Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Depremzedelere yardım için Suriye rejimiyle işbirliği yapmıyoruz

ABD: Depremzedelere yardım için Suriye rejimiyle işbirliği yapmıyoruz

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 11:15

ABD, Türkiye merkezli yıkıcı depremin etkilendiği Suriye’de kurban ve mağdurlara yardım etmek için ülkedeki yerel sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştığını ve yardımların rejime teslim edilmeyeceğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken gazetecilere verdiği demeçte, “Suriye’de, ABD tarafından finanse edilen ve etkilenenlere hayat kurtaracak yardımlar sağlayan insani yardım ortaklarımız var. Suriye’deki insanların bu felaketten kurtulmalarına yardımcı olmak için bu yardımı sağlamaya kararlıyız. Bu fonların elbette rejime değil Suriye halkına gittiğini burada vurgulamak istiyorum. Bu değişmeyecek” dedi.

ABD Kalkınma Yardımı Ajansı’nın (USAID) Operasyonlar Başkanı Stephen Allen ise Ankara’da yaptığı açıklamada, “Tüm insani çabalar artık Suriye’nin kuzeybatısına yöneliktir” dedi.

Allen, ABD yardımının, kurtarma çabalarının yanı sıra barınak ve yiyecek sağlanmasını içerdiğini vurguladı ancak güvenlik gerekçesiyle kendileriyle çalışan sivil toplum örgütlerinin ismini vermedi.

ABD, Şam hükümetini tanımıyor ve herhangi bir normalleşme veya doğrudan yeniden yapılanma yardımını reddediyor.

Allen gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda Türkiye’de odaklandığımız şey bu ekipleri konuşlandırmak ve hayat kurtarmaktır. Konutu olmayan veya acil yardıma ihtiyacı olan sakinler için ek yardıma ihtiyaçları olursa, kesinlikle sağlamaya hazırız” dedi.

Allen, Türkiye’ye gönderilen iki kurtarma ekibinin Çarşamba sabahı geleceğini ve Adıyaman ilçesine gideceğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya