Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki depremzedelere yardım için 3 sınır kapsını açtı

Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki depremzedelere yardım için 3 sınır kapsını açtı

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 17:00
Suriye'deki depremzedelerden biri (AFP)

Türk makamları, Kahramanmaraş'ta meydana gelen şiddetli depremlerden etkilenen Suriye'nin kuzey bölgelerine yardımların 3 sınır kapısından ulaştırılmasına izin verdi.

Suriye Müzakere Komisyonu (SMK) Başkanı Bedir Camus Çarşamba günü Twitter hesabından Türkiye'nin insani yardımın Bab el-Hava Sınır Kapısı, Bab el-Selam ve El-Rai olmak üzere 3 sınır kapısından kuzey Suriye'ye girmesine izin verdiğini söyledi. 

Camus, Türk hükümeti ile sürekli iletişimin ardından, yardımın ana giriş olan Bab el-Hava'ya ek olarak Bab el-Selam ve El-Rai sınır kapılarından girmesine izin verildiğini söyledi. SMK Başkanı ayrıca, İdlib ve Halep için ülkeleri ve uluslararası kuruluşları 'acil ve derhal harekete geçmeye' çağırdı.

Beyaz Baretliler sivil savunma ekibi, muhalefetin kontrolündeki Suriye'nin kuzeybatısındaki depremde ölü sayısının bin 280'e, yaralı sayısının ise 2 bin 600'e yükseldiğini açıklayarak, sayının ilerleyen saatlerde artmasının muhtemel olduğunu vurguladı.

Türkiye ve kuzeybatı Suriye'yi vuran yıkıcı depremin ardından, Suriye'de ölü sayısında sürekli bir artış olurken, arama kurtarma ekipleri canla başla arama çalışmalarına devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya