklamada, Apple'ın iOS kullanıcı deneyiminin her yönünü kontrol ettiği ve geliştiricilerin App Store'da yer alabilmeleri için uymaları gereken hüküm ve koşulları belirlediği hatırlatıldı.

Apple'ın davranışının adil olmayan ticaret koşullarına yol açtığı ve AB kurallarını ihlal ettiği bildirilen açıklamada, 1,8 milyar avroluk para cezasının Apple'ın küresel gelirleriyle orantılı olduğu ve caydırıcılık sağlamak için gerekli bulunduğu sonucuna varıldığı ifade edildi.

Apple, kendi satın alma uygulaması üzerinden yapılan uygulama içi ödemelerden yüzde 30 pay alıyordu. Bu nedenle İsveçli mobil müzik ve podcast yayıncısı Spotify, 2019 yılında Apple aleyhine AB nezdinde antitröst şikayetinde bulunmuştu.

Şirket, Apple’ın mobil uygulama mağazası kurallarının Spotify ve diğer müzik uygulamaları aleyhine haksız rekabete yol açtığını iddia etmişti.

AB'de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonunda bulunuyor. Komisyon, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.


AB ülkeleri doğal gaz tasarrufu uygulamasına devam edecek

AA
AA
TT

AB ülkeleri doğal gaz tasarrufu uygulamasına devam edecek

AA
AA

AB Konseyi, üye ülke enerji bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdiği toplantıda, doğal gaz tasarrufunun sürdürülmesinde uzlaştıklarını açıkladı.

Açıklamada, gelecek kış döneminde yeterli gaz depolama seviyesine ulaşılması için üye ülkelerin gönüllü talep azaltma tedbirlerini sürdürmekte anlaştıkları belirtilerek, üye ülkelerin gaz talebini 2017-2022 ortalamasının yüzde 15 altına indirmeye Mart 2025'e kadar devam edileceği ifade edildi.

AB ülkelerinde, Rusya-Ukrayna savaşı ve ardından başlayan enerji krizi ile birlikte yürürlüğe giren gaz tasarruf uygulaması 31 Mart'ta sona eriyordu. Alınan kararla bu uygulama 1 yıl daha devam edecek.


Hindistan'da İspanyol turistin toplu tecavüze uğramasına tepkiler sürüyor

AA
AA
TT

Hindistan'da İspanyol turistin toplu tecavüze uğramasına tepkiler sürüyor

AA
AA

Hindistan'da İspanyol turiste tecavüz eden 7 kişiden 3'ü gözaltına alınırken, olaya yönelik tepkiler devam ediyor.

Hindustan Times'ın haberine göre, Jharkhand eyaletindeki Dumka bölgesinde görev yapan Başkomiser Pitambar Singh Kherwar, sosyal medyada yoğun etkileşim ve tepki alan olaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Motosikletle dünya turuna çıkan turist çiftin, olayın yaşandığı 1 Mart gecesini Dumka'da kurdukları çadırda geçirdiklerini belirten Kherwar, darbedilen çiftin bölgede devriye gezen polis memurlarınca bulunduğunu söyledi.

Kherwar, çiftin polis tarafından hastaneye götürüldüğünü ve yapılan testler sonucu doktorların kadının tecavüze uğradığını doğruladığını aktardı.

Jharkhand Polisi, yaptığı açıklamada, darp ve toplu tecavüzle suçlanan 7 kişiden 3'ünün gözaltına alındığını, kalan 4 kişinin arandığını bildirdi.

Polis yetkilileri, çiftin İspanya pasaportuyla Hindistan'a geldiğini, Brezilya vatandaşı olmaları dolayısıyla iki ülkenin elçilikleriyle iletişime geçilerek bilgilendirme yapıldığını kaydetti.

Brezilya'nın Yeni Delhi Büyükelçiliğince BBC'ye yapılan açıklamada, çiftin "ciddi bir suçun kurbanı oldukları" belirtildi.

İspanya'nın Yeni Delhi Büyükelçiliğince de X sosyal medya platformundan yapılan paylaşımda, "Dünyanın her yerinde kadınlara yönelik şiddeti sona erdirmek için birlik olmalıyız." ifadesine yer verildi.

Çiftin İspanyol televizyonuna demeci

Çift, 2 Mart'ta İspanyol televizyonu Antena 3'e demeç verdi.

7 kişilik grubun kendisine tecavüz ettiğini ifade eden İspanyol turist, grubun eşine defalarca vurduğunu söyledi.

İspanyol turist, Instagram'dan yaptığı paylaşımda, yüzündeki morlukları göstererek, "Yüzüm böyle görünüyor ama canımı en çok acıtan şey bu değil. Öleceğimi sanmıştım." dedi.

Turistin eşi de başka paylaşımda, "Ağzım mahvoldu ama eşim benden daha kötü durumda." ifadesini kullandı.

Hindistan'da 2012'de Delhi'de bir otobüste, genç bir kadının toplu tecavüze uğrayıp öldürülmesinin ardından ülke genelinde büyük çaplı protestolar düzenlenmişti. Protestolar kapsamında ülkede artan tecavüz ve cinsel saldırı vakalarına tepki gösterilmişti.

Hindistan Ulusal Suç Kayıt Bürosunun verilerine göre, 2022'de günde ortalama 86 vaka olmak üzere toplam 31 bin 516 tecavüz vakası bildirilmişti.


ABD'li uzmandan Putin uyarısı: "Deepfake porno yayımlayacak"

Vladimir Putin, 2000'den bu yana Rusya'yı yönetiyor (Reuters)
Vladimir Putin, 2000'den bu yana Rusya'yı yönetiyor (Reuters)
TT

ABD'li uzmandan Putin uyarısı: "Deepfake porno yayımlayacak"

Vladimir Putin, 2000'den bu yana Rusya'yı yönetiyor (Reuters)
Vladimir Putin, 2000'den bu yana Rusya'yı yönetiyor (Reuters)

Birleşik Krallık'ın çok satan gazetelerinden Sun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Batılı kadın liderlerin deepfake pornolarını oluşturmayı planladığını öne sürdü.

Gazeteye konuşan ABD'li bir yetkili, Kremlin'in daha önce Ukrayna'daki kadın siyasetçileri itibarsızlaştırmak için yürüttüğü benzer operasyonlarda başarılı olduğunu iddia etti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Dezenformasyon Görev Gücü'nün eski başkanı Nina Jankowicz konuyla ilgili, "Rusya olsaydım, demokrasileri baltalamak ve güç dengesini bozmak için deepfake pornografiyi kullanırdım. Kadınları hedef almak bunun için doğru bir yol" diye konuştu.

Jankowicz, Rusya'nın bu tip yöntemleri daha önce Gürcistan ve Ukrayna'da kullandığını öne sürdü.

Gazete, 7 yıl önce Ukraynalı milletvekili Svitlana Zalişçuk'un başına gelenleri hatırlattı. Zalişçuk'un Ukrayna, Rusya'ya karşı savaş kaybederse sokaklarda çıplak koşma sözü verdiği bir sahte gönderi dolaşıma sokulmuş, Ukraynalı vekile birkaç ay sonra Alman bir gazeteci tarafından sözünü tutup tutmayacağı sorulmuştu.

Hakkında oluşturulan sahte gönderide yapay zekayla oluşturulmuş fotoğrafları da kullanılan Zalişçuk iki yıl sonra yapılan seçimi kaybetmişti.

Sahte seks kasetlerinin Gürcistan'daki kadın liderlere karşı da kullanıldığını söyleyen Jankowicz, "Bunu yaşadıktan sonra kamusal yaşamı tamamen terk eden birkaç kadın oldu" dedi.

Sahte görüntülerin kadın siyasetçilerin kariyerlerini derinden etkileyebileceğine dikkat çeken Jankowicz, "Rusya bu durumu çok stratejik şekilde kullanıyor. Uydurma şeylerle, toplumun kırılganlıklarına ve kadın düşmanı eğilimlerine oynuyorlar" ifadelerini kullandı.

Bu yıl ABD ve Birleşik Krallık'ta seçim kampanyaları yapılacağına dikkat çeken Jankowicz, seçmenlerin kadın adayların sahte seks görüntüleriyle karşı karşıya kalabileceğini öne sürdü.

Independent Türkçe, Sun, NY Post