Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanı'nı görevden aldı

Tunus Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanı'nı görevden aldı

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 09:15
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (Reuters)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi'nin görevine son verdi. AFP’nin haberine göre Said’in bu kararıyla el-Cerendi, ülkedeki gergin siyasi ortamda yıl başından bu yana görevinden alınan dördüncü bakan oldu.

Tunus Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde dün (Salı), “Dışişleri, Göçmenlik ve Yurtdışındaki Tunuslular Bakanı Sayın Osman el-Cerendi'nin görevine son vererek yerine Sayın Nebil Ammar'ı atama” kararı alındığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı ilk kez, bir bakanlığı etkileyen bu kararın gerekçelerine değinmedi.

Cumhurbaşkanı Kays Said, ocak ayının başından beri 3 bakanı görevden aldı. Bunlar: Ticaret, Tarım ve Eğitim bakanları.

Söz konusu görevden alma kararları, Tunus'un bölünmelerle karşı karşıya olduğu bir ortamda gerçekleşti. 17 Aralık ve 29 Ocak'ta yapılan milletvekili seçimlerini muhalefet boykot etmişti.

Siyasi gerginliklere ek olarak Tunus, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 80'inden fazlasını oluşturan ve uzmanlara göre yetersiz tedarikten dolayı sık sık temel malzeme kıtlığına neden olan borcu nedeniyle bir mali krize tanık oluyor.

Tunus, reformların uygulanması karşılığında Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 1,9 milyar euro değerinde yeni bir kredi almak için aylardır bir anlaşma üzerine müzakerelerde bulunuyor.

Uzmanlara göre, IMF ile Ekim ortasında bir ön anlaşmaya varılan müzakereler, Tunus Cumhurbaşkanı’nın bazı temel ürünler üzerindeki devlet sübvansiyonlarını kaldırma konusundaki isteksizliği nedeniyle durmuş durumda.


Editörün Seçimi

Multimedya