Hugh Jackman'dan Mariza'ya, Demi Lovato'dan Jennifer Garner'a ünlü isimlerden Türkiye'ye destek mesajları geliyor

Kültür sanat hayatının dünyaca ünlü isimleri, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından sosyal medyada Türkiye'ye taziye mesajları yayınlamaya devam ediyor.

Demi Lovato  (AFP)
Demi Lovato (AFP)
TT

Hugh Jackman'dan Mariza'ya, Demi Lovato'dan Jennifer Garner'a ünlü isimlerden Türkiye'ye destek mesajları geliyor

Demi Lovato  (AFP)
Demi Lovato (AFP)

Avustralyalı oyuncu Hugh Jackman, depremde zarar gören çocuklara yönelik UNICEF'in başlattığı yardım kampanyasına destekte bulundu. Instagram hesabında UNICEF'in bağış kampanyası linkini paylaşan Jackman, paylaşımına şunları ekledi:
"Kalbim, Türkiye ve Suriye'deki yıkıcı depremden etkilenen herkesin yanında. Suriye ve Türkiye'deki çocuklara nasıl yardım edeceğinizi öğrenmek için alttaki linki tıklayın."
ABD'li şarkıcı ve oyuncu Demi Lovato da Instagram'daki 145 milyon takipçisiyle depremden etkilenenlere nasıl yardım yapılacağına ilişkin bilgi veren bir içeriği paylaşarak, "Kalbim, mağdurlar ve depremden etkilenen herkesle birlikte." ifadelerini kullandı.
ABD'li oyuncu Jennifer Garner, İngiltere merkezli Save The Children'ın Türkiye ve Suriye için başlattığı bağış kampanyasını paylaşırken, "Türkiye ve Suriye'deki ailelere yardım etmenin yollarını arıyorsanız, lütfen Save The Children'ın insani yardım faaliyetini dikkate alın." mesajına yer verdi.
Portekizli fado müziği sanatçısı Mariza, Instagram hesabında Türkiye'deki deprem bağış kampanyalarına dair bilgileri takipçileriyle paylaştı.
Bollywood'un ünlü yıldızlarından Alia Bhatt ise Türkiye'deki deprem haberini veren bir paylaşımı alıntılayarak, "Bu yürek parçalayıcı." mesajını yazdı.
İran asıllı ABD'li oyuncu Shohreh Aghdashloo, şu sözlerle üzüntüsünü aktardı:
"Türkiye ve Suriye'den binlerce masumun hayatını kaybettiği deprem haberlerini duyunca yıkıldım. Yalnız olmadıklarını bilmeliler. İnsanlık hala hayatta olduğu için dünyanın her yerinden yardım geliyor. Kalbim etkilenen herkesin yanında."
Hindistan asıllı İngiliz oyuncu ve komedyen Aasif Mandvi, Anadolu Ajansı'nın Adana'da çektiği bir enkaz fotoğrafını takipçileriyle paylaştı.Zencefil, otoimmün hastalıklarda iltihabı azaltıyor

Zencefilin iltihap üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtiliyor.
Zencefilin iltihap üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtiliyor.
TT

Zencefil, otoimmün hastalıklarda iltihabı azaltıyor

Zencefilin iltihap üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtiliyor.
Zencefilin iltihap üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtiliyor.

Zencefil binlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılsa da anti-inflamatuar etkileri üzerine yeterli sayıda araştırma bulunmuyor. Ancak yapılan bir çalışmada, zencefilin iltihaplanmaya neden olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini durdurma yeteneği nedeniyle bazı otoimmün hastalıkların tedavisine yardımcı olabileceği sonucuna ulaşıldı.

Çalışmanın yazarlarından olan, Aurora’daki Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden romatoloji Profesörü Dr. Kristen Demoruelle, her ne kadar zencefil uzun süredir çeşitli rahatsızlıklar için ev ortamında bir çare olarak kullanılıyor olsa da otoimmün hastalıkları olan kişiler üzerinde zencefil kökünün neden anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu açıklayan çok fazla araştırma yapılmadığını belirtti.

Şarku’l Avsat’ın EverydayHealth’ten aktardığına göre Dr. Demoruelle açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bazen takviyelere potansiyel sağlık yararları açısından daha az itibar ediliyor. Zira insanlar üzerinde tam olarak nasıl çalıştıklarını ayrıntılarıyla anlatan çalışmalar titizlikle yapılmıyor. Çalışmamızda yeni olan şey, zencefilin özellikle insanlarda anti-inflamatuar etkiye neden olduğunu göstermemiz oldu. Bu da inflamasyonu azaltmak için zencefil takviyelerinin kullanımını daha güçlü bir şekilde destekliyor.

Araştırmacılar zencefilin anti-inflamatuar etkilerini nasıl değerlendirdi?

22 Eylül’de JCI Insight dergisinde yayınlanan çalışma için araştırmacılar, zencefil takviyelerinin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini değerlendirmek için özellikle nötrofiller olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin aktivitesini inceleyerek bir dizi laboratuvar testi gerçekleştirdi. Cleveland Clinic’e göre nötrofiller normal hareket ettiğinde vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım ediyor. Ancak aşırı aktif hale geldiklerinde birçok otoimmün hastalığın temelindeki iltihaba neden olabiliyorlar.

Bilim insanları öncelikle, antifosfolipid sendromu (APS) veya lupus olmak üzere iki otoimmün hastalıktan birine sahip olan farelere 6-gingerol (zencefilde bulunan bir antioksidan kimyasal) takviyesi verdiler. Zencefil takviyesi aldıktan sonra farelerde aşırı aktif nötrofillerin varlığına dair daha az belirti görüldü.

Daha sonra araştırmacılar dokuz sağlıklı gönüllüden bir hafta boyunca günde 20 miligram (mg) zencefil takviyesi almalarını istedi. Laboratuvar testleri, takviye zencefilin gönüllülerin bağışıklık sistemlerinin aşırı aktif nötrofillere yol açan hücresel süreçlere daha iyi direnç göstermesine yardımcı olduğunu ortaya koydu. Farelerde ve insanlarda zencefil takviyelerinin, nötrofil hücre dışı tuzağı (NET) oluşumu olarak bilinen ve beyaz kan hücrelerinin aşırı aktif hale gelmesine neden olan bir süreci bloke ettiği görüldü.

Johns Hopkins Medicine’a göre APS ve lupus da dahil olmak üzere birçok otoimmün hastalık, bağışıklık sistemindeki aşırı aktif beyaz kan hücreleri, bakteri veya virüs gibi yabancı istilacılarla karıştırdıkları sağlıklı hücrelere saldırdığında gelişiyor.

Demoruelle konuya dair şunları söyledi:

Aşırı aktif NET oluşumunun, romatoid artrit, antifosfolipid sendromu, lupus ve hatta Kovid-19 gibi bir dizi hastalıkla ilişkili inflamasyonda rol oynadığı belirtiliyor. Dolayısıyla, bulgularımız tam olarak hangi insanların zencefilin anti-inflamatuar etkilerinden yararlanabileceği konusunda odaklanmaya başlayabilir.

Çok fazla zencefil takviyesi almayın

Çalışma, otoimmün hastalıkları tedavi etmek için zencefil takviyeleri alınmasının güvenli veya etkili olup olmayacağı konusunda daha kapsamlı sonuçlara varmak için çok küçük ve ön hazırlık niteliğindeydi. Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde klinik profesörü ve Doğu-Batı Tıp Merkezi direktörü Lawrence Taw, zencefil takviyelerinin her tür otoimmün hastalık için faydalı olacağının kesinliği bulunmadığını belirtti. Yeni çalışmaya katılmayan Dr. Taw şu açıklamada bulundu:

Tüm iltihaplar aynı değildir. Zencefil faydalı olmayabilir veya psoriatik artrit, inflamatuar barsak hastalığı ve dermatit gibi diğer inflamasyon türlerini ağırlaştırabilir. Zencefil takviyeleri kullanırken artan kanama riskine ve ayrıca kan incelticiler de dahil olmak üzere ilaçlarla olası etkileşimlere karşı dikkatli olmalısınız.

Taw, otoimmün bir hastalığınız varsa zencefil kullanmanın en güvenli yolunun bunu diyete eklemek ve iltihaplanmaya yardımcı olup olmadığına bakmak olduğunu belirtti.

New York City’deki NYU Langone Health’den klinik beslenme uzmanı Samantha Heller’in açıklaması ise şöyle oldu:

Zencefille yemek pişirmenin muhtemelen hiçbir zararı yoktur. Zira zencefil binlerce yıldır tıbbi olarak ve yemek pişirmede kullanılıyor. Zencefil özellikle anti-inflamatuar, antioksidan ve bulantı önleyici özellikleriyle bilinir. Taze, konserve edilmiş, salamura edilmiş, kurutulmuş veya öğütülmüş zencefilin yemeklere eklenmesi bir miktar da olsa şifa sağlayabilir.


Eleştirmenler Disney+'taki korku filmini övmeye doyamadı

Başroldeki Kaitlyn Dever, Dopesick'teki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Emmy adaylığı almıştı (Hulu)
Başroldeki Kaitlyn Dever, Dopesick'teki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Emmy adaylığı almıştı (Hulu)
TT

Eleştirmenler Disney+'taki korku filmini övmeye doyamadı

Başroldeki Kaitlyn Dever, Dopesick'teki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Emmy adaylığı almıştı (Hulu)
Başroldeki Kaitlyn Dever, Dopesick'teki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Emmy adaylığı almıştı (Hulu)

Korku filmi hayranlarını Disney+'ta iki türü birden harmanlayan heyecan verici bir yapım bekliyor. No One Will Save You, izleyicilere uzaylı saldırısı temasını sunarken aynı zamanda heyecanı yüksek tutan bir ev istilası filmi de veriyor.

No One Will Save You için eleştirmenlerden gelen ilk tepkiler son derece olumlu. Sinema yazarları, filmi hem yazan hem de yöneten Brian Duffield'in uzaylı istilasını ele alış tarzına bayıldı.

CinemaBlend'den Eric Eisenberg, mükemmele yakın bulduğu filme 5 üzerinden 4,5 yıldız verdi. "Kaitlyn Dever, filmde neredeyse hiç diyalog olmadığı için şimdiye kadarki en zorlu rolünü üstleniyor ve bunu altından başarıyla kalkıyor" diyen Eisenberg, şöyle devam etti:

Yüksek konseptli bir bilimkurgu korku filmi. Tek başına yaşayan, toplumdan soyutlanmış bir kahramanı dehşete düşüren eski tarz gri uzaylılar ve müthiş sürprizlerle dolu, daimi korkunun olağanüstü uygulaması. Aynı zamanda Kaitlyn Dever'ın çarpıcı performansından güç alan minimalist bir karakter çalışması ve kederin büyüleyici keşfi. Bir harika ve orijinal tür filmleri için büyük bir kazanç.

"Bu film boş durmuyor"

SlashFilm'den Chris Evangelista filme 10 üzerinden 7 puan verirken, ekrana hükmetmeyi başardığı için Kaitlyn Dever'ı tebrik ediyor. Eleştirmene göre izleyicilerin heyecanın başlaması için uzun süre beklemesine gerek yok:

Bu film boş durmuyor millet! Zemini hazırladıktan sonra uzaylı istilasının ortasına itilerek başlıyoruz. Ancak bu, çoğu filmin genellikle sergilediği büyük ölçekli, şehri yok eden türden bir uzaylı faaliyeti değil. Bu daha samimi bir olay. Bu, ekonomik film yapımcılığının en iyi örneği. Duffield'ın hakkını teslim etmek gerek; ne yaptığını biliyor.

Punch Drunk Critics'ten Travis Hopson, filmdeki diyalog eksikliğinin sadece bir hile olmadığını, keyifli bilimkurguya ürkütücü bir katman eklediğini ve Brian Duffield'in en iyilerden biri olduğunu kanıtladığını söyleyerek No One Will Save You'ya 5 üzerinden 3,5 yıldız veriyor.

Tek kelime etmeden bütün bir filmi anlatabilecek kadar etkileyici pek fazla oyuncu yoktur. Neyse ki Duffield'ın elinde, en ufak yüz ifadesiyle çoğu kişinin tüm vücuduyla söyleyebileceğinden daha fazlasını söyleyebilen Kaitlyn Dever var. Duffield da boş durmuyor. Onu erkenden ve sık sık duygusal sıkıntıya sokuyor.

"Sesi sonuna kadar açın"

Bloody Disgusting'den Meagan Navarro bu film için izleyicilerin ışıkları kısmasını ve sesi sonuna kadar açmasını öneriyor:

Adrenalini sürekli yüksek tutan sadece yoğun aksiyon değil, Joe Trapanese'in müziği ve Will Files'la Chris Terhune'un tedirgin edici ses tasarımı. Aksiyon sahneleri ve sizi etkili bir şekilde bu dünyanın içine çeken ses tasarımı sayesinde, diyalog eksikliği ana temaya dramatik bir ağırlık katıyor.

"Büyüleyici"

Gizmodo'dan Germain Lussier da filmle ilgili şöyle yazdı:

No One Will Save You, Kaitlyn Dever'ın başrolde olduğu, şaşırtıcı, zorlama olmayan bir uzaylı istilası filmi. Küçük ama görsel efektler sayesinde asla öyle hissettirmiyor ve hikaye sizi sonuna kadar tahmin etmeye devam ediyor. Heyecan verici. Büyüleyici.

Hulu yapımı No One Will Save You, Disney+'ta halen yayında.

Independent Türkçe


Yeni dizideki karakter kanıtladı: John Wick 5'in Keanu Reeves'e ihtiyacı yok

The Continental'da başroldeki Colin Woodell'de Ben Robson ve Nhung Kate'in yanı sıra 67 yaşındaki Mel Gibson, Ayomide Adegun ve Katie McGrath eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)
The Continental'da başroldeki Colin Woodell'de Ben Robson ve Nhung Kate'in yanı sıra 67 yaşındaki Mel Gibson, Ayomide Adegun ve Katie McGrath eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)
TT

Yeni dizideki karakter kanıtladı: John Wick 5'in Keanu Reeves'e ihtiyacı yok

The Continental'da başroldeki Colin Woodell'de Ben Robson ve Nhung Kate'in yanı sıra 67 yaşındaki Mel Gibson, Ayomide Adegun ve Katie McGrath eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)
The Continental'da başroldeki Colin Woodell'de Ben Robson ve Nhung Kate'in yanı sıra 67 yaşındaki Mel Gibson, Ayomide Adegun ve Katie McGrath eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)

Görevimiz Tehlike filmlerini Tom Cruise olmadan hayal etmek ne kadar zorsa, John Wick serisini de Keanu Reeves'siz düşlemek zor. 

John Wick 4'te karakterin ölümünün ardından serinin 5. filmde nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek güç.

Ancak izleyiciler henüz Wick'e tamamen veda etmek zorunda değil çünkü Reeves, Ana de Armas'ın başrolünü üstleneceği Ballerina adlı spinoff'ta konuk oyuncu olarak yer alacak. 

Serinin Wick olmadan nasıl ilerleyeceğine dair gerçek test, genç Winston'ın 70'lerin sonlarında katillerin kaldığı otelin müdürü olmasını anlatan The Continental adlı prequel'le (orijinal yapımdaki olayların öncesini anlatan film ya da dizi) geliyor. 

Dizi, filmlerin tarzına ve şık aksiyon sahnelerine sahip ancak Wick'in kendisi görünürde yok. Bununla birlikte, ilk bölümde benzer rolü üstlenen başka bir karakter var.

*Buradan sonrası spoiler içerir, bizden uyarması*

The Continental'ın ilk bölümü, serinin alametifarikası olan "Gun Fu" koreografisinin bolca kullanıldığı ve kısa sürede kanlı bir çatışmaya dönüşen soygun sahnesiyle açılıyor. 

Uzun saçları, kirli sakalı ve insanları kafalarından vurmaya olan düşkünlüğüyle Ben Robson'ın canlandırdığı Frankie, John Wick'in bıraktığı boşluğu biraz olsun dolduruyor. 

Wick gibi Frankie de Nhung Kate'in canlandırdığı eşi Yen'le birlikte olmak için işi bırakıyor. Vietnam'da savaşmış, askeri bir geçmişi ve çok sayıda dövmesi var. 

Dizi yapımcılarının cesur hamlesi

Frankie, Wick'ten çok daha konuşkan ve tekinsiz, bu da onun Reeves'in karakterinden farklı olduğunu hissettirmeye yardımcı oluyor.

John Wick'in yerine geçecek biri olarak konumlandırılsa da dizi ilk bölümün sonunda Frankie'yi öldürerek eleştirmenlere göre cesur bir hamle yapıyor.

Frankie'nin ölümü, kardeşi Winston'ı Continental'ın acımasız yöneticisi Cormac'ı alaşağı etmek için intikam yoluna sokuyor.

John Wick esintileri

Dizi yapımcılarının Frankie'yi hem görünüş hem de hikayedeki işlevi açısından John Wick'ten esinlenerek tasarladığı dikkat çekiyor. 

Frankie, serinin dünyasında ilgi çekici yeni bir kahraman yaratmanın mümkün olduğunu ve Reeves'in olası bir John Wick 5'te yer almamaya karar vermesi halinde bunun serinin sonu anlamına gelmeyebileceğini gösterdi.

The Continental, pek çok yönden Wick'i andıran Frankie'nin kardeşi Winston'la arasındaki bağı da gözler önüne serdi. Bu da Winston ve Wick'in, John Wick filmlerindeki yakınlığını çok daha anlamlı kıldı.

Independent Türkçe


Antarktika'da araştırmacıların şort giymesine sebep olan sıcakların nedeni belli oldu

(AA)
(AA)
TT

Antarktika'da araştırmacıların şort giymesine sebep olan sıcakların nedeni belli oldu

(AA)
(AA)

ABD'de yapılan bir araştırmada, Antarktika'daki Concordia istasyonunda 18 Mart 2022'de sıcaklığın neredeyse sıfırın altında 11,5 santigrat dereceye yükselmesine neden olan anormal sıcaklık dalgasının sebepleri ele alındı.

Araştırma, mevsim normallerinin yaklaşık sıfırın altında 49 santigrat derece olduğu bölgede bazı araştırmacıların şort giymesine sebep olan sıcak hava dalgasında, iklim değişikliğinin etkisinin az olduğunu gösterirken, asıl sebebin bölgenin doğal değişkenliği olduğunu ortaya koydu.

Aradaki farkın ölçülmesi için bir simülasyon oluşturan araştırmacılar, iklim değişikliğinin etkisinin yalnızca 2 derece civarında gerçekleştiğini belirlerken, söz konusu sıcaklık dalgasının Avustralya'dan sıcak ve nemli hava getiren olağandışı bir hava durumundan kaynaklandığını kaydetti.

Araştırmanın sonuçları, İlerleyen Dünya ve Uzay Bilimi (AGU) dergisinde yayımlandı.


El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu ve UNESCO’dan işbirliği anlaşması

Anlaşma mirası, eğitimi, kapasite geliştirmeyi, doğayı ve yaratıcı sanatları korumayı amaçlıyor (Şarku’l Avsat)
Anlaşma mirası, eğitimi, kapasite geliştirmeyi, doğayı ve yaratıcı sanatları korumayı amaçlıyor (Şarku’l Avsat)
TT

El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu ve UNESCO’dan işbirliği anlaşması

Anlaşma mirası, eğitimi, kapasite geliştirmeyi, doğayı ve yaratıcı sanatları korumayı amaçlıyor (Şarku’l Avsat)
Anlaşma mirası, eğitimi, kapasite geliştirmeyi, doğayı ve yaratıcı sanatları korumayı amaçlıyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu (RCU) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2021’de Paris’te imzalanan uzun vadeli anlaşmanın öngördüğü gibi, gelecekteki kültürel programların etkinleştirilmesine yönelik ikinci aşama anlaşması imzaladı.

Söz konusu anlaşma, entegre kültürel programı ve UNESCO ile Krallıklar Enstitüsü işbirliğiyle Eski Eserleri Koruma Burs Programı’nın geliştirilmesi gibi iki ana projeye odaklanıyor.

sdf
Ula Vizyonu, UNESCO da dahil olmak üzere uluslararası ortaklıkları güçlendirmeyi amaçlayan 2030 Vizyonu’na dayanıyor (Şarku’l Avsat)

RCU ve UNESCO arasındaki entegre kültürel program, Ula’daki sürdürülebilir kalkınma planı için kültürel mirasın varlığını arttırmanın yanı sıra yetenekler oluşturmak ve uluslararası ilişkileri geliştirmek amacıyla çalışırken teknik destek sağlayacak.

Program, önümüzdeki iki yıl boyunca, Ula’da sürdürülebilir alanlar inşa etmekle beraber, kültürel ve sosyal etkileşime dayalı bir kalkınma modeli oluşturmada miras ve yaratıcılığın oynayabileceği role odaklanacak.

xcsd
Yeni anlaşma aynı zamanda Eski Eserleri Koruma Burs Programını da geliştirecek (Şarku’l Avsat)

Ula Vizyonu, UNESCO da dahil olmak üzere uluslararası ortaklıkları stratejik bir şekilde güçlendirerek eğitim, kültür ve bilimin teşvik edilmesini amaçlayan 2030 Vizyonu’na dayanıyor.


90 yaşındaki Michael Caine uzun yaşamın sırrını verdi: Genç bir eş

(AFP)
(AFP)
TT

90 yaşındaki Michael Caine uzun yaşamın sırrını verdi: Genç bir eş

(AFP)
(AFP)

Sör Michael Caine, uzun bir yaşam sürmenin üç "sırrını" paylaştı.

90 yaşındaki oyuncu, hayatını kaybetmiş Glenda Jackson'la oynadığı The Great Escaper adlı dram filminde yakında izlenebilir. Filmde Caine, Normandiya Çıkarması'nın başlangıç günü anısına Fransa'da yapılan kutlamalara katılmak için Britanya'daki bakımevinden kaçan bir II. Dünya Savaşı gazisini canlandırıyor.

Filmin tanıtımı için Daily Mail'a verdiği röportajda Caine'e uzun bir yaşamın anahtarının ne olduğunu düşündüğü soruldu.

Oyuncu, "Daha genç eşler, abur cubur tüketmemek ve hep spor ayakkabı giymek" dedi.

Ve düşmemeye dikkat etmelisiniz.

Caine 1973'ten beri eski oyuncu ve manken Shakira Caine'le (eski adıyla Shakira Baksh) evli. 76 yaşındaki Shakira, Caine'den 14 yaş küçük.

Röportajın başka kısımlarında Caine, zorunlu askerlikten yakınlık koordinatörlerine kadar her şey hakkında düşüncelerini aktardı.

Oyuncu, gençlere zorunlu askerliğin geri getirilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Caine de zorunlu askerliğini orduda, II. Dünya Savaşı sonrası Batı Almanya'nın Iserlohn kasabasında görev yaparak ve Kore'de çatışmalara katılarak tamamlamıştı.

Caine "Bence her genç erkek bunu yapmaya zorlanmalı" dedi.

Bu sizi gerçekten adam ediyor.

Oyuncu "Ben ancak ordudan ayrıldıktan sonra oyuncu oldum. 9 yıl boyunca repertuar tiyatrosunda çalıştım, sonra bir filmde oynadım ve 'Lanet olsun! Filmleri daha çok seviyorum' dedim. Parayı ve diğer şeylerin hepsini sevdim" diye ekledi.

Röportajın ilerleyen bölümlerinde Caine, seks ya da mahremiyet içeren diğer davranışların yer aldığı sahneleri çekerken oyuncuların rahatlığını ve rızasını sağlama amacıyla film ve TV setlerinde istihdam edilen uzmanlar, yani yakınlık koordinatörleri hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

Artık sektörde yaygın bir hal alan bu uygulama, oyunculuk sürecini olumsuz etkilediğini savunan Sör Ian McKellen ve Sean Bean gibi oyuncuların eleştirilerine maruz kalıyor.

Yakınlık koordinatörleri hakkında sorulan soruyu Caine, "Gerçekten mi? Ciddi misiniz? Nedir bunlar? Benim zamanımda hiç böyle şeyler yoktu" diye yanıtladı.

Tek söyleyebileceğim, Tanrı'ya şükür ki 90 yaşındayım ve artık sevgili rolü oynamıyorum. Benim zamanımda bir aşk sahnesini öylece çekerdiniz ve kimse karışmadan devam ederdiniz. Her şey değişti.

Önceki günlerde Netflix dizisi Sex Education'da çalışan, önde gelen bir yakınlık koordinatörü bu mesleğe yönelik eleştirileri ele alarak oyuncuların, bu koordinatörlerin setteki varlığını benimsemede neden isteksiz olabileceğini "anladığını" belirtmişti.

The Great Escaper, 6 Ekim'de Birleşik Krallık'ta gösterime giriyor.

Independent Türkçe


Suudi Arabistan Veliaht Prensi ‘Soudah Zirvesi’ projesinin ana planını açıkladı

Soudah Zirvesi projesi, turizm sektörüne niteliksel bir katkı sağlayacak, Suudi Arabistan’ın kültürel yönünü öne çıkaracak ve ülkenin küresel bir turizm merkezi olmasına katkıda bulunacak (SPA)
Soudah Zirvesi projesi, turizm sektörüne niteliksel bir katkı sağlayacak, Suudi Arabistan’ın kültürel yönünü öne çıkaracak ve ülkenin küresel bir turizm merkezi olmasına katkıda bulunacak (SPA)
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ‘Soudah Zirvesi’ projesinin ana planını açıkladı

Soudah Zirvesi projesi, turizm sektörüne niteliksel bir katkı sağlayacak, Suudi Arabistan’ın kültürel yönünü öne çıkaracak ve ülkenin küresel bir turizm merkezi olmasına katkıda bulunacak (SPA)
Soudah Zirvesi projesi, turizm sektörüne niteliksel bir katkı sağlayacak, Suudi Arabistan’ın kültürel yönünü öne çıkaracak ve ülkenin küresel bir turizm merkezi olmasına katkıda bulunacak (SPA)

Suudi Arabistan Soudah Geliştirme Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ülkenin en yüksek zirvesinde lüks bir dağ turizmi destinasyonu geliştirmeyi hedefleyen ‘Soudah Zirvesi’ (Soudah Peaks) projesini geliştirmeye yönelik ana planı başlattı.

Soudah bölgesinden ve Rijal Almaa’nın bazı bölgelerine kadar uzanan ‘Soudah Zirvesi’ adı verilen proje kapsamında, ülkenin güneybatısındaki Asir bölgesinde deniz seviyesinden 3 bin 15 metre yükseklikte lüks bir dağ turizmi destinasyonu oluşturulacak.

Asir bölgesinin kalkınma stratejisi ‘Qimam ve Shem’i destekleyen proje, Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) turizm, konaklama ve eğlence gibi hayati sektörleri genişleterek ekonomiyi çeşitlendirme çabalarının önemli bir parçası.

Veliaht Prens projeye ilişkin bugün yaptığı açıklamada, Soudah Zirvesi’nin doğal çevreyi, kültürel ve miras zenginliğini korurken, benzeri görülmemiş bir yaşam deneyimi sunarak lüks dağ turizminde yeni bir dönemi temsil ettiğini belirtti.

Muhammed bin Selman, projenin kümülatif gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 29 milyar riyalden fazla artmasına yardımcı olarak ve doğrudan ve dolaylı olarak binlerce kişiye istihdam sağlayarak, 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşılmasına, turizm ve eğlence sektörünün geliştirilmesine ve ekonomik büyümenin desteklenmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Veliaht Prens açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü;

Projeye ilişkin genel plan, gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra uluslararası ve yerel yatırımlar için cazip bir ekonomi inşa edilmesine katkıda bulunacak şekilde çevreyi, doğal kaynakları ve miras kaynaklarını gelecek nesiller için korumaya yönelik küresel çabaları harekete geçirme çabamızı teyit ediyor. Soudah Zirvesi, -Allah’ın izniyle- Suudi Arabistan’daki turizm sektörüne önemli bir katkı sağlayacak, ülkenin kültürel yönünü öne çıkaracak ve küresel bir turizm merkezi haline gelmesini sağlayacak. Ziyaretçiler, Soudah Zirvesi’nin güzelliğini keşfetme, zengin kültürünü ve mirasını keşfetme ve yerel halkın otantik misafirperverliğini deneyimleme fırsatına sahip olacak.

Soudah Zirvesi projesi, 2033 yılına kadar yıl boyunca iki milyondan fazla ziyaretçiye üst düzey lüks konaklama hizmetleri sunmayı hedefliyor.

Projenin ana planı, yerel geleneksel ve mimari tarzları yansıtacak şekilde tasarlanırken, bölgenin hem kültürel, hem de peyzaj mirası tanıtılacak.

Destinasyon, Tahlal, Sahab, Sabrah, Jareen, Rijal ve Es-Sahratu’l Hamra gibi 6 ana bölgeye ev sahipliği yapacak.

Bu bölgelerden her biri oteller, lüks dağ tatil köyleri, dağ evleri, villalar, birinci sınıf malikane sitelerinin yanı sıra spor, macera, sağlıklı yaşam ve kültüre yönelik açık hava etkinlikleri de dahil olmak üzere birinci sınıf bir dizi tesisi içerecek.

Proje kapsamında, 2033 yılına kadar 2 bin 700 otel odası, bin 336 konut ve 80 bin metrekare ticari alan geliştirilecek.

Üç ana aşamadan oluşan ana planda, ilk aşamanın 2027 yılında tamamlanması bekleniyor. İlk aşama 940 otel odası, 391 konut ve 32 bin metrekare ticari alanın geliştirilmesini içeriyor.

Soudah Zirvesi projesi, 627 kilometrekareden fazla bir alana yayılan ve yerleşim alanı yüzde 1’ini aşmayan geniş bir orman ve dağ alanı üzerinde yer alıyor.

Bu, Soudah Geliştirme Şirketi’nin çevrenin korunması ve üst düzey sürdürülebilirlik standartlarına bağlılığının ve Yeşil Suudi Arabistan Girişimi’nin geliştirilmesindeki aktif rolünün altını çiziyor.

Tamamı PIF’e ait olan Soudah Geliştirme Şirketi, Suudi Arabistan’da benzersiz, lüks bir dağ turizmi destinasyonu yaratma misyonunu kararlılıkla sürdürüyor.


Netflix'in rekortmen dizisi One Piece'te heyecanlandıran gelişme

One Piece, Netflix'teki ilk haftasında Wednesday ve Stranger Things'i geride bırakarak 84 ülkede en çok izlenen dizi olmuştu (Netflix)
One Piece, Netflix'teki ilk haftasında Wednesday ve Stranger Things'i geride bırakarak 84 ülkede en çok izlenen dizi olmuştu (Netflix)
TT

Netflix'in rekortmen dizisi One Piece'te heyecanlandıran gelişme

One Piece, Netflix'teki ilk haftasında Wednesday ve Stranger Things'i geride bırakarak 84 ülkede en çok izlenen dizi olmuştu (Netflix)
One Piece, Netflix'teki ilk haftasında Wednesday ve Stranger Things'i geride bırakarak 84 ülkede en çok izlenen dizi olmuştu (Netflix)

Oscar ödüllü Jamie Lee Curtis, Netflix'in canlı aksiyon uyarlaması One Piece'te Dr. Kureha'yı canlandırma istediğini bir kez daha paylaştı.

Curtis geçen hafta sonu Instagram'da hayranlarının kendisini Dr. Kureha rolünde resmettiği çizimleri paylaştı. 64 yaşındaki Curtis, şöyle yazdı:

Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği'nin açgözlülüğüne karşı başlatılan grev adil bir sözleşmeyle düzeltildiğinde One Piece'te Doktor Kureha olmak için lobi yapacağım.

Paylaşım kısa sürede dizi sorumlusu Matt Owens'ın dikkatini çekti ve Curtis'in Dr. Kureha rolünü üstlenmesine destek veren bir yorumda bulundu.

"Lobi yapmana gerek yok" diyen Owens, şu ifadeleri kullandı:

Hak ettiğimizi aldıktan ve işimize döndükten sonra konuşalım!

Jamie Lee Curtis One Piece'teki karakterleri oynama arzusunu ilk kez dile getirmiyor. Korku klasiği Halloween'in yıldızı, daha önce 2021'de San Diego Comic Con panelinde Nico Robin'i canlandırma arzusunu dile getirmiş ancak aralarındaki yaş farkının onu oynamasını zorlaştıracağını belirtmişti.

Amerikalı oyuncu bunun yerine ilgisini Dr. Kureha'ya çevirdi ve karakterle kızı Ruby sayesinde tanıştığını söyledi. 

Dr. Kureha, Luffy'nin ekibinin bir üyesine akıl hocalığı yaparak One Piece'te önemli bir figür olacak. Tony Tony Chopper, 2. sezonda ortaya çıktığında, onu hikayede önemli bir rol oynamaya iten Kureha olacak.

Eiiçiro Oda'nın yazdığı ve ilk olarak 1997'de yayımlanan manga serisi One Piece'in şu an itibariyla toplam 106 cildi bulunuyor. 

Netflix dizisi, Oda'nın eserinin 1999'da anime serisine dönüştürülmesinin ardından ikinci büyük uyarlama olma özelliğini taşıyor. Gizemli One Piece'i bulmaya çalışan Monkey D. Luffy ve korsan ekibinin hikayesi o zamandan beri dünya çapında bir fenomen haline geldi.

Öte yandan Hollywood'da senaristlerin başlatıp oyuncuların da katıldığı grevi sonlandırmak için yapılan görüşmelerde ön anlaşma sağlandı. Ancak yaklaşık 5 aydır süren ve şimdilik askıya alınan grevin sona erebilmesi için Amerika Yazarlar Birliği (WGA) üyelerinin de anlaşmayı kabul etmesi gerekiyor.

Independent Türkçe


John Wick'in meşhur kuralı ihlal etmesi 6 yıl sonra çok daha anlamlı hale geldi

Üç bölümlük dizide başroldeki Colin Woodell'e Mel Gibson, Mishel Prada, Hubert Point-Du Jour, Adam Shapiro ve Nhung Kate eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)
Üç bölümlük dizide başroldeki Colin Woodell'e Mel Gibson, Mishel Prada, Hubert Point-Du Jour, Adam Shapiro ve Nhung Kate eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)
TT

John Wick'in meşhur kuralı ihlal etmesi 6 yıl sonra çok daha anlamlı hale geldi

Üç bölümlük dizide başroldeki Colin Woodell'e Mel Gibson, Mishel Prada, Hubert Point-Du Jour, Adam Shapiro ve Nhung Kate eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)
Üç bölümlük dizide başroldeki Colin Woodell'e Mel Gibson, Mishel Prada, Hubert Point-Du Jour, Adam Shapiro ve Nhung Kate eşlik ediyor (Peacock/Lionsgate)

Yeni dizi The Continental, John Wick filmlerinin öncesini merkeze alıyor ve Keanu Reeves'in 4 filmi boyunca anlatılan yeraltı suç dünyasına odaklanıyor. 

Dizi, John Wick serisinde Ian McShane'ın canlandırdığı Winston Scott'ın daha genç halini ve New York Continental'ın nasıl sahibi olduğunu merkeze alıyor.

The Continental 70'lerde, John Wick filmlerinden 40 yıl önce geçiyor. The Continental'da suç imparatorluğuyla ilgili farklılıklar olsa da diziye adını veren oteldeki kural ve düzenlemeler gibi benzerlikler de var.

The Continental'da öne çıkan karakterlerden biri, Mel Gibson'ın canlandırdığı Cormac. 67 yaşındaki oyuncunun performansı, "Mad Max'ten bu yana en iyisi" diye değerlendiriliyor. Eleştirmenler, Amerikalı oyuncunun "çılgın" performansının John Wick hayranlarını etkileyeceğini düşünüyor.

*Buradan sonrası spoiler içerir, bizden söylemesi*

Cormac, dizinin ilk bölümünün hemen başında The Continental'ın en büyük kuralını açıklarken gösteriliyor: Otel sınırları içerisinde şiddet yasak.

Bu, John Wick filmlerinde belirlenen ana kuraldı ve The Continental, serinin dünyasında bu kuralın önemini ve ciddiyetini vurguluyor.

Cormac ilk sahnede bu kuralı Continental'ın yöneticilerinin bile çiğneyemeyeceğini açıklıyor. Bu da peşine düştüğü Frankie karakterini bulamadıkları için öfkeli olduğu adamlarını öldüremeyeceği anlamına geliyor. 

Sonuç olarak, Cormac balkonunun penceresini açık bırakıyor ve adamları kendini boşluğa bırakarak intihar ediyor. 

Bu sadece Cormac'ın acımasızlığını ve gücünü vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda The Continental'ın tek ana kuralının sağlamlığını gösteriyor. 

Eleştirmenlere göre dizinin henüz ilk bölümde otelin bu kuralına dikkat çekilmesi, John Wick filmlerine fayda sağlıyor. The Continental, özellikle Cormac ve adamlarının yer aldığı sahne aracılığıyla, bu kuralın ne kadar hayati olduğunu anlatıyor. 

Böylece John Wick serisinin ikinci ve üçüncü filmleri daha da anlamlı hale geliyor.

John Wick 2'nin (John Wick: Chapter 2) sonunda John, New York Continental'ın sınırları içinde Yüksek Şura'nın bir üyesini, Santino D'Antonio'yu acımasızca öldürüyor.

The Continental'da bu kuraldan taviz verilmeyeceği net bir şekilde vurgulanıyor. Bu da John Wick'in canına ne kadar tak ettiğini ve kuralı çiğneyecek kadar gözünü kararttığını gösterdiği için serinin ikinci filmindeki sahneyi daha da anlamlı hale getiriyor. 

John Wick, pek çok insanın çiğnemekten korktuğu kuralı ihlal etmekten başka çıkış yolu göremiyordu. Eleştirmenlere göre bu, The Continental'ın devam filmlerindeki olaylara anlam yüklemeyi başardığı ve seriyi geliştirmeyi başardığı anlamına geliyor. 

Independent Türkçe


Kalorisi düşük gazlı içecek içen hamilelerin çocuklarında otizm görülme riski neden daha fazla?

Düşük kalorili içeceklerde aspartam kullanılıyor (AP)
Düşük kalorili içeceklerde aspartam kullanılıyor (AP)
TT

Kalorisi düşük gazlı içecek içen hamilelerin çocuklarında otizm görülme riski neden daha fazla?

Düşük kalorili içeceklerde aspartam kullanılıyor (AP)
Düşük kalorili içeceklerde aspartam kullanılıyor (AP)

ABD’de yürütülen yeni bir çalışma, düşük kalorili gazlı içecek veya birçok gıdayı tatlandırmak için kullanılan yapay tatlandırıcı aspartam içeren diğer yiyecek ve içecekleri tüketen hamile veya emziren kadınların özellikle ‘erkek çocuklarında’ daha yüksek oranda otizm görülebileceğini ortaya çıkardı.

Şarku’l Avsat’ın Fox News’ten aktardığı habere göre, araştırmacılar, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı konan 235 çocuğun annesinin rapor edilen aspartam tüketimini analiz etti.

Daha sonra, bu sonuçlar ‘tipik nörolojik gelişime’ sahip 121 çocuktan oluşan bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı.

Texas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’ndeki araştırmacılar, otizmli çocukların, anne karnındayken veya emzirilirken günlük olarak aspartamla tatlandırılmış ürünlere üç kat daha fazla maruz kaldıklarını buldu.

Ancak araştırmacılar, bu çalışmadaki otizm vakalarının çoğunun (yüzde 87) erkek olduğuna dikkat çekti.

Araştırmanın başyazarı Sharon Parten Fowler çalışma bulgularına ilişkin şunları söyledi;

“Hamilelik ve emzirme sırasında aspartam tüketimi ile çocuklarda otizm görülme sıklığı arasındaki bu ilişkiyi, annelerin maruz kaldığı ve çocuklarının hastalığa yakalanma riskini etkileyebilecek ek risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi toplandıkça incelemek önemli olacaktır.”

ascdf
Hamilelik ve emzirme döneminde aspartam tüketimi ile çocuklarda otizm görülme sıklığı arasında bir ilişki olduğu ortaya çıktı (AP)

Fowler, bu çalışmanın, kadınların hamilelik sırasında bu ürünleri tüketmesine ilişkin uyarıda bulunan ilk araştırma olmadığını söyleyerek, şu ifadelerle açıklamasını sürdürdü;

“2010’dan bu yana, hamilelik sırasında düşük kalorili gazlı içecekler içen kadınların çocuklarında artan sağlık risklerine ilişkin bir dizi rapor yayınlandı.”

Bu sağlık riskleri arasında, erken doğum riskinin yanı sıra çocuklukta obezite riskinin artması da bulunuyor.

Fowler araştırmaya ilişkin ayrıca şunları söyledi;

“Yakın zamanda yapılan bir araştırma, diyet içeceklerde kullanılan tatlandırıcıların, çocuğu rahimde çevreleyen amniyotik sıvıda ve çocuğun göbek kordonundaki kanda bulunduğunu gösterdi. Bu, bir kadın diyet tatlandırıcıları içtiğinde bunların rahme ve çocuğun içinde bulunduğu sıvıya ulaştıklarını kanıtlıyor.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Temmuz ayında yaptığı açıklamada, aspartamın insanlar için olası bir kanserojen olarak sınıflandırıldığını bildirdi.