Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan depremzedeler için hava köprüsü ve halk bağışları için Sahem uygulamasını devreye soktu

Suudi Arabistan depremzedeler için hava köprüsü ve halk bağışları için Sahem uygulamasını devreye soktu

Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 10:15
KSRelief Genel Müdürü Dr. Abdullah Rabia (SPA)

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatları doğrultusunda, iki gün öce Suriye ve Türkiye'yi vuran ve binlerce kişiyi öldüren yıkıcı depremden etkilenenlere yardım etmek için bir hava köprüsü ve yardım kampanyası başlattı.

Kraliyet Divanı Danışması ve KSRelief Genel Müdürü Dr. Abdullah Rabia, kurtarma ve hızlı müdahale ekiplerinin depremden etkilenen bölgelere ulaşması için önümüzdeki saatlerde barınak, sağlık, gıda ve lojistik yardım ulaştırılması adına hava köprüsünün açılacağına değindi.

Rabia, Suudi Arabistan tarafından sağlanan yardımın herhangi bir dini, siyasi, askeri veya etnik gündemle bağlantılı olmadığını ifade ederek, KSRelief’in kurulduğu günden bu yana, herhangi bir gündeme bağlamadan Suriye halkının acılarını hafifletmek için çalıştığını söyledi.

Dün başkent Riyad'da Suriye ve Türkiye'deki depremlerden etkilenenlere yardım amaçlı halk kampanyasının başlatılması sırasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rabia, “Yaralıları hiçbir siyasi aidiyet gözetmeksizin önemsiyoruz. Birleşmiş Milletler kuruluşları ve yerel kuruluşlarla mevcut çalışmalarımızla Suriye'nin tüm bölgelerindeki kardeşlerimize ve çocuklarımıza ulaşacağız” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan’ın dünyada ilk kez tüm halkına Türkiye ve Suriye için bağış çağrısında bulunan ülke olduğunu ifade eden Dr. Rabia, bağışların Sahem uygulaması veya kampanya için belirlenen banka hesabı aracılığıyla ya da merkezin internet sitesinde yer alan çeşitli bağış kanalları aracılığıyla toplanacağını ifade etti.

Rabia açıklamasına şu ifadelerle devam etti;

“Yardım kampanyası, depremden etkilenenlere barınak, sağlık, gıda ve lojistik yardım sağlamak için önümüzdeki saatlerde bir hava köprüsünün başlatılması da dahil olmak üzere çeşitli programların uygulanmasını içeriyor. Buna ek olarak, kurtarma ekipleri, hızlı müdahale ekipleri ve acil sağlık ekipleri, zamanlarını, emeklerini ve deneyimlerini kardeş halkların başına gelen büyük yarayı hafifletmek için gönüllü ekiplerle ortaklaşa deprem bölgelerine gidecek.”

Kraliyet Divanı Danışmanı, Kıdemli Alimler Konseyi üyesi Şeyh Dr. Saad bin Naser eş-Şatri ise, hayırseverliğin fazileti hakkında konuşarak, “Bu mübarek ülkenin dünyanın dört bir yanındaki muhtaç ve mağdur insanlara yardım sağlamak için harekete geçmesi Cenab-ı Hakk’ın lütfudur” dedi.

Dr. Şatri, herkesi Sahem platformu aracılığıyla bağış yapmaya çağırarak, “Merkez, daha önceki yardım kampanyalarında büyük işler yapan, bağışlardan herhangi bir idari ücret kesintisi yapmayan ve eksiksiz olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştıran güvenilir bir kuruluştur” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya