Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’nın Zaviye şehrinde çatışma çıktı: 4 ölü

Libya’nın Zaviye şehrinde çatışma çıktı: 4 ölü

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 09:45
Libya, felaketinin vurduğu Türkiye'ye yardım ekibi yolladı. (UBH)

Trablus’un batısında Zaviye kentinde dört kişinin öldüğü çatışma günemin üst sıralarında yer adı. Ancak Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe,  çatışmaya lişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Dibeybe hükümetine bağlı Batı Sahili Askeri Bölgesi de, Zaviye kentinde meydana gelen çatışmanın taraflarını sakinleştirmek için bölgeye birlikler gönderildiğini duyurdu. Bölge komutanı Salih en Nemruş, Zi Hilal bölgesinde çatışmaların yaşandığı alanlara olayların tekrarlanmasını önlemenin yanı sıra vatandaşların mal ve mülklerin korunmasını sağlamak için 103. Piyade ve 52. Piyade Tugayı’nı konuşlandırdı. Nemruş ayrıca tüm tarafları ‘şehir halkının birliğini dağıtma girişimlerine kapılmamaya’ çağırarak, vatandaşların can ve mallarının tehdit edilmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

Libya Yaşlılar Uzlaşma Konseyi Sözcüsü, kenti kontrol eden silahlı gruplar arasındaki çatışmaların sona erdiğini duyurdu. Zaviye Kızılay’ı, daha önce acil durum ekibinin devam eden çatışma nedeniyle mahsur kalanları için bölgeye giremediğine dair yapılan şikayetten sonra çatışmaların durduğu ve bölgeye sükunetin geri döndüğü bilgisini doğruladı.

Diğer yandan Dibeybe, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Libya’nın depremin bıraktığı yansımalarda Türk hükümetinin ve halkının yanında olduğunu iletti. Ayrıca Erdoğan'ın birlik hükümetinin 'Türkiye'yi destekleme çabalarına teşekkür ettiğini aktardı.

Dibeybe hükümeti, Ulusal Güvenlik Kurumu’ndan, askeri tıp ve acil müdahaleden bir ekibin Türk makamlarının yürüttüğü arama ve kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmanın yanı sıra insani yardım sevki için Türkiye'ye gittiğini duyurdu.

Bu bağlamda Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Erdoğan’a şiddetli depremde yaşamını yitirenler için taziye mesajı gönderdi. Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa da depremden etkilenen Lübnan, Suriye ve Türkiye’ye gönderdiği taziye mesajında, dayanışma içerisinde olduklarını bildirdi.

Dibeybe hükümetinin İçişleri Bakanlığı da başkent Trablus ve çevresini güvence altına almak için güvenlik planının ikinci aşamasının başlatıldığını duyurdu. Açıklamada UBH İçişleri Bakanı Imad Trabelsi, emniyet ve karakollara destek amaçlı tahsis edilen motorlu araçların, vatandaşlara hizmet vermek amacıyla başkent çevresindeki emniyet müdürlüklerine teslim edildiği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya