Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Enkaz altında dünyaya gelen mucize kız bebek: Ölen annesine göbek kordonu ile bağlıydı

Enkaz altında dünyaya gelen mucize kız bebek: Ölen annesine göbek kordonu ile bağlıydı

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 11:45
Suriyeliler dün de Afrin bölgesindeki Cenderes kasabasında enkaz altında hayatta kalanları ve hayatlarını kaybedenleri aramaya devam etti. (Reuters) Kurtarma çalışmaları sırasında kasabadaki molozların altında doğuma tanıklık edildi. (AP)

Suriye'nin kuzeyindeki Cenderes kasabasında, mahalle sakinleri ve kurtarma ekipleri enkaz altından mucizevi bir şekilde dünyaya gelen bir kız çocuğu çıkardı. Çocuk kurtarıldığında, depremin evlerini yerle bir etmesinden sonra ölen annesine göbek kordonu ile bağlıydı. AFP’nin haberine göre El-Nur yetim olarak dünyaya geldi. Babası Abdullah Al-Muleyhan, annesi Afra, teyzesi ve dört kardeşinden oluşan tüm ailesi depremde yaşamını yitirdi.

Ailenin bir akrabası, Halil el-Sevadi için kelimeler yetersiz kalıyor. El-Sevadi dün AFP’ye büyük bir üzüntüyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ebu Rudeyna (Rudeyna’nın babası, Halil) ve ailesini arıyorduk. Önce kız kardeşini, sonra Ümmü Rudeyna’yı (Rudeyna’nın annesi) bulduk. Rudeyna da annesinin yanındaydı. Kazı yaparken bir ses duyduk. Subhanallah… Göbek bağıyla bekleyen küçük kızı bulmak için toprağı temizledik. Göbek bağını kestik ve kuzenim bebeği hastaneye götürdü."

Sosyal medyada dolaşan bir videoda, vücudunu kanla karışık bir toz tabakası kaplamış ve göbek kordonu sarkmış çıplak bir kız çocuğunu kucağında taşıyarak koşan bir adam görüldü. Sıfıra varan düşük sıcaklıkların ortasında, videonun arka planında bir adamın küçük kızı hastaneye götürmesi için bir araba getirilmesini istediği duyulurken başka birinin de molozun üzerinden koşarak bebeği sarmak için bir battaniye getirdiği kaydedildi.

AFP, kurtarma ekipleri ve çevredekilerin saatlerce süren sıkı arama ve kurtarma çalışmalarının ardından ailenin cenazesini çıkardığını, bebeğin de Halep vilayetinde bulunan Afrin'deki Cihan Hastanesi'nde kuvözde tedavi altına alındığını bildirdi.

Tedaviyi yapan doktorun tahminine göre küçük kız hastaneye vardığında, doğumundan sonra enkaz altında saatler geçirdikten sonra ekstremitelerinde şiddetli soğuk ve düşük iç sıcaklığından muzdaripti.

Küçük kızın sağlık durumunu takip eden çocuk doktoru Hani Maruf, AFP’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Kurtarılan bebeğe ilk müdahaleyi yaptık. Saatlerce beslenmeden kaldığı için intravenöz enjeksiyonlarla kalsiyum verdik. Genel durumu stabil ama vücudunda ciddi morluklar var."

Açıklamada morlukların muhtemelen anne karnındayken oluştuğu, doğumun depremden yaklaşık 7 saat sonra gerçekleştiğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Maruf, küçük kızın ağırlığının yeni doğmuş bir bebek için normal olan üç kilogramın üzerinde olduğunu, bunun da doğumun normal vaktine yaklaştığı zaman gerçekleştiği anlamına geldiğini kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın kasabadaki AFP muhabirinden aktardığına göre küçük kız tıbbi gözetim altındayken, ailesinin geri kalanının cenazesi ise dün öğleden sonra Cenderes’te kaldırıldı.

Cesetler çıkarıldıktan sonra yıkılan binanın bitişiğindeki bir eve götürüldü ve burada boş bir odaya konuldu.

El-Sevadi yaptığı açıklamada küçük kızın aile fertlerinin isimlerini aktardı. "Deyrizor'dan göç ettirildik. Abdullah benim kuzenim. Ben de onun kız kardeşinin kocasıyım" dedi.

Türkiye sınırına yakın Cenderes kasabasının sokaklarında, önceki gün Suriye'yi vuran ve merkez üssü komşu Türkiye olan depremin bıraktığı yıkımın korkunç etkisi sürüyor. AFP muhabiri, Mart 2018'de Kürtlerin çoğunlukta olduğu bölgeye yapılan büyük bir saldırının ardından muhalif grupların kontrolünü ele geçirdiği kasabadaki 50'den fazla binanın tamamen yıkıldığını belirtti.

Suriye Sivil Savunma Örgütü Beyaz Miğferler (Şam’ın kontrolü dışındaki kuzey Suriye bölgelerinde faaliyet gösteriyor) Suriye'nin kuzeybatısında 210'dan fazla binanın tamamen ve 520'den fazlasının da kısmen yıkıldığını,  binlerce bina ve evin çatladığını aktardı. Örgüt dün Twitter üzerinden şu açıklamada bulundu:

“Bölgede enkaz dağları oluşmuş durumda. Zaman hızla akıyor ve binlerce hayat hala molozların altında kurtarılmayı bekliyor."


Editörün Seçimi

Multimedya