Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İtalyan bilim insanı: Deprem nedeniyle Türkiye 3 metre hareket etti

İtalyan bilim insanı: Deprem nedeniyle Türkiye 3 metre hareket etti

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 14:15
Türkiye'deki yıkımın bir parçası (AFP)

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) Başkanı Carlo Doglioni, Richter ölçeğine göre önceki gün Türkiye'yi vuran ve 7,7 büyüklüğündeki depremin ülkenin 3 metre güneybatısına doğru kaymasına neden olduğunu bildirdi.

İtaly 24’e konuşan Doglioni, “Sanki Türkiye güneybatıya, Arabistan kuzeydoğuya kaymış gibi” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Anadolu Levhası, Arap Levhası ve Avrasya Levhasına bitişik büyük fay hatları üzerinde yer alıyor,  bu da ülkeyi önemli bir deprem bölgesi haline getiriyor.

İtalyan bilim insanı, “Arap fay hattı, Anadolu fay hattından kuzeydoğu-güneybatı ekseninde 3 metre hareket etti gibi gözüküyor” ifadelerini kullanarak, nihai bir sonuca ulaşmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu bildirdi.

British University of Durham Jeoloji Profesörü Dr. Bob Holdsworth, Anadolu levhasının Arap levhasını 3 metre aştığını söyledi.

Resmi rakamlara göre, yıkıcı depremden ölenlerin sayısı 9 bine yaklaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, “Şu an itibarıyla vefat edenlerin sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133, yıkılan bina sayısı 6 bin 444" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya