Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Moskova ve Tahran, Rusya'da İHA fabrikası kurmayı planlıyor

Moskova ve Tahran, Rusya'da İHA fabrikası kurmayı planlıyor

Fabrikada İran İHA’ları üretilmesi hedefleniyor.
Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 12:15
Rusya ve İran, Ukrayna'nın hava savunmasına karşı yüksek hızda insansız hava aracı (İHA) üretmeyi hedefliyor. (Arşiv-Reuters)

Moskova ve Tahran, Rusya'nın Ukrayna savaşında kullanması için en az 6 bin İran insansız hava aracı (İHA) üretim kapasiteli yeni bir fabrika inşa etmeyi planlıyor. Wall Street Journal’ın yetkililerden aktardığı haberine göre üst düzey bir İran heyeti fabrika için planlanan alanı ziyaret etmek ve projeyi başlatmak için ocak ayı başlarında Rusya'ya gitti.

Rusya ile müttefik olan bir ülkeden yetkililere göre iki ülke, Ukrayna hava savunmasını zor durumda bırakacak yüksek hızlı bir İHA üretmeyi hedefliyor. Yetkililer, santralin inşasına ilişkin görüşmelerin, iki ülke yetkililerinin 3 Ocak'ta Moskova'nın 600 mil doğusundaki Rusya'nın Yelabuga kasabasına yaptıkları saha ziyaretiyle gerçekleştiğini bildirdi. Yetkililer, İran heyetine İran Devrim Muhafızları Ordusu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Araştırma ve Kendi Kendine Yeterlilik Cihad Örgütü Başkanı Tuğgeneral Abdullah Mehrabi ve ABD'nin ülkenin insansız hava araçlarını geliştirmek ve inşa etmek için merkezi olduğunu belirttiği kilit bir silah üreticisi olan İran'ın Kudüs Havacılık Endüstrisi'nin CEO'su Casim Damavandiyan'ın liderlik ettiğini aktardı. Yetkililer, İHA fabrikasının Rusya ile İran arasındaki bir milyar dolarlık bir anlaşmanın parçası olduğunu bildirdi. Ayrıca Moskova'nın İran'a Ukrayna'daki savaş sırasında ele geçirilen silahları sağladığını belirterek Tahran'ın mühendisliğini kopyalamaya çalıştığını vurguladı.

ABD'li yetkililer, Tahran'ın Moskova'ya Ukrayna'daki askeri ve sivil hedefleri vurmak için kullandığı yüzlerce İHA'yı şimdiden sağladığını kaydetti. ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Rusya ve İran'ın ‘tam bir savunma ortaklığı’ geliştirdiği konusunda uyarıda bulundu. Beyaz Saray, Moskova'nın İranlı pilotları yıl sonuna kadar Tahran'a gönderme niyetiyle Rus savaş uçaklarını kullanmaları için eğittiği bilgisini paylaştı.  

ABD ve Ukraynalı yetkililer, bugüne kadar İran'ın çoğunlukla Rusya'ya Şahid-136 olarak bilinen kamikaze İHA’larını tedarik ettiğini bildirdi.

Rusya, soğuk kış aylarında Ukrayna’nın elektrik ihtiyacını kesintiye uğratmak amacıyla İHA’lar ile ülkenin şebekelerini hedef aldı. Zamanla, Ukrayna hava savunması İHA tehdidini büyük ölçüde etkisiz hale getirdi. Şahit-136, pervane motorlarına sahip yavaş hareket eden ve gürültülü bir İHA ve bu da tespit edilmesini ve vurulmasını kolaylaştırıyor. Ukrayna hava kuvvetlerine göre geçtiğimiz sonbaharda, ülke üzerinde görünmeye başlamasından bu yana 540’ı aşkın İHA düşürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya