Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İdlib’de bir kız çocuğu 40 saat sonra enkaz altından kurtarıldı

İdlib’de bir kız çocuğu 40 saat sonra enkaz altından kurtarıldı

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 12:45
Beyaz Baretliler ekipleri İdlib’de çöken bir binanın enkazı altında hayatta kalanları arıyor (EPA)

Suriye’nin İdlib vilayetindeki kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan, Salkin kasabasındaki bir binanın enkazı altında 40 saat sonra bir kız çocuğunu kurtarmayı başardı.

Beyaz Baretliler olarak bilinen Suriye Sivil Savunma ekipleri tarafından Twitter’da yapılan açıklamada, İdlib kırsalındaki Salkin’de evinin enkazı altında 40 saatten fazla mahsur kalan bir çocuğun kurtarıldığı ifade edildi.

Tweet ile birlikte paylaşılan videoda, kurtarma ekiplerinin kız çocuğunu enkazdan çıkardığı ve ardından tekbir getirdiği anlar görüldü.Beyaz Baretliler ekipleri, depremin vurduğu Suriye’nin kuzeybatısındaki depremin vurduğu bölgelerde yıkılan binaların altında kalanları kurtarma operasyonlarına sivil gönüllülerin de yardımıyla devam ediyor.

Sivil Savunma ekibinin açıklamasına göre, muhaliflerin kontrolündeki kuzeybatı bölgesinde deprem sonucu en az bin 120 kişi öldü ve 2 bin 500 kişi yaralandı. Bu sayıların önemli ölçüde artması bekleniyor.

Şarku’l Avsat’ın Suriye devlet haber ajansı SANA’dan aktardığı habere göre, hükümetin kontrolündeki Halep, Lazkiye, Hama, İdlib ve Tartus’ta en az 812 kişi öldü ve bin 449 kişi yaralandı.

Pazartesi sabaha karşı Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem sonucu çevre illerin yanı sıra Suriye’de de binlerce bina yıkıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya