Türkiye’de yaşanan deprem ‘coğrafya kaderdir’ sözünü hatırlattı

Uzmanlar, bölge ülkelerinin depremi hissetme nedenini Şarku’l Avsat’a anlattı.

Şanlıurfa’da bir binanın enkazın altında kalanlar aranıyor (AFP)
Şanlıurfa’da bir binanın enkazın altında kalanlar aranıyor (AFP)
TT

Türkiye’de yaşanan deprem ‘coğrafya kaderdir’ sözünü hatırlattı

Şanlıurfa’da bir binanın enkazın altında kalanlar aranıyor (AFP)
Şanlıurfa’da bir binanın enkazın altında kalanlar aranıyor (AFP)

Türkiye coğrafi konumu nedeniyle güçlü bir depreme ilk kez tanık olmuyor. Ancak Pazartesi günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem ülkede Cumhuriyet tarihinin ikinci büyük depremi oldu.
Dün ise, saat 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 
Bu şiddetli her iki depremden Suriye’nin yanı sıra Ortadoğu’daki birçok ülke de etkilendi.
Uzmanlar, birkaç gün önce Türkiye’de bu tür depremlerin olacağını tahmin etti. Çünkü Türkiye gibi sismik olarak aktif bölgelerde, bilim insanlarının depremlerin sıklığını incelediği istatistiksel modeller var. Böylece bir sonraki depremin büyüklüğü ve olası yaklaşık tarihleri tahmin edilebilir.
Şarku’l Avsat’a konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Faruk Ocakoğlu, bu bölgede beklenen büyüklüğün 7.1 veya 7.3 olduğunu söyleyerek, “7.7 büyüklüğündeki deprem, ortalama olarak beklenenden yaklaşık altı kat daha güçlüydü” dedi.
Prof. Dr. Ocakoğlu, meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki depremin, yerli ve yabancı sismologlar için tamamen beklenmedik olduğunu vurgulayarak, Türkiye genelindeki deprem çalışmalarının yeterli olduğunu da ekledi.

Malatya’da yıkılan bir cami (AP)
Uluslararası çalışmalara göre, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 98’i depremlere karşı savunmasız.
İstanbul, İzmir ve Doğu Anadolu bölgesi gibi büyük şehirlerin etrafındaki alanlar da dahil olmak üzere ülkenin yaklaşık üçte biri yüksek risk altında.
Bunun nedeni Türkiye’nin coğrafi konumu. Bu da ülkede sıklıkla kullanılan ‘coğrafya kaderdir’ sözünü açıklıyor.
Şarku’l Avsat’a konuşan bir diğer uzman olan, Mısır Ulusal Astronomi ve Jeofizik Araştırma Enstitüsü Deprem Bölümü Başkanı Dr. Şerif el-Hadi, ‘coğrafya kaderdir’ cümlesinin ne anlama geldiğini şu ifadelerle anlattı;
“Türkiye, güneyde Afrika ve Arap levhaları, kuzeyde ise Avrasya levhası arasında yer alıyor ve bunların baskısı altında. Yani Türkiye tehlikeli birçok fay hattı üzerinde yer alıyor.”

Adana’da dün enkazda yapılan çalışmalar (AP)
ABC News’in haberine göre, fay hatlarından biri de Kuzey Anadolu Fay hattı.
Dr. Hadi, “Anadolu ve Avrasya levhalarının birleştiği Kuzey Anadolu Fayı, en yıkıcı fay hattıdır ve İstanbul’un güneyinden Türkiye’nin kuzeydoğusuna kadar uzanır. Doğu Anadolu fay hattı, Türkiye’nin doğusundaki dağlık bölgelerden Akdeniz’e kadar yaklaşık 650 kilometre uzanır, oradan kuzeye döner ve Afrika ve Arap Levhalarını ayıran Büyük Rift Sistemi’nin kuzey ucunu karşılar” dedi.

Kurtarma ekipleri dün Adana’da yıkılan bir binanın enkazı altında kurbanları arıyor (AFP)
Depremin büyüklüğü sismoloji merkezleri tarafından ölçülen değeri, şiddeti ise sonrasında yarattığı etkiye göre belirleniyor.
Dr. Hadi konuya ilişkin açıklamasına şu ifadelerle devam etti;
“Bu kritere göre Richter ölçeğine göre 6 derece büyüklüğünde bir deprem olabilir ve merkez üssü uzaksa bu Kahire sakinleri tarafından hissedilmeyebilir. 1992’de meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem ise Kahire’ye yakınlığı nedeniyle yıkıcıydı.”
Dr. Hadi, Mısır da dahil olmak üzere bölgedeki çoğu ülkenin Türkiye’de meydana gelen depremi hissetme sebepleriyle ilgili olarak da şunları söyledi;
“Bu, depremin çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. Ancak yoğunluk açısından mesele depremin merkez üssüne yakınlığına göre değişiyor. Mesela Mısır’ın başkenti Kahire 900 kilometre uzaklıkta. Bu nedenle, Türkiye’deki depremi 691 kilometre uzaklıktaki Refah gibi bir bölgeden daha hafif hissetti.”
Prof. Dr. Ocakoğlu ise, depremin Ortadoğu bölgesindeki ülkelerde de etkisini hissettiren büyük şiddetinin yanı sıra arazinin niteliğini de ekleyerek şu ifadeleri kullandı;
“İsrail’e kadar uzanan, geniş bölgede hissedilen büyük sarsıntılar, sismik dalgaların kolayca yayılmasına izin veren nispeten düzgün topografya ile ilgilidir.”

Depremin ardından dün İskenderun limanında yangın çıktı (Reuters)
Almanya Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nden Richard Ott ise Şarku’l Avsat’a şunları söyledi;
“Sismik olarak aktif olan bu bölge, hükümetlerin depremler sırasında güvenlik uygulamalarına ilişkin yıllık tatbikatlar gibi bir dizi önlem almasını gerektiriyor. Bu tatbikatlar, bölge sakinlerine hazırlık planlarını güncelleme, malzemeleri yeniden stoklama ve bir afet durumunda hasar ve yaralanmayı önlemek için nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bir fırsat sağlar. Ayrıca, binalar için geliştirilmiş sismik tasarımlarla ilgili önlemleri ve kritik altyapıyı denetleme ve sürdürme çabalarını artırmayı içerir.”Tahran, İsrail saldırısının ardından Washington'dan ‘mantıklı bir davranış’ sergilemesini bekliyor

İsrail'e doğru ateşlenen bir İran füzesine ait motor kalıntıları (Reuters)
İsrail'e doğru ateşlenen bir İran füzesine ait motor kalıntıları (Reuters)
TT

Tahran, İsrail saldırısının ardından Washington'dan ‘mantıklı bir davranış’ sergilemesini bekliyor

İsrail'e doğru ateşlenen bir İran füzesine ait motor kalıntıları (Reuters)
İsrail'e doğru ateşlenen bir İran füzesine ait motor kalıntıları (Reuters)

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani bugün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, Tahran'ın ABD'den İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının ardından ‘mantıklı bir davranış’ izlemesini beklediğini söyledi.

Kenani düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Washington'dan Suriye'deki İran konsolosluğuna yapılan saldırıya cevaben Tahran'ın attığı adımın ‘yasallığını’ da dikkate almasını beklediğini ifade etti.

Kenani, İran'ın Ürdün'deki maslahatgüzarının Ürdün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını belirterek, iki ülke arasındaki iletişim ve iş birliğinin devam etmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Kenani, “Ürdün'le dostane ilişkilerimiz ve İsrail'le karşı karşıya gelme konusunda devam eden temaslarımız var. İki ülke arasındaki temas ve iş birliğinin devam etmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İran’ın Amman maslahatgüzarının, ülkesinde Ürdün'ü kötüleyen haberler sebebiyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını bildirdi. Safedi ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu ‘ABD ve Batı'yı bölgesel bir savaşa sürüklemek için İran'la bir çatışmaya kışkırtmakla’ suçladı.

Safedi, ülkesinin ‘Ürdün'e ve Ürdünlülerin güvenliğine tehdit oluşturan her şeye tüm imkan ve kabiliyetleriyle karşı koyacağını’ belirtti.

Kenani, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İran'ın İsrail'i kınama taleplerini uzun süredir görmezden geldiğine dikkat çekerek ülkesinin aylardır itidalli davrandığını ve sorumlu bir şekilde hareket ettiğini vurguladı.

Kenani ayrıca İngiliz hükümetini, İran'ın ‘meşru’ adımlarını eleştirirken bölgede gerginlik yarattığını söylediği İsrail'in davranışlarını görmezden gelmekle suçladı.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da gerilimi artıran olaylara karşılık, bölgeye savaş uçakları ve yakıt ikmal uçakları gönderileceğini ifade etti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının kınandığını bildirmek üzere İran'ın Londra Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı bakanlığa çağırdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron dün (Pazar) yaptığı açıklamada, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde İran'ın ‘pervasız’ saldırılarını durdurması ve gerilimi düşürmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Şam'daki İran Büyükelçiliği yerleşkesine İsrail tarafından düzenlendiğinden şüphelenilen saldırıda üst düzey bir Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) komutanının öldürülmesinin ardından İran İsrail'e doğru onlarca insansız hava aracı (İHA) ve seyir füzesi fırlattı.


Trump, başkanlık seçiminin dengelerini değiştirebilecek bir davayla karşı karşıya

Eski ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)
Eski ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)
TT

Trump, başkanlık seçiminin dengelerini değiştirebilecek bir davayla karşı karşıya

Eski ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)
Eski ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)

Eski ABD Başkanı Donald Trump bugün (Pazartesi) New York'ta başlayacak ve hapis cezasına yol açabileceğinden ötürü başkanlık seçiminin dengelerini değiştirebilecek dava nedeniyle ABD tarihinde bir ceza mahkemesine çıkan ilk eski başkan olacak.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre dava bugün yerel saatle 09:30'da New York Manhattan'daki bir mahkemede, Cumhuriyetçi milyarderin emlak grubu Trump Organization'a ait muhasebe belgelerinde tahrifat yapmaktan suçlu olup olmadığına karar verecek jüri üyelerinin seçimiyle başlıyor.

Savcılığa göre sahte belgeler, 2016 seçim kampanyasının son aşamasında pornografik film oyuncusu Stormy Daniels'a 10 yıl önce Trump ile yaşadığı ve eski ABD başkanının reddettiği cinsel ilişkiyi örtbas etmek için yapılan 130 bin dolarlık ödemenin gizlenmesini sağladı.

Beyaz Saray'ı kaos içinde terk ettikten üç yıldan fazla bir süre sonra 77 yaşındaki Trump teorik olarak hapis cezasıyla karşı karşıya. Bu durum, ABD Başkanı Joe Biden'dan intikam almak istediği 5 Kasım'daki başkanlık seçimlerinde aday olmasını engellemeyecek, ancak seçim kampanyasını benzeri görülmemiş bir duruma sokacak.

“Özgürlüğümü elimden almak istiyorlar”

Richmond Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Carl Tobias AFP’ye verdiği demeçte, “Zorluklar çok büyük. Çünkü Trump ve avukatları şu ana kadar biri Demokrat Joe Biden'ın kazandığı 2020 seçimlerinin sonuçlarını yasadışı yollardan bozmaya çalışmakla, diğeri de gizli belge tutmakla suçlanan iki davayı geciktirmeyi başardılar” dedi.

Tobias ayrıca, uzmanların zayıf bulduğu Stormy Daniels davasının ‘seçimden önce karara bağlanacak tek dava olabileceğini’ belirtti.

Trump'ın avukatları son günlere kadar, duruşma tarihini ertelemek için temyize başvurmaya devam etti. Dün akşam Pensilvanya'da düzenlenen bir mitingde eski ABD Başkanı Trump kendisini bir kez daha hukuki ve siyasi zulmün kurbanı olarak gösterdi.

Trump, destekçilerine “Düşmanlarımız benim özgürlüğümü elimden almak istiyor. Çünkü ben onların sizin özgürlüğünüzü elinizden almalarına asla izin vermeyeceğim” dedi ve ifade vereceğini doğruladı.

Trump’ın kampanya ekibi davayı ‘Amerikan demokrasisine doğrudan bir saldırı’ olarak nitelendirdi. Yapılan açıklamada, “Bu suçlamalar seçimlere müdahale etmek amacıyla tamamen uydurulmuştur” ifadesi yer aldı.

Manhattan Adliyesi duruşma süresince yoğun güvenlik önlemleri altında olacak. Zira Trump yanlısı ve karşıtı protestoların düzenlenmesi bekleniyor. Duruşmalar kapalı kapılar ardında yapılacak olsa da dava dünya medyasında geniş yer bulacak.

Duruşma, altı ila sekiz hafta sürecek tartışmaların ardından Trump'ın davada ‘suçlu’ ya da ‘suçsuz’ olduğuna karar verecek olan 12 Manhattan vatandaşının seçilmesiyle başlayacak.

130 bin dolar

Trump'a bir yıl önce yöneltilen ve her biri dört yıla kadar hapisle cezalandırılabilen ‘muhasebe belgelerinde tahrifat yapmak’ suçlamasıyla ilgili 34 suçlamaya karşılık milyarder suçsuz olduğunu savundu. Diğer davalarda da yaptığı gibi, Beyaz Saray'a geri dönmesini engellemeyi amaçlayan ‘acımasız taciz’ kampanyasını kınadı.

Trump'ın bugün itibariyle yargılandığı dava, 2016'da kazandığı seçim kampanyasının son günlerine kadar uzanıyor.

Dava, eski pornografik film oyuncusu Stormy Daniels'a, Trump'la 10 yıl önce yaşadığı cinsel ilişkiyi örtbas etmesi için 130 bin dolar ödenmesiyle ilgili.

Savcı Alvin Bragg'e göre, bu operasyonun amacı Cumhuriyetçi adaya zarar verebilecek bilgileri örtbas etmek olduğu için seçim yolsuzluğu anlamına geliyor.

Davanın zorluklarından biri de Trump'ın bu ödemeler hakkında ne bildiğini tespit etmek olacak.

Daniels'a Trump'ın isteği üzerine ödeme yaptığını savunan ve bu davada federal mahkemede mahkûm edilen eski avukatı Michael Cohen, savcılığın kilit tanıklarından biri olacak.


İngiltere Dışişleri Bakanı: İran, İsrail'e saldırısının ardından ‘çifte yenilgiye’ uğradı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron (Reuters)
İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron (Reuters)
TT

İngiltere Dışişleri Bakanı: İran, İsrail'e saldırısının ardından ‘çifte yenilgiye’ uğradı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron (Reuters)
İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron (Reuters)

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron bugün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, İsrail'i İran'ın insansız hava aracı (İHA) ve füze saldırısının ardından karşılık vermemeye çağırarak Tahran'ın hamlesinin neredeyse tamamen başarısız olduğunu ve Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanmasına odaklanılması gerektiğini söyledi.

Sky News'e konuşan Cameron şunları söyledi: “Bu sabah İsrail'de olsaydınız, haklı olarak buna karşılık vermek için her türlü hakka sahip olduklarını düşünürdünüz. Kuşkusuz onlar bu hakka sahipler. Ancak biz onlara gerilimi arttırmamaları çağrısında bulunuyoruz.”

Cameron sözlerini şöyle sürdürdü: “İran çifte yenilgi aldı. Saldırı neredeyse tam bir başarısızlıktı ve dünyaya bölgedeki şeytan olduklarını gösterdiler. Bu nedenle misilleme yapılmayacağını umuyoruz.”

Cameron BBC'ye verdiği demeçte hükümetin İran'a daha fazla yaptırım uygulamayı düşünüp düşünmediği sorusuna “Evet, elbette. İran üzerinde halihazırda 400 yaptırımımız var. Geçen yılın sonunda yepyeni bir yaptırım rejimi uygulamaya koyduk ve bunun çok etkili olduğu kanıtlandı” yanıtını verdi.

Cameron, “İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) tamamına yaptırım uyguladık ve daha ne gibi adımlar atabileceğimize bakmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.


Pakistan'da şiddetli yağış ve yıldırım düşmesi sonucu ölenlerin sayısı 39'a çıktı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Pakistan'da şiddetli yağış ve yıldırım düşmesi sonucu ölenlerin sayısı 39'a çıktı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

 Pakistan'ın güneybatısındaki eyaletlerde son 3 günde şiddetli yağış ve yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 39'a yükseldiği bildirildi.

