Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Kuvvetleri’nden bir heyet Patrik Rai ile cumhurbaşkanlığı krizini görüştü

Lübnan Kuvvetleri’nden bir heyet Patrik Rai ile cumhurbaşkanlığı krizini görüştü

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Caca açıklamasında “Adayımız Mişel Muavvad’dır” dedi.
Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 14:00
Patrik Rai, 7 Şubat’ta ‘Güçlü Cumhuriyet’ bloğu heyetiyle bir araya geldi. (NNA)

Lübnan Kuvvetleri Partisi Genel Başkanı Samir Caca’nın eşi milletvekili Setrida Caca, İlerici Sosyalist Parti lideri Velid Canbolad’a ‘cumhurbaşkanı olarak bir isim üzerinde anlaşmaya varmak için’ Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’ye sunduğu üç isim dolayısıyla dolaylı eleştiride bulundu. Caca, “Keşke önceden bizimle koordine olsaydı” diyerek, partisinin milletvekili Mişel Muavvad’ın adaylığına bağlı olduğunu vurguladı.

Setrida Caca, Güçlü Lübnan bloğundan bir heyetin Maruni Patriği Beşara er-Rai ile görüşmesinin ardından şu açıklamada bulundu:

“Bir önceki dönemde ülkede iktidarın dizginlerini elinde bulunduranların, bugün imkansızı yaparak Lübnanlıları kendi iradeleri dışında ele geçirmeye devam ettiğini vurgulamamız önemlidir. Son dönemde yargıda yaşananları gördük. Bazılarının askeri kurumun imajını, itibarını ve şeffaflığını zedeleyerek nasıl yok etmeye çalıştığını da unutamayız. Oysa bu kurum, İç Güvenlik Güçleri ile birlikte halen ayakta olan ve vatandaşı koruyan, ülkede asayişi dayatan kurumdur diyebiliriz. Patrik Rai’nin bir cumhurbaşkanı seçilmesi için yapılan baskılarda bize katılmasını istedik. Meslektaşlarım ve Lübnan Kuvvetleri Partisi adına, egemen partilerin milletvekillerini, değişim milletvekillerini ve bağımsız milletvekillerini Beyrut Limanı’ndaki patlama ve adli müfettiş Yargıç Tarık el-Bitar’ı devirme girişiminden vazgeçme konularında bizimle iş birliğine davet ediyorum. İddianame çıkana, bir cumhurbaşkanı seçme konusunda iş birliği yapılana, reformist, bir an önce kurtarıcı bir cumhurbaşkanı seçilene, vatandaşların acı ve dramını dindirene ve Lübnan’ı içinde bocaladığı krizden kurtarma sürecine başlayana kadar konu üzerindeki çalışmalarına devam etmesinde ısrarcı olduk.”

Caca, cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda dış müdahaleye bel bağlayanlara da şöyle seslendi:

“Yaptıkları hiç doğru değil. Dışarıdan müdahale edilmesini beklemek büyük bir hata. Çünkü dışarısı, kendi işleriyle ve sorunlarıyla meşguldür ve bekleme süresi uzun olur. Ülke ve halk artık beklemeye dayanamazken hepimiz, bu hak üzerine ve doğru kişiyi doğru yere getirmek için çalışmalıyız. Lübnan Güçleri, Taif Anlaşması’nı ilk onaylayan ve destekleyendi. Bundan da öte, bedelini taraf ve birey olarak ödeyen bizleriz. Bu anlaşmaya bağlı kalmamız ve iyi bir şekilde uygulamamızın bir sonucu olarak tutuklandık, zulüm gördük ve bazı yoldaşlarımız suikasta kurban gitti.”

İlerici Sosyalist Parti Başkanı Velid Canbolad’a girişimi için teşekkürlerini ileten milletvekili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle Meclis Başkanı Nebih Berri’nin Süleyman Franciyye’nin ismini vermeyi kabul etmediğini öğrendiğimizden sonra, keşke başarılı olmak için bizimle koordinasyon sağlasaydı. Bugün için adayımız Mişel Muavvad’dır.”


Editörün Seçimi

Multimedya