Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

MASAM Yemen’de mayın temizlemeye devam ediyor

MASAM Yemen’de mayın temizlemeye devam ediyor

MASAM Müdürü Kasabi, Aden ve Kızıldeniz kıyısındaki mayın temizleme ekiplerini denetledi
Salı, 7 Şubat, 2023 - 11:30
Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından yürütülen Yemen'deki Mayın Temizleme Projesi MASAM’ın Müdürü, Yemen'deki mayın temizleme ekipleriyle bir araya geldi (MASAM Medya Ofisi)

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından yürütülen Yemen'deki Mayın Temizleme Projesi MASAM’ın Müdürü Usame el-Kasabi, Aden ve Yemen'in batı kıyılarında konuşlandırılan "MASAM" mühendislik ekiplerinin çalışmalarını denetlemek üzere periyodik ziyaretlerde bulundu.

Yemenli yetkililerle, MASAM’ın çalışmalarının karşılaştığı zorlukları ele alan Kasabi, MASAM tarafından paylaşılan bir basın açıklamasına göre projenin uzmanları ve bağlı kuruluşlarıyla birkaç toplantı yaptı. Onlarla birlikte geçmiş dönemdeki başarı raporlarını ve performans ilerleme düzeyini gözden geçirdi.

Kasabi ayrıca Yemen Ulusal Mayın Eylem Programı Direktörü Emin el-Akili ve Aden Mayın Eylem Programı Yürütme Merkezi Direktörü Kaid Heysem ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Rapora göre Kasabi, MASAM ekiplerinin karşılaştığı zorlukları ele aldı ve projenin sivillerin hayatını güvence altına alma hedefine hizmet etmek için saha çalışmalarını kolaylaştıracak çözümler geliştirdi. MASAM sivillerin tarım arazilerini ve mülklerini Yemen coğrafyasında yoğun ve gelişigüzel ekilen mayın tarlalarından kurtarmayı hedefliyor.

Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Dr. Nizar Basuhaib'i kabul eden Kasabi, görüşmede projenin Aden'deki ve Yemen'deki başarıları ve Yemenlilerin hayatlarını mayın tehlikesinden korumadaki insani rolü hakkında bilgilendirme yaptı.

Yemen Planlama Bakan Yardımcısı, MASAM projesinin Yemen'de faaliyet gösteren en önemli insani yardım projelerinden biri olduğunu ve etkisinin yüzbinlerce Yemenliye dokunduğunu söyledi. MASAM’ın fedakarlıkları tüm Yemenliler, başkanlık, hükümet ve insanlar tarafından takdir edildi.

Mayın temizleme alanında çalışan insani yardım kuruluşlarının rolünün nasıl etkinleştirilebileceğini tartışan Kasabi ve Basuhaib, ayrıca mayınların tehlikesi ve bu tehlikelerden kaçınma yolları ile ilgili toplumsal farkındalığı artırma konusunu da masaya yatırdılar. Kasabi, MASAM’ın medya ofisi aracılığıyla yaptığı açıklamada vatandaşları mayınların tehlikeleri konusunda eğitme ve mayınlardan kaynaklanan insani trajedilere ışık tutma konularında etkili bir şekilde çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Kasabi, “8'den fazla Yemen vilayetinde görev yapan tüm proje ekipleri bilinçlendirme kampanyaları yürütüyor” dedi.

MASAM Müdürü, Yemen'deki mayın kurbanlarını belgelemek ve takip etmek için resmi kanalları etkinleştirmenin yanı sıra Husi mayınlarından kaynaklı sivillere karşı işlenen suçları açıklayan yarı periyodik resmi raporların yayınlanmasının da önemini vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın MASAM Medya Ofisi’nden aktardığı habere göre, Kasabi, Aden ve batı kıyısındaki mühendislik ekiplerinin liderleriyle kapsamlı bir toplantı yaptı. MASAM ekiplerinin liderleri ile çalışmaların ilerleyişi ve başarı düzeyini tartışan Kasabi, mühendislik ekiplerinin saha çalışmalarında karşılaştıkları en önemli zorlukların da üzerinde durdu.

Mayın temizleme alanında çalışmanın en asil ve yüce insani eylemlerden biri olduğu düşünüldüğünde MASAM'ın mühendislik misyonunu hissetmenin, çabaları iki katına çıkarmanın ve zorluklara katlanmanın önemini vurgulayan Kasabi, “Saha ekiplerinin çalışmaları sırasında güvenlik standartları ihmal edilmemeli ve bu standartlara tam olarak uyulmalı. Çünkü mayın temizleme işinde yapılan ilk hata son hatadır.” dedi.

Yemen'in çeşitli vilayetlerinde konuşlandırılan "MASAM" ekiplerinin çabalarına yönelik övgüde bulunan Kasabi: “Mayın çıkarıcıların beceri ve deneyimleri sürekli gelişti; milisler tarafından üretilen tüm mayın ve patlayıcılarla başa çıkmak için gerekli becerilere sahipler. MASAM projesinin başladığı günden bu yana saha ekipleri 384 bin 895 mayın, patlamamış mühimmat ve patlayıcı madde temizledi. 2018 Haziran ayı sonundan bu yana 234 bin 994 adet patlamamış mühimmat, 7 bin 678 adet patlayıcı, 136 bin 190 adet tanksavar mayını, 6 bin 33 adet anti-personel mayın temizledi. MASAM projesinin mühendislik ekipleri şimdiye kadar mayın, mühimmat ve patlayıcı cihazlarla donatılmış 43 milyon 845 bin 128 metrekarelik Yemen topraklarını temizlemeyi başardı.”


Editörün Seçimi

Multimedya