Dawn sitesinin haberine göre, afet kurumu yetkilileri, Pencap, Belucistan ve Hayber Pantunhva eyaletlerinde 3 gündür etkili olan şiddetli yağışlar ve yıldırım düşmesi nedeniyle en az 39 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yetkililer, hayatını kaybedenlerden çoğunun buğday hasadı sırasında yıldırım isabet eden çiftçilerden oluştuğu bilgisini paylaştı.

Başbakan Şahbaz Şerif, yetkililere yağışların etkili olduğu bölgelere acil yardım ulaştırılması talimatını verdiği açıklamasında bulundu.

Yağışların yol açtığı sellerde çok sayıda ev hasar görürken altyapıda da ciddi tahribat oluştu.

Pakistan'da 2022'de ülkenin üçte birini sular altında bırakan sellerde 2 bine yakın kişi yaşamını yitirmiş, 30 milyar dolar civarında hasar meydana gelmişti.


İsrail ordusu, Refah’taki saldırıları için yedek askerleri göreve çağıracak

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

İsrail ordusu, Refah’taki saldırıları için yedek askerleri göreve çağıracak

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde faaliyet göstermeleri için iki tugay yedek askeri göreve çağıracağını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Durum değerlendirmesine göre ordu, Gazze Şeridi’nde operasyonel görevler yürütmek üzere önümüzdeki günlerde yaklaşık iki tugay yedek askeri görevlendirecek." ifadelerine yer verildi.

İsrail ordu radyosu da ordunun Carmeli (2) Tugayı ve 679. Zırhlı Tugayı’nı dün gece seferber ettiğini belirterek, "İsrail'in Refah’taki operasyonun tarihini öne çekmeyi düşündüğünü" açıkladı.

Her iki tugayın da Gazze Şeridi’nin merkezine gireceği, birinin Gazze’nin kuzey ve güneyini ayıran Netzarim Koridoru'nda diğerinin ise Gazze kıyısındaki ABD iskelesinin güvenliğini sağlayacağı bildirilen açıklamada, yedek birliklerin seferber edilmesinin "Refah'taki operasyonları mümkün kılmayı amaçladığı" kaydedildi.

İsrail devlet televizyonu KAN'da dün yer alan haberde, geçen hafta Refah'a kara saldırısı için "tarihin belli olduğunu" söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu adımı "ertelediği" iddiasına yer verilmişti.

Netanyahu, 8 Nisan'da yaptığı açıklamada yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a kara saldırısı için "tarihin belirlendiğini" söylemişti.

- Yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındı Refah

Gazze'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah şehri, İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapıyordu. İsrail'in 7 Ekim'deki saldırıları nedeniyle 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden oldu.

Yerinden edilen Filistinlilerin büyük bölümü, İsrail'in daha önce "güvenli olduğunu" iddia ettiği Refah'a sığındı. Kuzey bölgelerden gelenlerle Refah'ın nüfusu 4 katından fazla artarak 1,5 milyona ulaştı.

Yeterli konut olmaması nedeniyle Refah'a sığınan Filistinlilerin büyük bir bölümü derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail ordusu, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 9 Şubat'ta İsrail ordusu ve güvenlik teşkilatına "Refah'a saldırı planı hazırlanması" talimatını vermişti.


Almanya'da Filistin yanlısı aktivistlere polis şiddeti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Almanya'da Filistin yanlısı aktivistlere polis şiddeti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

 Alman polisi, Berlin'de başbakanlık binası yanındaki yeşil alanda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden Filistin yanlısı aktivistlere sert müdahalede bulundu.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde polisin müdahale anında gözaltına almaya çalıştığı aktivistlere sert davrandığı ve yer yer yumrukladığı görülüyor.

Bazı aktivistlerin ağzını kapatarak nefes almasını engelleyen polisin bazen biber gazı kullandığı da görüntülere yansıyor.

Almanya'da polis, geçtiğimiz hafta sonu yapılması planlanan Filistin Kongresini, salonun elektriğin keserek iptal ettirmişti.

İçişleri Bakanlığı da kongrede konuşma yapacak olan Glasgow Üniversitesinin Filistin asıllı İngiliz Rektörü Gassan Ebu Sitte'nin Almanya'ya girişine izin vermemişti.

Bakanlık ayrıca Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis'e, Filistin'i destekleyen söylemleri nedeniyle Almanya'daki siyasi faaliyetlere katılım yasağı getirmişti.


Macron, Ürdün hava sahasında İran'a ait dronları vurduklarını belirtti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Macron, Ürdün hava sahasında İran'a ait dronları vurduklarını belirtti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail'e hava saldırısı düzenleyen İran'a ait dronları Ürdün hava sahasında vurarak engellediklerini bildirdi.

Başkent Paris'te düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'na 100 gün kala Fransız BFMTV ve RMC kanallarının ortak programına konuk olan Macron, uluslararası spor organizasyonunu ve Orta Doğu'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Macron, İran'ın İsrail'e yönelik bu hafta sonu gerçekleştirdiği saldırıya değinerek, Tahran'ın Şam'daki konsolosluğuna 1 Nisan'da İsrail tarafından düzenlenen saldırıya "orantısız" yanıt verdiğini savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı, "Bu, İsrail'in zaferi çünkü füzelerin ve dronların neredeyse tamamını durdurmayı başardılar." dedi.

Macron, hafta sonu Ürdün'ün talebi üzerine ülke hava sahasında İran'dan gelen dronları kendi uçaklarıyla vurduklarını belirtti.

Fransa'nın Ürdün'de askeri üssünün bulunduğunu anımsatan Macron, Ürdün hava sahasının ihlal edildiğini söyledi.

Orta Doğu'da gerilimin tırmanmasını istemediklerinin altını çizen Macron, Rusya-Ukrayna Savaşı ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının yanı sıra dünyanın farklı bölgelerindeki çatışmalara Olimpiyatlar sırasında ara verilmesini istedi. Macron, bu konuda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'den yardım talep edeceğini dile getirdi.

Olimpiyatlar sırasında tehdit oluşması durumunda açılış töreninin Trocadero Meydanı veya Stade de France gibi daha sınırlı bir alanda yapılabileceğine işaret eden Macron, bu uluslararası organizasyon boyunca her gün 20 bin özel güvenlik görevlisinin çalışacağını belirtti.

Macron, Olimpiyatlara Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davet edilemeyeceğini söyleyerek, Rus sporcuların milli marşları ve bayrakları olmadan etkinliğe katılım gösterebileceklerini dile getirdi.

Rus sporcuların sadece "tarafsız" olarak gelebilecekleri bu uluslararası yarışmaya İsrailli sporcuların katılım göstermesiyle ilgili Macron, "Rusya'nın aksine, İsrail'e saldırgan diyemeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Mali asıllı Fransız şarkıcı Aya Nakamura'nın Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde şarkı söylemesini istediğini bir kez daha dile getiren Macron, bu konuda şarkıcının ırkçı tepkilere maruz kalmasını eleştirdi.

Macron, Olimpiyatlar kapsamında Seine Nehri'nde yüzeceğine söz vererek, spor konusunda ayrıca Fransa'da uluslararası zirve düzenleyeceklerini duyurdu.

- İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general toplam 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.


Avustralya'da 6 kişiyi bıçaklayarak öldüren saldırganın kadınları hedeflediği belirlendi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Avustralya'da 6 kişiyi bıçaklayarak öldüren saldırganın kadınları hedeflediği belirlendi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

 Avustralya'nın Sydney kentindeki alışveriş merkezinde 6 kişinin ölümüne sebep olan Joel Cauchi'nin kadınları hedef aldığı tespit edildi.

New South Wales Polisi Karen Webb, ABC News'e yaptığı açıklamada, cumartesi günü yaşanan bıçaklı saldırıda kadınların hedef alındığının "kesin" olduğunu söyledi.

"Saldırganın kadınları hedeflediği ve erkeklerden uzak durduğu benim için de dedektifler için de çok açık." ifadesini kullanan Webb, saldırganın kafasından geçenleri bilmedikleri için dedektiflerin saldırganı tanıyanları sorgulamasının önemli olduğunu kaydetti.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Triple M radyosuna verdiği demeçte, olayda ölen tek erkeğin saldırgana müdahale etmeye çalışan güvenlik görevlisi Faraz Tahir olduğunu aktardı.

Eski bir polis olan Avustralya Temsilciler Meclisi Üyesi Josh Burns, X sosyal medya hesabından, saldırganın ideolojisinin "apaçık kadın nefreti" olduğu paylaşımında bulundu.

The Australian gazetesinin paylaştığı videoda, saldırganın babası Andrew Cauchi, oğlunun akıl hastalığı bulunduğunu dile getirdi. Cauchi, oğlunun neden kadınları hedef almış olabileceği sorusuna, "Bir kız arkadaş istiyordu ve hiçbir sosyal becerisi yoktu ve aklı başında değildi." yanıtını verdi.

- İlk defa 17 yaşında akıl hastalığı tanısı konuldu

Queensland Emniyetinden yapılan açıklamada, Cauchi'nin daha önce de polis tarafından bilindiği ancak memleketi Queensland'de hiçbir zaman tutuklanmamış veya suçlanmamış olduğu belirtildi.

Açıklamada, birkaç yıldır gezici şekilde yaşayan Cauchi'ye ilk defa 17 yaşında akıl hastalığı tanısı konulduğu kaydedildi.

- Olay

Sydney'deki alışveriş merkezinde cumartesi düzenlenen bıçaklı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırgan, olay yerinde kendisine müdahale eden polis memuru Amy Scott tarafından vurularak öldürülmüştü.

Saldırı nedeniyle Avustralya genelinde bugün tüm bayraklar yarıya indirildi.


İsrail güçleri, Batı Şeria'da düzenlediği baskınlarda çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

İsrail güçleri, Batı Şeria'da düzenlediği baskınlarda çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'da çeşitli kentlere ve beldelere baskınlar düzenledi, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail güçleri, Tulkerim kentinin bazı beldelerine düzenlediği baskında 9 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail askerleri, Ramallah'ın doğusundaki Burka, Kefer Nıma ve Mezraa beldelerine baskınlar düzenledi; evlerde arama yaptı ve çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre ise İsrail güçleri, Beytullahim ve El Halil'deki beldelerde de Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenledi.

Yasa dışı Yahudi yerleşimciler 12 Nisan akşamından bu yana Batı Şeria'da pek çok noktada Filistinlilere saldırılarını artırdı.

Yasa dışı Yahudi yerleşimciler, başta Mugayyir köyü olmak üzere Filistinlilere ait köy ve beldelere saldırdı, çok sayıda aracı ateşe verdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 12 Nisan'dan bu yana 4 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 60 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 700 bin yasa dışı Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

Bu yerlerde ikamet eden fanatik Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor.


Gazze'deki Han Yunus Belediyesi, imkansızlıklara rağmen İsrail'in bıraktığı enkazı temizliyor

Fotoğraf: Ali Jadallah/AA
Fotoğraf: Ali Jadallah/AA
TT

Gazze'deki Han Yunus Belediyesi, imkansızlıklara rağmen İsrail'in bıraktığı enkazı temizliyor

Fotoğraf: Ali Jadallah/AA
Fotoğraf: Ali Jadallah/AA

İsrail ordusunun arkasında büyük bir yıkım bırakarak çekildiği Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kenti belediyesi, ambulans ve vatandaşların geçişini kolaylaştırmak için yollardaki moloz yığınlarını temizlemeye başladı.

Han Yunus Belediyesi çalışanları, İsrail ordusunun 4 ay süren kara saldırısı sırasında ev ve iş yerlerinin yıkılması sonucu biriken molozları kaldırmak için yakıt ve araç yetersizliği nedeniyle kısıtlı imkanlarla çalışmalarını sürdürüyor.

Han Yunus Belediyesi yetkililerinden İyad Ebu Halil, İsrail ordusunun kentten çekilmesinin ardından vatandaşlardan yolların açılması ve molozların kaldırılması yönünde aldıkları talepler üzerine, akaryakıt yokluğu ve ağır iş makinalarının İsrail ordusu tarafından tahrip edilmesine rağmen basit araç gereçlerle birçok yolu açmayı başardıklarını söyledi.

İsrail ordusu, Hamas'ın elinde tuttuğu İsrailli esirleri kurtarma bahanesiyle kara saldırısı başlattıktan 4 ay sonra, 7 Nisan'da Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'tan çekildiğini duyurmuştu.

İsrail saldırıları, şehri büyük ölçüde etkileyerek yollara, evlere ve altyapıya büyük zarar verdi.

- İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 729 Filistinli öldürüldü, 76 bin 371 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 260’ı karadan işgal sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü duyurdu.