Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Ulusal Birlik Hükümeti “kredi listelerinden” kaçmaya çalışıyor

Libya Ulusal Birlik Hükümeti “kredi listelerinden” kaçmaya çalışıyor

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe Misrata kentinde projelerini inceledi
Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 12:15
Dibeybe'nin Misrata kentini ziyareti (Libya Ulusal Birlik Hükümeti)

Abdülhamid Dibeybe başkanlığındaki Libya Ulusal Birlik Hükümeti “Dibeybe'nin kısa süre önce açıkladığı kredilerin ilk aşamasındaki yararlanıcıların adlarını içeren listeler” ile ilgili olarak vatandaşların ve birkaç belediyenin şikayetlerinin ardından “kredi krizinden” kaçmaya çalışıyor.

Hükümete bağlı Gençler ve Muhtaç Aileler Konut Girişimi Uygulama Yüksek Komisyonu vatandaşları şu konularda uyardı: “Hükümet ve Gençlik Bakanlığı aracılığıyla yayınlanan bu listeler, belediyelerdeki alt komisyonlardan başvurulan ve komisyon başkanı (belediye başkanı) tarafından öncelik sırasına göre onaylanan listelerdir. Yüksek Komisyon'un projeden yararlanacakları seçmekle hiçbir ilgisi yoktur.”

Yüksek Komisyon, “alt komisyonlar tarafından listelerin henüz Denetim, Uyum ve Akreditasyon Komisyonu’na havale edilmediği için bazı belediyelerin listelerini yayınlamadıklarını ve kendilerine gelir gelmez hemen yayınlayacaklarını” belirtti.

Giryan Belediye Meclisi ise alt komisyondan şu alıntıyı yaptı: “Gençler için 655 ve ihtiyaç sahibi aileler için 859 olmak üzere toplam 1514 dosya gerekli şartlara göre belirtilen zamanda Dibeybe Gençler ve Muhtaç Aileler Konut Girişimi Yüksek Komisyonu Sekreteri’ne havale edilmiştir. Sıralama ve kontrolden sonra bu hafta dosyaların geri kalanını -yaklaşık 6.500 dosyayı- havale etmek için çok çalışıyoruz.”

Meclis yaptığı açıklamada “girişimin ana komisyonunun nasıl çalıştığı hakkında, değiştirilip Yerel Yönetimler Bakanlığı dışına devredildikten sonra bile bilgilendirilmediğini” ifade etti. Ayrıca “kredilerin belediyelere nasıl dağıtıldığı, her belediyenin payı ve zamanlaması hakkında da kendisine bilgi verilmediğini” söyledi.

“Yüksek Komisyon'dan daha fazla ayrıntı beklediğini” açıkladı. “Konseye tüm detayların açıklığa kavuşturulması ve bilgilendirme” çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre Merzuk İdari Konseyi, “listelerle ilişkisini” yalanladı ve “yetkili makamlardan herhangi bir açıklama almadığını” söyledi. Fethi Başağa başkanlığındaki Libya İstikrar Hükümeti’nin Planlama ve Maliye Bakanı Usame Hammad, ihlaller ve sahtecilik olayları olarak tanımladığı olaylara rağmen “Tasarruf ve Gayrimenkul Yatırım Bankası'na kredileri ödemesi için 72 saat vererek” devreye girdi. Pazar günü yaptığı açıklamada, “Programdan sorumlu olanlar gençlere borç verme konusunda ciddi oldukları sürece, yasal ihmallere göz yumacağız” dedi.

Dibeybe bu gelişmeleri görmezden gelirken Misrata Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyeleriyle, hükümet sektörlerinden yetkililerin huzurunda şehri gezdi. “Kentin medeni biçimini yansıtan entegre bir plan geliştirme ihtiyacına” işaret ederek “Belediyenin hayati önem taşıyan tesisleriyle ilgili dosyalara ek olarak, belediyenin devam eden hayata dönüş projelerinden bazılarını” görüştü. Dibeybe, belediye sokaklarında yaptığı bir tur sırasında, tamamlanma oranlarını belirlemek için birkaç projeyi inceledi.


Editörün Seçimi

Multimedya