Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kahire, Nil Havzası ülkelerinin de su güvenliğini savunuyor

Kahire, Nil Havzası ülkelerinin de su güvenliğini savunuyor

Etiyopya’nın Nahda Barajı rezervuarını dördüncü kez doldurması öncesinde Mısır Sulama Bakanı’nın birbiri ardında gelen ziyaret ediyor
Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 13:30
Suveylem, Tanzanya’daki Julius Nyerere Barajı’nı ziyaret etti (Mısır Su Kaynakları Bakanlığı)

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Hani Suveylem, Nil Havzası ülkelerine yönelik yurt dışı turunun ikinci durağı kapsamında Burundi’ye iki günlük ziyaretine başladı. Resmi bir açıklamada Suveylem’in Burundi Çevre, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sanctus Niragira ile ‘iki ülke arasında su kaynakları ve sulama alanında ortak iş birliğini geliştirmek’ için görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Mısırlı Bakan’ı iki gün önce Tanzanya ziyareti ile başlayan Nil Havzası ülkeleri turu, Etiyopya’nın Mısır ve Sudan ile arasındaki gerilimi artıran bir şekilde Nahda Barajı rezervuarının dördüncü dolumu için yaptığı hazırlıklarla eş zamanlı olarak başladı. Suveylem birkaç hafta önce hem Sudan’ı hem de Güney Sudan’ı ziyaret ederek ve İran’ın Nil’i izlemesi hakkında görüşmüştü.

Mısırlı Bakanı dün yaptığı açıklamada, ‘Nil Nehri’nin bir rekabet ve anlaşmazlık nedeni değil, iş birliği ve barış kaynağı olması’ gerektiğini vurguladı. Mısır’ın, ‘herhangi bir ülkenin, başka hiçbir ülkeye zarar vermemek koşuluyla, kalkınma arayışında olmasının meşru bir hak olduğuna’ inandığını da sözlerine ekledi.

Suveylem, ülkesinin ‘ortak çıkarlar oluşturarak ve tüm taraflar için karşılıklı fayda sağlayarak, havza ülkeleri arasındaki iş birliğini destekleme’ konusundaki rolünü vurguladı. Ayrıca “Mısır ve Tanzanya arasındaki iş birliği uzun yıllar öncesine dayanıyor, bu süreçte su kıtlığı yaşayan topluluklara hizmet etmek için yeraltı suyu kuyuları açmaya yönelik projelerin uygulandı” ifadelerine de yer verdi.

Mısır, 2011 yılından bu yana Etiyopya tarafından Nil Nehri’nin ana kolunda inşa edilen barajın yıllık su payını etkilemesinden endişe ediyor. Kahire, barajın doldurulmasını ve işletilmesini düzenleyen bağlayıcı bir yasal anlaşmanın imzalanması çağrısında bulunuyor. Etiyopya ise, hidroelektrik barajının inşası için bastırarak, su kaynaklarını kullanarak kalkınma hakkın öne sürüyor.

Kahire Üniversitesi Afrika Çalışmaları Fakültesi’nde çalışan Su Kaynakları Profesörü Abbas Şaraki’ye göre, Etiyopya, Nahda Barajı’nın orta koridorunu hazırlamaya ve Nahda Barajı’nın dördüncü dolumu için yeni beton dökmeye hazırlanıyor.

Şaraki Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda “Uydu görüntüleri geçtiğimiz günlerde, yeni beton dökmeye başlama hazırlıkları nedeniyle orta şeritte hafif bir değişiklik gösterdi” ifadelerine de yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya