Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye’den bir ebru çalışması, Guinnes Rekorlar kitabına girdi

Türkiye’den bir ebru çalışması, Guinnes Rekorlar kitabına girdi

Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 10:00
Ebru resimlerinden biri (Eberzan)

Ebru sanatçısı Ali Şentürk ve öğrencisi Hikmet Akçelik tarafından yapılan ve  Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 31 metrelik ebru çalışması, Ankara'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

1996 yılında Ebru sanatına başlayan Şentürk, 31 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğindeki eserini Fransa, Almanya ve Türkiye de dahil birçok ülkede sergiledi. Toplamda 16 sergi düzenledi.

Türkiye'de oldukça yaygın olan ebru sanatı, suyun belirli maddelerle karıştırılarak kalınlaştırılması esasına dayanıyor. Figür, özel boyalar kullanılarak yüzeye püskürtülüyor. Daha sonra üzerine çizim yapılarak suya dayanıklı özel kalın kağıt üzerine alınıyor.

Türkiye'de ‘su ile resim yapma sanatı’ olarak bilinen ebru, bin yılı aşkın bir süre önce Çin'in kuzeyindeki Türkmenistan'da Müslüman tüccarlar tarafından keşfedilen ve İran'a taşınan Asya kökenli geleneksel bir sanat.

Aralarında  Türk hat sanatı ve Ebru profesörü Fuad Beşar'ın da bulunduğu bazı uzmanlara göre bu sanat Türkiye'ye Müslüman tüccarlar tarafından taşındı. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda büyük ilgi gördü. Ardından da başta Batı Avrupa olmak üzere dünyanın geri kalanına yayıldı.

Farsça kökenli olan Ebru, Türkçe’de ‘bulut gibi, hareli, dalgalı’ anlamlarına geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya