Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Savunma Bakanı: Yolsuzluk skandallarının ardından denetim sürüyor

Ukrayna Savunma Bakanı: Yolsuzluk skandallarının ardından denetim sürüyor

Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 09:15
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov (EPA)

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, yaptığı açıklamada yolsuzluk skandallarının ardından satın alma sözleşmelerinin denetimlerinin sürdüğünü duyurdu. Bakan, yakında istifa etmek zorunda kalabileceği yönündeki haberleri doğrulamayı reddetti.

Reznikov dün (Pazar) gazetecilere verdiği demeçte, tüm satın alma sözleşmelerinin “iç denetimlerini başlattık” dedi. Ancak Savunma Bakanı olarak kalıp kalmayacağını söylemeyi reddetti. “Bir kişi - Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanı, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy - Savunma Bakanı olarak kalıp kalmayacağıma karar veriyor” ifadelerini kullandı.

Reznikov, “Bir avukat olarak uzmanlığım, kendim için kesinlikle ilginç bir proje bulacağıma dair iyimser düşünmeme izin veriyor. Bu sadece savaşı kazanmamıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda daha sonra Rusya Federasyonu'nun askeri ve siyasi liderliğini de cezalandıracak” dedi.

Ukrainska Pravda internet sitesi, kimliğini belirtmediği kaynakların, 56 yaşındaki Reznikov'un önümüzdeki hafta yerini 37 yaşındaki Askeri İstihbarat Servisi Başkanı Kirillo Budanov'a bırakacağını söylediğini bildirmişti.

İnternet sitesine göre hukuk okuyan Reznikov Adalet Bakanı olarak atanabilir.

Bu savaşın en ünlü simalarından biri olan Reznikov, Kasım 2021'de Ukrayna Savunma Bakanlığı’na atandı ve Rusya'nın geçen yıl 24 Şubat'ta başlayan Ukrayna işgali boyunca silahlı kuvvetleri yönetti. Reznikov, Ukrayna güçlerini desteklemek için Batı silahlarının güvence altına alınmasına da yardım etti.

Ancak bakanlık son zamanlarda yolsuzluk skandallarıyla boğuşuyor. Geçtiğimiz ay Rus saldırısının başlamasından bu yana Ukrayna'daki en büyük siyasi sarsıntıda istifaya zorlanan yaklaşık 10 kişi arasında savunma yetkilileri de yer aldı.

Orduya lojistik destek sağlayan Reznikov'un yardımcısı Vyacheslav Shapovalov, Savunma Bakanlığı'nın temel gıda maddelerinin mevcut fiyatlarının iki ila üç katı fiyatlarla gıda sözleşmeleri imzalamakla suçlanmasından sonra istifa etti.


Editörün Seçimi

Multimedya