Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Polis ve güvenlik güçlerinin ortak operasyonunda Pakistan Talibanı’na bağlı 12 militan öldürüldü

Polis ve güvenlik güçlerinin ortak operasyonunda Pakistan Talibanı’na bağlı 12 militan öldürüldü

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 15:45
Polis memurları, geçen ay Hayber bölgesindeki merkezlerini hedef alan bir intihar saldırısının ardından inceleme yapıyor (EPA)

Pakistan’ın Hayber-Pahtunhva eyaletinde bulunan Lakki Marwat bölgesinde, polis ve güvenlik güçlerinin dün gece düzenlediği ortak operasyonda Pakistan Talibanı’na (TTP) mensup 12 militan öldürüldü.

Pakistan merkezli The Nation gazetesinin haberine göre polis, örgüte mensup teröristlerin Aralık 2022’de meydana gelen bir saldırıda 6 polisi öldürdüğünü bildirdi.

Bir haftadır izlenen militanlara yönelik operasyonda, teröristlerin elindeki silah ve mühimmatların ele geçirildiği bilgisi verildi.

Polis, öldürülen militanların kimliklerinin belirlendiğini de açıkladı.

Öte yandan, Dera İsmail Han bölgesindeki bir polis kontrol noktasına yapılan saldırı püskürtüldü.

Teröristlerle 25 dakika süreyle çatışmanın ardından çevik kuvvetin gelmesi üzerine saldırganlar kaçtı.

Bir Pakistan heyetinin, Afganistan’daki sığınaklardan faaliyet gösterdiği iddia edilen militanlara karşı Afgan hükümetinden destek istemek için Kabil’e gitmesi bekleniyor.

Afganistan’daki Taliban ile aynı ideolojiyi benimseyen Pakistan Talibanı, onlarca yıldır süren şiddet olayları sırasında yaklaşık 80 bin kişiyi öldürdü.

Militanlar, 2014’ten bu yana bir dizi saldırıyla Afganistan sınırındaki kalelerine geri püskürtüldü, ancak Afganistan’da Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından yeniden toplanmaya çalışıyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya